A Járókelő.hu közterületihiba-bejelentő oldal és a Járókelő Közhasznú Egyesület csapata és önkéntesei 12 éve segítik a lekopott zebrák újrafestését, a leszakadt szemetesek pótlását, a kátyúk javítását, az elhagyott autók elszállítását és sok más probléma megoldását, amelyet a járókelők tapasztalnak a városban.
A Járókelő jellemzően azoknak a kis ügyeknek a platformja, amelyek a hétköznapokban bosszúságot, kellemetlenséget okoznak nekünk, akik a városban élünk és közlekedünk. A kis ügyek mögött azonban sokszor nagy ügyek rejtőznek, a kis problémák megoldásával baleseteket, életveszélyes helyzeteket úszhatunk meg, de persze a közterületeink állapota, tisztasága, karbantartottsága önmagában is jelentős hatással van a közérzetünk alakulására, a mentális és a fizikai egészségünkre.
A Járókelő.hu már azzal is intézkedésre sarkallja az illetékeseket, hogy nyilvános felületet biztosít a felhasználók számára, ahol nyomon követhető, hogy az önkormányzatok és a közszolgáltatók mit tesznek a megoldás érdekében, milyen gyorsan intézkednek vagy éppen mennyire ügyfélbarát a kommunikációjuk. Előfordul azonban, hogy ez sem elég motiváló.
2019 márciusában a Járókelő csapata tortával ünnepelte a Széll Kálmán téri „kinyithatatlan ajtó″ születésnapját, ami a tér felújítását követően több mint egy évig „átmenetileg” nem üzemelt, mivel a garanciális javítás „időt vett igénybe”. Aztán a szülinapi buli után hirtelen egyből megjavult.
Egy Kaszásdűlőn történt baleset után nagy harcot vívott a Járókelő bejelentője és az egyesület egyik munkatársa is a Budapest Közúttal. A kerékpárúton a váratlan, minden jelzés nélküli bemélyedés, azaz egy víznyelő éjszaka észrevehetetlen volt, pláne hogy egy járdán parkoló autó is takarta a „csapdát”. Az illetékes válaszával finoman megüzente, hogy nem szeretne az ügyben lépéseket tenni, és a bejelentő biztosan rosszul csinált valamit: „A KRESZ rendelkezései alapján kerékpárral a forgalmi-, az időjárási- és látási viszonyoknak, továbbá az útviszonyoknak (az út vonalvezetésének, az útburkolat minőségének és állapotának) megfelelően kell közlekedni. A járdán szabálytalanul parkoló gépjárművekkel szembeni intézkedésre nincsen Társágunknak lehetősége, illetve jogosultsága.” A Járókelő munkatársa nem hagyta annyiban, és végül elérte, hogy megoldás szülessen egy védőkorlát formájában.
Vannak esetek, amikor a Járókelő felhasználói időben szólnak, az intézkedés azonban elmarad. 2020-ban az Alkotmány utcában egy óriási vihar után kidőlt egy hatalmas platán. Személyi sérülés szerencsére nem történt, de talán megelőzhető lett volna a baleset, ha az illetékesek figyelnek a bejelentőre, és nem egymást akadályozzák. A Járókelő oldalán már tíz hónappal korábban kérték, hogy vizsgálják meg a fát, mert látványosan dől.
De nagy sikertörténetek is vannak, amihez persze szükség van az illetékes felelős, tulajdonosi szemléletű hozzáállására is.
A Járókelőn horror-, halál- és szégyenalagútként is emlegették a VI. kerületi Bajza utca és a XIII. kerületi Bulcsú utca közötti gyalogos- és kerékpáros-átjárót. A Járókelő önkéntesei 7 éven keresztül bombázták az illetékeseket, leveleztek a MÁV-val, a Budapest Közúttal, a fővárosi jegyzővel, az Innovációs és Technológiai Minisztériummal, a VI. és a XIII. kerület önkormányzataival, végül 2020-ban Terézváros új vezetését is megkeresték a problémával, akik két év alatt végre meg is oldották azt az érintettek példaértékű összehozásával és koordinálásával.
(Borítókép: Járókelő.hu)