A 27 hektáron elterülő Merzse-mocsár a főváros utolsó mocsárvidéke, az évek során rengeteget zsugorodott, emellett rendszeresen kiszárad, amit a mocsár vízgyűjtőhelyéhez tartozó élőhelyek átalakítása is erősít. Az elmúlt évtizedekben a terület környezete teljesen megváltozott, a repülőtér és a vasútvonal kiépítése, valamint a szántó- és termőföldek jelentős vízgyűjtő részeket vágtak el a mocsártól. Napjainkra a vízhiányos állapot egyre gyakoribbá vált, ezért Rákosmente Önkormányzata és a Budapest Airport szakemberek bevonásával, közösen készít rehabilitációs tervet a terület megmentésére.
„A Rákosmentén található Merzse-mocsarat, Budapest egyetlen mocsaras élőhelyét – Rákosmente Önkormányzata rehabilitációs intézkedései ellenére is – a kiszáradás fenyegeti. A kerület vezetéséhez, amely régóta elkötelezett a környezet védelme mellett, most a Budapest Airport is csatlakozott. A legfontosabb feladat a vízpótlás megteremtése, amely többlépcsős folyamat. Ennek első lépéseként rehabilitációs terv készül, közel 20 millió forint értékben, melyet a XVII. kerületi önkormányzat és a repülőtér-üzemeltető közösen finanszíroz” – olvasható a Budapest Airport közleményében.
Az őzek és a rókák mellett olyan különleges fajok élnek a Merzsén, mint a pettyes és a tarajos gőte, a mocsári teknős, a gyurgyalag, a bölömbika, de láthatunk borzot és menyétet is. A legszebb arcát tavasszal mutatja, amikor kivirágzik a mocsári nőszirom és a fürtös gyöngyike, a 6 kilométeres tanösvényt pedig számos védett növény szegélyezi.