A Zsidó Művészeti Napok egy multikulturális befogadótér, ahol nemcsak keresztezik egymást, hanem a zsidó kultúra fókuszba állításával eggyé is válnak a különböző művészeti ágak. A színházművészet, a komoly- és a könnyűzene, a jazz, az irodalom mind-mind hangsúlyos a programsorozatban, az alkotók pedig a nyitott és kreatív szellemiséget képviselik a produkciókban. Olyan népszerű és kiváló művészeket kérnek föl a szervezők évről évre, akik egyedi felállásban olyan produkciókat mutatnak be, amelyek eddig sehol másutt nem voltak láthatók.
Izrael képviseletében a „nulladik napon”, május 11-én az Óbudai Társaskörben mutatkozott be a hazai közönségnek a The Arab–Jewish Orchestra, Nizar Elkhater vezényletével. Ez az egyedülálló együttes huszonnégy fiatal zenészből és énekesből áll, akiknek többsége Izrael különböző zeneiskoláinak, akadémiáinak hallgatója, zsidók, arabok és drúzok. A Zsidó Művészeti Napok keretében lépnek föl először Magyarországon.
A ZsiMü 2022 nyitókoncertje május 19-én a Müpában lesz, ahol a legendás Michel Legrand zenéi, népszerű dalai csendülnek fel, a neves jazz-zongoraművész, Oláh Kálmán átiratában és hangszerelésében szimfonikus és jazz-zenekarra. Az est szólistái a kiváló Miklósa Erika (szoprán) és a jazz műfaj kitűnő énekesnője, Tóth Vera, akik először állnak közösen színpadra.
Május 22-én, Egy szelet Bécs címmel, a Bécsben élő Korcsolán Orsolya hegedűművész a férjével, Sugár Gergellyel (kürt), valamint fiukkal, Sugár Nátánnal (zongora) ad egy különleges kamarazenei estet a Budapest Music Centerben (BMC), a császárváros híres zeneszerzőinek műveiből. Május 29-én Szűcs Gabi, a legendás Cotton Club Singers énekesnője és Ónodi Eszter, a Katona József Színház művésze kápráztatja el a Zsidó Művészeti Napok közönségét az Átriumban. Szerelemről, örömről, bánatról és olyan nőkről mesélnek, énekelnek, akik olyanok, mint mi mindannyian: hol szeretők, hol feleségek, bonyolult kapcsolatban a szeretett férfival. A Feleségek és szeretők című zenés előadás rendezője Pelsőczy Réka.
Május utolsó napján, 31-én az Óbudai Társaskörben Pajor Tamás Szózene estjén a dal, a vers és a humor különleges egyvelegével találkozik a közönség. A rendhagyó műsort az teszi még különlegesebbé, hogy olyan népszerű művészbarátokkal lép színpadra az egykori Neurotic frontembere, mint Geszti Péter és Koltai Róbert.
Június 1-jén a Katonában Csak a szívemet címmel Szirtes Edina Mókus legfontosabb versmegzenésítései és Szinetár Dóra legkedvesebb dalai hangoznak el, nagyszerű zenészek közreműködésével. Június 2-án az Óbudai Társaskörben első hallásra ismerősnek tűnő címmel – Zabolátlan lovaim – Kollár-Klemencz László és zenészbarátai, Farkas Róbert hegedűművész (Budapest Bár) és Dargay Marcell (zongora) egy ötletekkel teli zenei kísérletre vállalkoznak. Az emblematikus magyar és külföldi dalok közé Kollár-Klemencz László ebből az alkalomból felvette repertoárjába a jól ismert Tumbalalaikát is, amelyet egyedi feldolgozásban először hallhat tőle jiddisül a közönség.
Szintén június 2-án lesz Micheller Myrtill legsikeresebb és legnépszerűbb formációjának koncertje a Katona József Színházban. Az idén 10 éves Myrtill és a SWINGUISTIQUE kifejezetten a Zsidó Művészeti Napokra összeállított repertoárral készül a legújabb lemezük közkedvelt dalaiból, amelyen népszerű francia sanzonok szerepelnek, vérpezsdítő gypsy swing stílusban.
Június 4-én a MOMkult Színháztermében a világhírű virtuóz hegedűművész, Roby Lakatos és zenekara mutatja be Klezmer Karma című lemezének anyagát. Emellett a műsorban olyan világslágerek feldolgozásai is szerepelnek, mint a Yiddishe Mame, a Hatikvah, a Klezmer Csardas, valamint a Hegedűs a háztetőn című film egyik ismert betétdala, Radics Gigi előadásában. A pozitív energiák ezen az esten senkit nem fognak elkerülni.
Június 6-án Különkiadás a MOMkult Színházteremben! Ezen az esten Mácsai Pál és Máté Gábor színművészek Örkény István és Esterházy Péter, a XX. századi magyar irodalomtörténet legendás íróinak alkotásaiból adnak elő válogatást. Az elhangzó szövegeket jazzel, népdalok motívumaival és szabad zenei improvizációkkal fűzi össze Lukács Miklós cimbalomművész lenyűgöző játéka.
Június 7-én keserédes és felkavaró, sírósan kacagtató történeteket hallhat a közönség a Sorsok, dalok, mesék című esten a Barabás Villában, amelynek főszereplői: Grecsó Krisztián író, Bognár Szilvia énekes és Balogh Kálmán cimbalomművész. A rendhagyó előadásban a Grecsó-„ima” találkozik több száz éves héber, latin és magyar ősével, hogy megmutassák, értik, ismerik egymást. A dal, a vers és a mese ezen az esten tényleg egy tőről fakad.
A Zsidó Művészeti Napokról a rendezvénysorozat weboldalán és Facebook-oldalán találtok további információkat.