Hol máshol nyíljon meg egy ilyen kiállítás, ha nem Budapest legújabb, legmodernebb – és harmadik legnagyobb – plázájában, aminek a hatalmas LED-falait látva Marty McFlynak érezzük magunkat, a Vissza a jövőbe filmtrilógia második részében. Ennek az „okosplázának” a modern környezetébe költözött a régió legnagyobb robotkiállításának futurisztikus élményvilága.
Az információs pultnál a vásárlók kedvence, a magyarul is beszélő humanoid Pepper robot segíti az eligazodást. Az okospláza egyik leghasznosabb kiegészítője az az applikáció, amely nemcsak a parkolóhely-keresést segíti, de el is navigál minket a keresett üzletekhez.
Mit is jelent az, hogy modern „okospláza”?
Az Etele Plaza 2021 szeptemberében nyitotta meg a kapuit. A bevásárlóközpont egy 55 ezer négyzetméteres, modern, környezetbarát épület, mely tágas terekkel és több mint 150 üzlettel várja a vásárlókat. A pláza 1300 parkolóhelyének 130 elektromos állomásán elektromos autók töltése is lehetséges. A látássérülteket az Óbudai Egyetemen kifejlesztett Ariadné vakvezető okosbot segíti. A családosok számára külön kialakított étkezőterület digitális játszószőnyeggel, vagyis egy padlóba integrált, interaktív játékokkal ellátott érintőképernyős felülettel várja a kicsiket. A ház bejáratainál interaktív LED-fal került elhelyezésre, az épületben számos USB-csatlakozóval ellátott pad található, a Gasztro Placc területén és teraszán elhelyezett bútorok pedig beépített mobiltöltőkkel vannak felszerelve.
A World of Robots kiállítás számos érdekességgel várja a jövő technológiájának szerelmeseit. A kiállításon a BME Mechatronika Szakosztályának vezetőségi tagjai egy időfalon mutatják be, hogy honnan hová fejlődtek a robotok, hogy miben jobb egy robot, és miben egy ember. Megismerhetjük a nemzetközi viszonylatban már használatban lévő kórházi, éttermi, takarító és liftkezelő robotokat, és eljátszhatunk a gondolattal, hogy milyen lehet ennyi robottal találkozni a mindennapi életben.
A robotika három alaptörvénye
A robotika három alaptörvényét a világhírű sci-fi-író, Isaac Asimov alkotta meg. A történeteiben szereplő robotok ezeket a szabályokat követik.
1. A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.
2. A robot engedelmeskedni tartozik az emberi lények utasításainak, kivéve, ha ezek az utasítások az első törvény előírásaiba ütköznének.
3. A robot tartozik saját védelméről gondoskodni, amennyiben ez nem ütközik az első vagy a második törvény előírásaiba.
Itt van még KOKO, a robotkutya is, aki elkísérhet futni, hozhatja a bevásárlásunkat, otthon pedig akár hanyatt is tudja vágni magát a szőnyegen. Nagy előnye, hogy nem hullik a szőre, nem kell utána összeszedni a kutyapiszkot, nem harap, a jutalomfalat helyett pedig a 230 voltos hálózati feszültség a kedvence.
A sci-fi-rajongók különösen örülni fognak az eredeti filmes relikviáknak, mint például a Vasember, R2-D2, a Terminátor vagy a Robotzsaru. A méretes, nagy játékfilmes koncepciórobotok mellett interaktív robotállatok és a digitális kultúrához köthető kiemelkedő újítások várják a látogatókat. Mindezek mellett a szervezők többek között transformereket, irányítható focilabdákat, rakodó tankrobotot és rajzoló robotkarokat válogattak össze a világ számos pontjáról. A Magyar Honvédség jóvoltából kiállításra került egy tűzszerészeti robot is, amit az éles bombák megkeresése és szétszerelése során alkalmaznak. Külön térítés ellenében (2000 Ft egy kb. 3-5 perces menet) hullámvasút-szimulátorokba is beülhetünk.
A World of Robots kiállítás összehozza az ipari robotokat, a science fiction mozivilágát és a szórakoztató robottechnológiát, így kicsiknek és nagyoknak, családoknak és iskolai csoportoknak egyaránt izgalmas szórakozást kínál.