Sok mindenben eltér az idei év a megszokottól, de a negatív hullámon túl azért van jó pár olyan apróság, aminek örülni lehet. Ilyenek a város különböző pontjain felbukkanó Kolodko-miniszobrok, a rovarhotelek és az a zöld szemlélet, amely az elmúlt egy évben egyre nagyobb hangsúlyt kap a fővárosi intézkedések mögött. Ez a változás idén a karácsonyi díszítésben is megmutatkozik, ugyanis a megjelenésnél sokkal fontosabbá vált a környezetvédelmi és energiahatékonysági szempontok figyelembevétele. Ennek köszönhetően a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. új, környezetbarát, újrahasznosított díszekkel ékíti és fényesíti majd Budapestet advent első vasárnapjától (november 29.).
„A díszítés újrahasznosított műanyag és alumínium, valamint cukornád felhasználásával készült, a karácsonyi díszek most első alkalommal készülnek lebomló és újrahasznosítható anyagokból Budapesten” – olvasható Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere Facebook-oldalán.

Korábban a fákra tekert fényfüzérek és az ágakon lógó harangok, gömbdíszek és szívek megjelenésétől – és a Vörösmarty téri áthatolhatatlan emberrengetegtől – indult be igazán mindannyiunkban a karácsonyi hangulat, idén azonban az organikus anyagokat tartalmazó díszek jelzik majd az ünnep közeledtét. Kis súlyuk lévén kímélik majd a fákat, valamint az Andrássy út Oktogonig tartó szakaszán és a Városháza parkban használt díszek beépített teljesítménye 8,5 kW, ami 40 százalékkal kevesebb energiafelhasználást jelent az előző évekhez képest.
„A fákra feltekert fényfüzérek a feltekerés és letekerés idején sérüléseket okozhatnak az ágrendszerben, s ezek a sérülések fertőzési gócokat alakíthatnak ki, leronthatják az egyébként sem jó állapotú fák egészségét” – írja Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze Facebook-oldalán.
A környezet szempontjából nemcsak a zölddíszek az egyetlen pozitív változtatás, a FŐKERT csütörtökön közölte, hogy idén nem viszik el a lehullott faleveleket, hogy számos élőlénynek telelőhelyet nyújthassanak.