Összesen több, mint 5500 köbméternyi hulladékot találtak, ami pontosan kétszer töltené meg a Duna Aréna 50x25 méteres versenymedencéjét.
A Parkerdő közleménye szerint a hátrahagyott illegális hulladék egy része háztartási szemétből, a kertekből származó, ártalmatlannak megítélt (mindeközben káros) zöldhulladékból és spórolni próbáló vállalkozók által lerakott kommunális hulladékból, építési törmelékből és sok esetben veszélyes ipari melléktermékből, maradványokból tevődik össze. Másik részét a népszerű kirándulóhelyeken a túrázók által hátrahagyott szemét teszi ki: pet palack, ételmaradék, alufólia és szétdobált papírzsebkendő – bár ez javuló tendenciát mutat szerencsére, egyre több a tudatos kiránduló.
A Pilisi Parkerdő a nemzetközi hulladékgyűjtő nap (szeptember 23.) alkalmából ezért a megelőzésre szeretné felhívni a figyelmet: ne vigyük ki a szemetet az erdőbe, a kirándulás közben összegyűlt hulladékot pedig vigyük haza. Erdőjáróként így tudunk leginkább segíteni abban, hogy erdeink egészségesek maradjanak.
A Parkerdőnél évente 100 milliós nagyságrendet költenek el csak a hulladékok elszállításra. "Ha ezt az összeget klímavédelemre, a környezet megóvására, erdősítésre fordíthatnák, legalább 20 hektár új erdő létrehozására lenne módjuk minden évben!" - írják a közleményben.
Így ősszel egyre többen vesszük fel a túracipőt, keressük fel az eldugott vagy épp népszerű kirándulóhelyeket, melyeket a fővárosból is hamar megközelíthetünk (Normafa, Hárs-hegyi tanösvény, Hűvösvölgyi Nagy-rét; és még sorolhatnánk a kedvenc helyeket, melyek ösvényeit, túraútvonalait felfedezhettük), ezért még jobban figyeljünk oda a környezet védelmére. Persze kirándulni elemózsiával jó, dobozokba csomagolt szendvicsekkel, gyümölcsöket és üdítős palackokkal, de jó esetben pedig plusz zacskót is bedobunk, amelybe a szemetet gyűjtjük.