Ma már nem kérdés, hogy az oktatásban a digitális platformok is nagyon fontos szerepet foglalnak el, és kítűnő játéklehetőséget is biztosítanak, hogy a múlt „poros” alakjai újra élettel teljenek meg és közel kerüljenek a diákokhoz. Az Esterházy Magyarország Alapítvány által életre hívott Estöri Kreatív Történelmi Verseny negyedik évadjában színészlegenda csap össze mecénással, vasminiszter küzd generálissal, újságíró néz farkasszemet innovátorral.
A szervezők minden évben más-más történelmi korszakot választanak ki, a többfordulós verseny során a csapatok ezeket dolgozzák fel más-más formátumban. Az utolsó fordulóban országszerte tizenkét gimnázium tizedikes diákjai háromfős csapatokban vesznek részt a rendhagyó töriversenyen: egy-egy kiválasztott dualizmus kori híresség – Blaha Lujza, Baross Gábor, Esterházy III. Miklós, Mikszáth Kálmán, Tisza Kálmán és Zsolnay Vilmos – Instaprofilját készítik el és töltik meg élettel, nemcsak archív anyagok felhasználásával, de az alakjaik bőrébe bújva.
Izgalmas, ahogy az alakokat más-más aspektusból mutatják meg a csapatok, Esterházy herceget például az egyiküknek mecénásként, a másikuknak gazdálkodóként kell ábrázolnia, míg Blaha Lujza egyik arca a színésznőé, a másik a korabeli celebé, Tiszánál pedig a „generális” imidzs állt szemben a liberális politikuséval.
Miközben az Instájukat pörgetjük, mi is tanulunk: érdekes kísérlet, hogy hogyan posztol élete főművéről, a Vaskapu-szoros hajózási akadályainak felszámolásáról, a Duna alsó ágának biztonságosan hajózhatóvá tételéről Baross Gábor miniszter, vagy hogyan merített ihletet Mikszáth Kálmán, mielőtt megírta A néhai bárányt. A zsűri május végén dönt, addig mindenki itt nézegetheti a letűnt kor celebjeit, akik a magyar történelem és kultúra kimagasló alakjai is.