Mi veszélyezteti a hulladéklerakók környezetét?
A lerakótelepekre szállított hulladék nagy mennyiségben tartalmaz biológiai és kémiai úton lebontható szerves anyagokat. A hulladék nedvességtartalma és a lehulló csapadék miatt szerves anyagokat is tartalmazó víz, úgynevezett csurgalékvíz szivároghat a talajba, illetve a talajvízbe. Emiatt szigetelni kell a hulladéklerakó alatti talajréteget, össze kell gyűjteni és el kell vezetni a szivárgó vizet. A magas szervesanyag- és ammóniakoncentráció feltétlenül szükségessé teszi a csurgalékvíz tisztítását.
A csurgalékvizen kívül további veszélyeket jelentenek: a hulladékból keletkezett gázok, a lerakott hulladék miatt bekövetkező terepsüllyedés.
A termelődött biogázok kijutását is meg kell akadályozni, gázmentesítést kell végezni, és a gáztermelődést folyamatosan ellenőrizni kell.
Hogyan tisztítható a csurgalékvíz?
A csurgalékvízben fellelhető szerves és szervetlen anyagok minősége és mennyisége az idő előrehaladtával változik. Az összegyűjtött csurgalékvizet megfelelő méretű medencében kell tárolni, majd egy speciális technológia alkalmazásával tisztítani.
A Pureco az egyik legmodernebb technológiát, a megfelelő előkezeléssel egybekötött, fordított ozmózisos (RO) tisztítást alkalmazza. Ennek lépései:
- homokszűrés a nagyobb szilárd részecskék eltávolítására,
- zsákszűrés a kisebb méretű szilárd részecskék eltávolítására,
- membrános tisztítás,
- CO2 gázmentesítés a tisztított víz pH-jának beállítására,
- ioncserélés, ha magas a víz ammóniatartalma,
- az ioncserélő töltetanyagának regenerálása.
A PURE-RO/LTC helytakarékos és pénztárcakímélő megoldás, mivel egy csurgalékvíz-tisztító konténer kerül telepítésre. A hasonló termékekhez viszonyítva nagyobb szűrőfelülettel rendelkezik, több vizet tud megtisztítani.
Összegzés
A környezettudatos gondolkodás, a környezetvédelem melletti elkötelezettség eredményeképpen a hulladéklerakóknál fokozottan odafigyelnek a csurgalékvíz tisztítására. A tisztított víz már nem ártalmas a környezetre.