Egyaránt be fogjuk mutatni a gyakori hibákat, kitérünk az elfelejtett jelszavakkal kapcsolatos problémák megoldására, emellett pedig a legjobban működő jelszavak kapcsán is adunk néhány tippet.
A gyakorinak számító jelszó típusok és hibák
A SplashData által közzétett kutatás alapján felhasználói oldalról az 123456, az 12345678 vagy a qwerty áll a képzeletbeli dobogó első három fokán, ha a gyakran használt jelszavakat vesszük alapul. Emellett szintén gyakori választásnak számít az 111111, vagy az abc123.
Miért kockázatos ilyen típusú jelszót alkalmazni? Leginkább azért, mert ezeket a legkönnyebb feltörni. Még nagyobb veszélyforrást jelent, ha valaki minden egyes platformon ugyanazt a gyenge lábakon álló jelszót alkalmazza, tálcán kínálva ezzel az adatait az illetéktelen felhasználóknak.
Arra is léteznek hatékony megoldások, ha elfelejtenénk a jelszavainkat
Gyakori indoklásnak számít a túlságosan egyszerű jelszavak használata mellett, hogy a bonyolult kódokat könnyű elfelejteni. Értelemszerűen senki sem szeretné magának azt a kellemetlenséget, hogy egy-egy elfelejtett belépési kód miatt hosszú és fárasztó ügyintézés várjon rá.
Pontosan erre a típusú problémára kínál hatékony megoldást a LastPass vagy a Dashlane. Mindkét alkalmazás kitűnően alkalmas a jelszavaink kezelésére és a tárolására, emellett pedig arra is megoldást kínálnak, hogy a fontosabb kódokat meg tudjuk osztani másokkal.
Egy ilyen jellegű alkalmazással tökéletesen át lehet tehát hidalni az elfelejtett jelszavak miatti kellemetlenségeket, miközben a túl könnyű belépési adatok miatti feltörés veszélyétől sem kell tartani.
Hasznos praktikák nehezen feltörhető jelszavak kitalálásához
Valahol az arany középutat érdemes megtalálni a nehezen megfejthető, ugyanakkor könnyen megjegyezhető kombinációk között. A legjobban a tizenkét karakterből álló kombinációkkal járhatunk, benne kis- és nagybetűkkel, illetve számokkal.
Amennyiben eltérő oldalaknál nem szeretnénk sokat változtatni a jelszavunkon, akkor célszerű csak az utolsó karaktert variálni, és az adott platform kezdőbetűjéhez igazítani. Így például a Facebook belépéshez a „Budapestivagyok_f”, a Google felületén pedig a „Budapestivagyok_g” opció jöhetne szóba.
A lényeg, hogy igenis megéri energiát fordítani a jelszavaink védelmének a kialakítására. Egy-egy illetéktelen feltörés ugyanis visszafordíthatatlan károkat idézhet elő az adataink terén, ezt pedig minden bizonnyal el szeretnénk kerülni.