Ebben a cikkben azt mutatjuk be, hogy kötődési stílusaink milyen formában befolyásolják párkapcsolataink alakulását.

Kötődési stílusok

Kötődési stílusunk nemcsak személyiségünket és saját magunkról alkotott képünket határozza meg, de azt is, hogyan viselkedünk egy párkapcsolatban.

Négy fő kötődési stílust különböztethetünk meg:

Biztonságos
Szorongó
Szorongó-elkerülő
Elkerülő

A kötődési stílusok kombinációja is előfordulhat. Érdemes megismerni a saját és párunk kötődési stílusát is. Amennyiben saját kötődési stílusunkkal tisztában vagyunk, az segíthet abban, hogy a másik kötődési stílusát is felfedezzük már a kapcsolat legelején. Ez alapján eldönthető, hogy mennyire fognak tudni a felek egymáshoz kapcsolódni.

Mi alapján állapíthatjuk meg párunk kötődési stílusát?

Figyeljük meg, hogyan beszél másokról. Valószínűleg biztonságosan kötődő az illető, ha tisztelettudóan, elfogadóan beszél másokról. A távolságtartó emberek, vagy akik nem néznek a másik szemébe, elkerülő típusúak lehetnek. A szorongók nagy átéléssel, heves érzelmekkel beszélnek, mondanivalójuknak nyomatékot adnak.

Lényeges, hogy a párkapcsolatunkban hogyan alakítjuk ki a biztonságos kötődés alapjait. A későbbiekben ez a kötődés az egész család életre hatással lesz. A biztonságosan kötődő gyerekek ugyanis rugalmasabbak, magabiztosabbak lesznek, könnyebben megállják helyüket az életben.

Mi jellemzi a biztonságosan kötődő párokat?

A felek magabiztosak, rugalmasak, empatikusak. Képesek hatékonyan kezelni a konfliktusokat. Őszinték egymással, nyíltan kommunikálnak érzéseikről.

Mi van akkor, ha más-más kötődési stílussal rendelkező embereket hoz össze a sors?

A bizonytalan kötődésű fél negatív érzései minden bizonnyal kihatással lesznek a másik félre is.

Az elkerülően kötődő ember nem képes elhinni, hogy létezik őszinte szerelem. Mihelyst valami negatív dolog történik a kapcsolatban, visszavonulót fúj. Általában nem tudnak küzdeni a kapcsolatért.

A szorongóan kötődő fél bizonytalanságában szinte nem hagyja lélegzetvételhez sem jutni a párját.

Egy biztonságosan kötődő fél képes lehet arra, hogy kompenzálja ezeket a negatívumokat.

Két bizonytalan kötődésű partner életében viszont állandóvá válhat a bizonytalanság és a félelem érzése. Ez még inkább szorongóvá teheti a feleket.

Törekedjünk a biztonságosan kötődő kapcsolatra, ne féljünk a konfliktusoktól, mert azok a másik jobb megértéséhez vezetnek, ezáltal elmélyíthetjük a kapcsolatot. Egymás szükségleteinek megismerésével jó úton haladhatunk a megbízhatóan működő kapcsolat felé.

Amennyiben úgy érezzük, hogy az eltérő kötődési típusaink megnehezítik az egymásra hangolódást és a kommunikációt, érdemes megpróbálni a párterápiát.