A Népsziget vagy más néven Szúnyog-sziget eredetileg a Duna egyik szigete volt, amelyet az 1830-as években a Zsilip utcán át Újpesthez kapcsoltak. Céljuk ezzel egy téli kikötő kialakításának volt az öbölben, ami meg is valósult, illetve ide építették fel a Pesti és Fiumei Hajógyár Váci úti telepét, valamint a Ganz Danubius Hajó- és Darugyárat is. Ekkoriban még kompjárattal lehetett átjutni a Meder utcától, egészen amíg meg nem épült a dekoratívnak kicsit sem nevezhető, betonból készült gyalogoshíd.
Az ipari létesítmények mellett a kikapcsolódás is fontos részét képezte egykor a Népsziget-programnak: a nyugati oldalon, a hajózást segítő kőépítmények mellett szabadstrand működött, illetve a felvéve a versenyt sok vállalat döntött úgy, hogy ide telepíti az üdülőjét.
Az épületek nagy része ma már elhagyatott, sokukat szinte teljesen visszakövetelte a természet, az elnéptelenedés miatt pedig a város egyik legfontosabb zöldterületéből hajléktalanok és kábítószerfüggők gyülekezőhelye lett.
Ez azért is sajnálatos, mert egykor a város vezetése – érthető módon – hatalmas lehetőségeket látott a szigetben, amely akár az 1928-as olimpiai játékok fő helyszíne is lehetett volna. A hatalmas beruházásból csak a csónakházak megépítése valósult meg, amelyet a mai napig nagy örömmel használnak a vízi sportok, főleg a kajakozás rajongói, bár ezek az épületek sincsenek a legjobb állapotban.
A néha ijesztő pusztulás, a rozsda és a szemét ellenére azonban nincs minden veszve, a hely ugyanis még mindig remek kvalitásokkal rendelkezik, ha piknikezésről, futásról, biciklizésről vagy Duna-parti sétáról van szó, illetve működik itt lovarda, kutyaiskola és egy kecskefarm is. Ez utóbbi indokolatlannak hangzik, valójában viszont nem az: az 1988 óta működő vállalkozás egyfajta "biofűnyíróként" funkcionál az egyébként igencsak elgazosodott területen, amellett, hogy kecsketejjel is foglalkozik.
A túránk során, a sziget egyetlen betonútja mentén egy Partizán Hajó névre keresztelt, kellemes, kiülős sörözőre is rátaláltunk, ahol főtt kukoricát, grillételeket vagy éppen csülkös bableves ehetnek a vendégek, miközben megcsodálhatjuk a hely minimalacát, Pedrót, aki a gyerekek számára kialakított játszótér mellett lakik. A Partizán egyébként kimondottan alkalmas nagyobb rendezvények, születésnapok lebonyolítására is.
Innen nem messze található a Sziget Söröző, amely a kicsit szocialista üdülős életérzés miatt ismét egyre népszerűbb a budapestiek körében, és állítólag sokan a város távolabbi pontjairól is ellátogatnak ide, hogy egyenek egy
lángost
vagy egy
hekket.
Hogy pontosan mi lesz a Népsziget sorsa, azt nem lehet tudni, az elmúlt időben sok városi pletyka terjedt arról, hogy esetleg lakóparkot, jachtklubot terveznek ide, de konkrétumok nincsenek; sokan a szomszédos Marina parti lakótelep népszerűségétől várják a csodát, ami az elmúlt években nem érkezett meg. Azok a vendéglátósok, sportolók, akikkel beszélgettünk, mind azt szeretnék, ha a terület megmaradna szabadidős-rekreációs vonalon, és abban is nagy az egyetértés, hogy az infrastruktúrára igencsak ráférne a fejlesztés. Hogy ez mikor történik meg, azt csak találgatni lehet.