Még a 2013-as év negyede sem telt el, mégis bátran állítjuk, hogy március 22-én megtörtént az év egyik legnagyszerűbb rendezvénye. A TEDxDanubiáról legfeljebb annak van keserédes benyomása, akinek minden igyekezete ellenére sem sikerült jegyet váltania. Az előadások sikeresen vetettek fel újabb kérdéseket is a közönség tagjaiban, ahhoz képest, amit a címeikkel sejtettek; minket pedig az érdekel leginkább, hogy mi az, amit a budapesti közönség a sok aktivizált gondolattal közel- és hosszútávon kezdeni tud majd.

BemelegítésAz idei konferencia újítása az volt, hogy az Uránia nagytermének előadásai előtt három workshopon vehetett részt mindenki, aki előzetesen regisztrált azokra. Különböző témakörök köré szerveződtek ezek a kerekasztal beszélgetések, amelyek során a korán ébredők megosztották egymással a bőség és a háború viszonyáról, a GDP és a boldogság kapcsolatáról, illetve az evolúció következő lépéséről alklotott elképzeléseiket.
Az inspiráló előadásokra való hangoláson túl, ezeknek a beszélgetéseknek sikerült azt is elérni, hogy a budapesti környezet ne csak helyszín, hanem legalább a közönség hazai oldala számára jelentős mértékben kontextus is legyen.

Határokon át

A TEDxDanubia idén a határok átlépésének szentelte a Felfedezés, Rácsodálkozás, Alkotás blokkok minden előadását.
Mányai Csaba és Szerémi Péter szervezők konferálták a Magyarország mellett, az USA-tól Kínáig több országból érkező és hivatásukat, illetve szakterületüket tekintve is legalább ennyire széles területet felölelő vendégeket. A videófelvételeknek hála újra lehet majd nézni az előadásokat, úgyhogy nem árulunk el többet annál, mint amit úgyis mindenki tud: mindegyiket meg kell hallgatni.

Valószínű a szünetben aktívan beszélgető vendégek mindegyike más-más előadót, témát emelne ki, de a tapsviharból ítélve Gyurkó Szilvia, jogász, kriminológus; Bolyki Görgy, zenész, producer és Brian David Johnson, jövőkutató fellépése hagytak határozottan mély nyomokat.

Közel-Távol?

És hogy mit hagy Budapesten a
TEDxDanubia?
Milyen messzire hallatszik el a hangja a teltház ellenére is szűk közönség sorain túl? Képesek-e a résztvevők a történeteken keresztül a munkához, egymáshoz, a világhoz való példás hozzááállást is továbbadni? Ezek a kérdések már a helyszínen is sokakat foglakoztattak, tiszta válaszok pedig nyilván nincsenek, sokkal inkább meghatározó a bizalom abban, hogy ahogyan a TED hangja sokakat elér, úgy a TEDxDanubia közelsége különösen a magyarokat rázza fel kicsit. Mindenesetre senki nem sietett az Uránia falain kívülre, hogy elkezdje az agyserkentés utáni munkát, de még azelőtt, hogy leülepedtek volna a hallottak, sokaknál fokozódott az agyműködés.
Reméljük ezt a kattogást még sokáig lehet hallani Budapesten, illetve kihangosítva az egész országban!