Budapestet járva újra és újra izgalmas helyeket és épületeket fedezünk fel. Ilyenkor hajlamosak vagyunk beleveszni a díszes homlokzatok világába, ám ezeknél még érdekesebb, amikor bejutunk a lépcsőházba is. Cikkünkben 5 olyan épületet mutatunk, melyek esetében megéri belépni a kapun.

Budapest telis-tele van felfedeznivalóval, amelyek jó része zárt ajtók mögött rejtőzik – ilyenek a lépcsőházak.

Benczúr utca 48.

Irigykedünk azokra, akik ebben a diplomatanegyed-beli házban élnek, mert ők mindennap beléphetnek a meggypiros Zsolnay csempékkel és részletgazdag kovácsoltvas korlátokkal díszített, csodás lépcsőházába. A villát Pick Hugó építtette magának 1908-ban, és mind a megjelenés, mind az anyaghasználat az ő gazdagságát hivatott reprezentálni – kilétére a kovácsoltvas kapun olvasható PH monogram a mai napig emlékezteti az arra járót.

Bertalan Lajos utca 26.

A ház több mint 100 éves kora ellenére meglepően jó formában van, köszönhetően az ott élők gondoskodásának, így aki belép a kapuján, az megtekintheti a Zsolnay csempéket és az ólomüveg ablakokat is. Bár az épület összességében inkább a historizmus stílusjegyeit viseli, a merész színek összhangja és a formák szabadsága a szecesszió világát idézi. A sárga falakat nagyjából szemmagasságig lila színű, piros díszes Zsolnay csempe borítja, a szemfülesek az egyik emeleten a gyár emblémáját is észrevehetik. Az egyes emeletek között színes ólomüveg ablakok biztosítják az elegendő fényt, a lengőajtókon martüveg díszeket találunk.

Falk Miksa utca 13.

Ez a ház ott van a Falk Miksa utca legszebb épületeinek sorában, az egyiptomi hatású kapun belépve úgy érezhetjük magunkat, mintha egy gazdag palotában járnánk. Elegáns lépcsősor, színes üvegablakok, izgalmas domborművek fogadják a belépőt. Az 1910-es években épült bérház egy gazdag téglagyárosnak, Fodor Gyula építész üzleti partnerének megbízásából készült. Ötszoba-hallos luxuslakásokat is kialakított benne, amelyekbe az építész ügyességének köszönhetően a szokásosnál jóval több fény jutott.

Magyar Nemzeti Bank

Nemrég fejeződött be a jegybank Szabadság téri székházának rekonstrukciója, melynek köszönhetően az eredeti (olasz gyárból újrarendelt) tapéta, a savmaratott üvegajtók és Róth Miksa üvegablakai újra régi fényükben pompáznak. Az Alpár Ignác tervezte épület hatalmas fakapuján belépve nagyvonalú fogadótérbe érkezünk, ahol a gazdagon díszített belső tér mellett az üvegfelületek is külön figyelmet érdemelnek. A belső udvar felé néző, színes Róth Miksa-ablakok csodás fényekbe burkolják a teret. A nyílászárók savmart üvegeinek nagy része sajnos a II. világháborúban megsemmisült, most azonban analógiák alapján újjászülethettek.

Perczel Mór utca 2.

Színes mennyezet, márványoszlopok, a mór építészetet és a zsinagógák világát idéző belső tér fogadja az itt lakókat. Az épületet Lipótváros kialakítása, rendezése idején, 1899-ben kezdték el építeni Gyalus László tervei alapján, századfordulós stílusban, aki a homlokzatát neoromán részletekkel tűzdelte tele. Visszaemlékezésekből kiderül, hogy építésekor itt a legmodernebb lift üzemelt, az első emeleten pedig 6 szobás lakásokat alakítottak ki, magas faburkolattal és 4–4,30 méteres belmagassággal.

(Borítókép: A Perczel Mór utca 2. lépcsőháza, Bódis Krisztián - Budapest Images)

Címkék