Korábbi cikkünkben már említettük Sződliget mesebeli kis horgásztavát, ennek kapcsán kerültünk kapcsolatba dr. Somogyi Istvánnal, aki lelkes lokálpatriótaként meghívott minket, hogy nézzünk körül kicsit jobban a településen. Mi kocsival indultunk az útra, de Sződliget busszal és vonattal is könnyen megközelíthető.
A Korsók Háza
Túravezetőnk, dr. Somogyi István családi házak között, egy gyönyörű kert közepén álló faburkolatos épülethez vezet bennünket, bent tökéletes rendben, külön erre a célra épített polcrendszeren mintegy 1000 söröskorsó vár bennünket. Kinek ne esne jól nyáron egy pofa jó sör? Mi már a gondolattól is felfrissülünk, meg persze el is ámulunk a Švejket formázó vagy éppen pityókos szerzetesekkel, régi látképekkel díszített darabokat látva.
A söröskorsók gyűjtője, Szemere István feleségével, Zsuzsával 2018-ban döntött úgy, hogy gyűjteményét a nagyobb nyilvánosságnak is megmutatja, a kiállítóhely pedig 2019-re jött létre. Az 1000 korsóból álló gyűjteményben a tulajdonosok munkájának hála szinte egyszerűbb keresni, mint egy könyvtárban. A korsók alatt, a polcokon látható betűkből és számokból álló „jelzet” segítségével találhatjuk meg az adott tárgyhoz tartozó leírásokat, melyekből nemcsak a gyártás éve és helye válik egyértelművé, hanem más izgalmas részletek is.
Ki gondolta volna, hogy a müncheni korsókon látható szerzetes a város nevére (Mönch – németül ’szerzetes’) utal, a litofánnak nevezett korsók alján pedig egy különleges technika segítségével háromdimenziós kép bukkan elő, ám ezt csak akkor láthatjuk, ha az ital utolsó cseppjét kihörpintjük, és a fény felé esik a korsónk alja. De vannak itt arcokat formázó karakterkorsók, a világ legkisebbjének és legnagyobbjának számító Guinness-rekorder darabok is.
István 1972-ben szerezte meg első korsóját, innentől kezdve pedig nem volt megállás. Felesége, Zsuzsa is aktívan részt vesz a gyűjteménnyel kapcsolatos munkában, 5 közös könyvükhöz ő készítette a fotókat. A söröskorsó-gyűjtemény egyébként nemzetközi szempontból is figyelemre méltó, és a Pest Vármegyei Értéktárban is szerepel. István olyan lelkesen és nagy tudással mesél, hogy még órákat tudnánk itt eltölteni, de indulnunk kell, várnak a manók és a tündérek, irány a Mesetó.
Információk a látogatásról:
A Korsók Háza előzetes egyeztetés után ingyenesen
látogatható. Bejelentkezni Szemere Istvánnál lehet, az alábbi
elérhetőségeken:
E-mail: szemere.istvan@gmail.com
Mobil: +36 30 932 9827
A Mesetó és környéke
A két helyszín kellemes sétatávolságra található egymástól, közben be is ugorhatunk a Rábai Cukrászatba egy frissítő kávé-süti kombóra. Innen jobbra kanyarodva a Malom utcán, szintén jobb oldalon kis erdei ösvényhez érkezünk. Bekanyarodva a romantikus erdei úton át a Sződrákos-patakon átvezető kis hídhoz érkezünk, majd jókora kapu fogad bennünket.
A kilincset lenyomva igazi mesevilág tárul a szemünk elé,
mintha egyszerre utaztunk volna a legendák földjére és a Tüskevár birodalmába.
mintha egyszerre utaztunk volna a legendák földjére és a Tüskevár birodalmába.
Pedig nem is olyan régen még egészen más képet mutatott a környék. A tó területén az 1900-as évek elején agyagbánya működött, ám a téglagyártás technológiájának változása miatt a termelés veszteségessé vált, és a bányát felszámolták. A kiásott gödröket feltöltötte a víz, így nem sokkal később kialakultak az első tavacskák. A tó karbantartásáért most is felelős Sződligeti Sporthorgász Egyesület 1949-ben alakult, ekkor kezdték összekötni az agyagbányászatból maradt gödröket, így jött létre a jelenleg 2,5 hektár nagyságú vízterület.
A horgászegyesületnek 70 tagja van, nagyjából 30, náddal fedett horgászkunyhójuk festői helyekről nézi magát a tóban, a víz jól karbantartott kifolyón át távozik a Sződrákos-patak irányába, a tavacskába torkolló Ilka-patak befolyásánál óriási kidőlt fa hirdeti a természet erejét. A buckák között hódok nyomai látszanak, de vidra is akad errefelé, pontyok, süllők, kárászok bucskáznak a levegőben. A madárcsicsergés állandó, tábla is hirdeti, hogy melyek a leggyakoribb itt előforduló fajok. Sok a fülemüle, jégmadár is akad. A kint hagyott valóságra egyetlen apróság emlékeztet: a szúnyogok. Érdemes hosszú nadrágban, zárt cipőben nekiindulni, különben az élményeken kívül néhány csípéssel is gazdagabbak leszünk.
Sétánkat ne fejezzük be a tónál, érdemes a Sződrákos-patak mentén balra néhány métert legyalogolni és útba ejteni a Liget-erdő tanösvényt. Az erdei út kb. másfél kilométer hosszú, így kevesebb mint két óra alatt végigsétálhatunk rajta, 7 nagyobb állomása segítségével a környékbeli parkerdő világát ismerhetjük meg. Ha pedig a kirándulásban megéheztünk volna, akkor finom falatokkal vár az Üvegház Étterem.
Információk a látogatásról:
A Mesetó május 1. és október 30. között szerdán, szombaton, vasárnap 9 és 17 óra között ingyenesen látogatható. (A fő időszakon kívül szombaton és vasárnap 9 és 14 óra között tekinthetjük meg). A horgászáshoz szükséges a csend, kirándulóként tartsuk tiszteletben ezt. Kutyát nem szabad a tóhoz vinni, a fotózás mobiltelefonnal ingyenes.
Ha Sződligetet és nevezetességeit választjuk, élményekben és meglepetésekben gazdag napban lesz részünk, sokszor úgy fogjuk érezni magunkat, mintha nem is itthon kirándulnánk. A környék minden évszakban csodaszép, nyáron pedig igazi egynapos nyaralást kínál.