A világ zenei életében az egyik legfigyelemreméltóbb karrierrel büszkélkedhet
Marcus Miller,
aki két Grammy Díj birtokosa, a műfaj tizenegy meghatározó albumának zeneszerzője és producere, amelyeken megmutatja egyedülálló technikáját, mint a világ egyik legtehetségesebb elektromos basszusgitárosa.
A világhírű zenész először klarinéton tanult meg játszani, de azóta professzionálisan szólaltatja meg a billentyűket és a basszusklarinétot, de mindenek felett három évtizede a világ összes kritikusa és rajongója által a legjobb elektromos basszusgitárosának tartott művész. Mintegy ötszáz albumon szerepel a neve, stílustól függetlenül. Muzsikált többek között Donald Fagen és Eric Clapton, George Benson, Dizzy Gillespie, Joe Sample, Wayne Shorter és Grover Washington, Jr. albumain, de hallhatjuk őt Roberta Flack, Paul Simon és Mariah Carey lemezein is. Aretha Franklin, Chaka Khan, sőt Jay-Z és Snoop Dogg is vele akart dolgozni, csakúgy mint Z.Z. Hill, Billy Idol, Al Jarreau és Michael Franks, sőt az operaénekes tenor, Kenn Hicks is őt kérte fel.
Két R&B szólóalbum után a nyolcvanas évek elején megalapította a The Jamaica Boys nevű zenekart olyan sztárokkal, mint a dobos Lenny White és az énekes Mark Stevens. Két album után visszatért a fiatalkori zenei álmaihoz a The Sun Don''t Lie és a Tales című lemezekkel, mindkettő a Feketék zenéjének fejlődését követi nyomon a stílusával. A rajongók által olyannyira szeretetett Live and More után megjelentette az M2 című albumát saját lemezkiadójánál. Ezzel megkapta a második Grammy Díját, mint 2001 Legjobb kortárs jazz albuma. Ezek után egy újabb dupla élő CD következett, a The Ozell Tapes: The Official Bootleg, amit a Silver Rain, a Free és tavaly az A Night in Monte-Carlo követett. A legutóbbi annak a fantasztikus koncertnek a felvétele, amelyet Miller Monaco-ban, “a gazdag emberek játszóterén” adott. A repertoárt ő maga választotta ki, legtöbbje saját szerzemény volt, szimfonikus zenekarra hangszerelve.
Producerként, zeneszerzőként és zenészként
Miller
volt az a jazzlegenda Miles Davis utolsó legjelentősebb társa, akivel a kortárs jazz zene “nagyágyúját”, a “Tutu”-t együtt készítették. 25 évvel később életre hívta a produkciót a “Tutu Revisited” elnevezésű turnéjával, ahol egy dupla CD és egy DVD is készült. Húsz évvel Miles halála után
Miller
producerként szervezett egy európai turnét Tribute to Miles címmel. A koncerteken basszusgitáron és basszusklarinéton is játszott Davis egykori zenekarának két legendájával, Herbie Hancock-kal and Wayne Shorterrel.
Társproducerként, hangszerelőként és zenészként
Millernek
nagy szerepe volt Luther Vandross sikereiben, hiszen tucatnyi R&B és popslágert írt kedvelt énekesének, olyanokat, mint a "Never Too Much," az "Any Love," a "Til My Baby Comes Home," a "For You To Love" és a Grammy Díjas “Power of Love”-ot.
Május 23-án a nagyközönség is élvezheti a remek slágereket a Papp László Budapest Sportarénában!
Éjszakai élet
Marcus Miller a Sportarénában
Program adatai
Papp László Budapest Sportaréna
Papp László Budapest Sportaréna
2012. május 23., szerda 20:00 - 24:59