4/9
Budai arborétum
Kedvenc budai parkunk, ahol egészen nyugalmas, és nem egyszer egzotikus körülmények között lehet sétálgatni és relaxálni is. A Gellért-hegy déli lábánál található Budai Arborétum ma természetvédelmi terület és egyetemi kampusz. A területet egykor szőlőskertek borították, ami a XIX. század végén pusztító filoxéra miatt pusztult ki. A terület felfedezésére indulhatunk Villányi út felől is, erre találjuk a kis tavacskát és trópusi üvegházat, tavasszal orgonák, tulipánok és nárciszok között is sétálhatunk, míg ha a Ménesi út felől érkezünk egy fásabb, kevésbé frekventált területen bóklászhatunk (bár ez a kapu sokszor zárva van).
5/9
Füvészkert
Nem maradhat ki a listánkból a város talán legismertebb különleges kertje – a Füvészkert, más nevén az ELTE Botanikus kertje sem. Tavasszal igazi szenzáció a virágzó japán cseresznyefák látványa és illata, de az üvegházakban egész évben izgalmas növényeket fedezhetünk fel. A város leghatalmasabb tavirózsái is itt találhatóak, bár ezeket sajnos az utóbbi időben többször megrongálták, kiszakították a hatalmas leveleiket. Pedig egészen lenyűgöző látványt nyújtanak, sőt elméletben akár egy felnőtt nő súlyát is elbírják. A Füvészkert története az 1700-as évekig nyúlik vissza, fénykorában több mint 12.000 fajt tartottak itt és olyan klasszikusokban is feltűnik helyszínként, mint Molnár Ferenc világhírű regénye, A Pál utcai fiúk. Van japánkert részlege is, tavacska tipegőkövekkel, bambuszerdő és rejtélyes kertészlak is – bár belépő van, de minden fillért megér Budapestnek ez a zöld édene.
6/9
Fővárosi Állat- és Növénykert
Bár hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, elsőre lenyűgözve az elefántoktól és oroszlánoktól, de bizony a Fővárosi Állat- és Növénykertnek – amint a neve is mutatja – igencsak impresszív flórája is van. A botanikai gyűjtemény mintegy 2000 különféle fajból és változataikból áll – a kollekció fontos része az úgynevezett dendrológiai gyűjtemény, a park fáinak sokasága, amelyek közül a legidősebb feltehetően a Nagy-tó partján álló tekintélyes platán, amelyet még az intézmény alapítása előtt ültethettek. A jegesmedvék szomszédságában áll egy sziklakert, de itt is találunk Japánkertet is, amelynek kialakítása 60-as éveken indult meg. Az itt található fajok mindegyike honos Japánban, a kert kialakítása a japán kertépítészet hagyományait követi. De ne feledjük a Pálmaházat sem, amely a trópusi növények gyűjteményének ad otthont, termetes washingtoniától a banánon át egészen a szágópálmáig számos izgalmas délszaki növény között kóborolhatunk. Ha már dél, a szomszédos citruskert üvegházában pedig a mediterrán és szubtrópusi területek néhány haszonnövényekkel ismerkedhetünk meg alaposabban.
7/9
Soroksári botanikus kert
60 hektárnyi vadregényes terület vár minket mindössze 20 kilométernyire a Belvárostól – a kertben tájegységekre bontva láthatjuk a növényeket és néha még állatokat is el lehet csípni. Itt mindig van valamilyen történés, virágzás vagy érés. A kert már közelebb áll a vadregényes anyatermészethez, mint egy gondosan kiépített parkhoz, de a burjánzó növényzet közé tájékoztató táblákat azért elrejtettek, melyek egy kijelölt túraútvonalat sejtetnek. A parkban találunk tavat is, aminek a partján kicsit megpihenhetünk, sőt itt a tűzrakó helyeket is használhatjuk (előzetesen bejelentve).