A bor mindig is a magyar történelem és kultúra egyik alappilléreként szolgált, nem is beszélve az évszázadok alatt bebetonozott szerepéről a magyar gasztronómiában. Azt biztosan mindenki „hallotta már valahol”, hogy a magyar borkultúra nem merül ki az unalomig ismételt Tokaji Aszúban és az Egri Bikavérben. Az ország borrégióiból meglepően sokszínű, és világszínvonalú nedűk választéka kerül elő évről évre.Úgy éreztük, hogy a szüretelés közeledtével illik nektek egy kis gyorstalpalót írnunk a magyar borvidékekről, illetve borokról.

1/8

-

A legelterjedtebb tanok Magyarországot hét nagyobb régióra osztják, amelyeket tovább szokás osztani több, kisebb egységre – így összességében 22 magyar borrégióról beszélhetünk.

2/8

Alföld – Duna borrégió

Az Alföld-régió a Duna-Tisza közé eső területet jelöli, amely három kisebb bortermelő térséget foglal magába. E három régió, a Kunság, a Csongrád, valamint a Hajós borrégió leginkább homokos lankáiról ismert, amely szinte az összes borfajtához szükséges szőlőnek kitűnő táptalajt biztosít. Ennek köszönhetően a legismertebb fajták mind-mind jelen vannak itt. Sőt, még néhány igazi kuriózumot is találhat errefelé a kíváncsiskodó, mint például a Kövidinkát, a Pozsonyit, az Ezerjót, vagy akár az Izsákit. Az itt termesztett borokra általában jellemző a könnyedség és a frissesség.

A régió egyik legismertebb borászata a Frittmann, boraikat Soltvadkerten készítik, a Kunság déli részén. A család nagy bortermelői múlttal büszkélkedhet, boraik díjnyertesek és országszerte népszerűek.

Tipp: Kiskunsági Ezerjó

3/8

Balaton borrégió

A turisták és külföldiek szemében úgy tűnhet, hogy a Balaton és környéke csupán a rekkenő nyári napokon lehet érdekes. Pedig ez a terület – Zala és Somló egysége – mindezek mellett tartogat néhány meglepetést a borrajongók számára az év többi részében is! Csak az említés kedvéért, többek között: borkóstoló túrákat, borfesztiválokat, és természetesen rengeteg szüreti zenés-mulatságot („éves ittas pajtatáncot”).

A tőkéket elsősorban a helyi vulkanikus bazalt alapú dombokra telepítették – lásd a Badacsonyt, amely talán az egyik legnépszerűbb bortermeléssel foglalkozó terület a Balaton környékén. A régió maga leginkább a fehérborairól – Szürkebarát, Olaszrizling – ismert, de ezek mellett említésre méltó még a Rizlingszilváni, a Chardonnay, a Muscat Ottonel, a Rajnai Rizling, a Zöld Veltelini és a Tramini is. Eredendően az eltérő földrajzi adottságai miatt, a tó déli partja kevésbé kedvelt a bortermelés számára.

A híresebb borászatok elsősorban Balatonbogláron és Balatonfüreden lelhetőek fel, de a környező falvak kisebb szőlészeteinek termékei is megérnek egy kóstolást.

Tipp: Badacsonyi Kéknyelű, Csopaki Olaszrizling

4/8

Eger

Az Egri Bikavér már-már igazi védjeggyé avanzsálódott, tovább éltetve ezzel is az Egri Borvidéket. Ugyanakkor kár lenne megfeledkeznünk a többi hagyományos helyi fajtáról, mint amilyen az Egri Leányka, az Egerszóláti Olaszrizling, vagy a Debrői Hárslevelű. Az elmúlt években feltörekvő Chardonnay és Pinot noir ugyancsak növeli népszerűségét a környéken. Többen azt állítják egyébként, hogy a helyi borok bírják a Burgundiak néhány jellegzetességét. A Cabernet sauvignon, a Kékfrankos, a Merlot és a Shiraz szintúgy évről évre nagyobb hírnévre tesz szert – ezek leginkább vörösborok.

Eger ad otthont a Bolyki Pincészetnek, amelynek borai - finomságuk, könnyedségük és gyümölcsös utóízük ellenére tipikusan Egriek. Bolyki János, a pincészet tulajdonosa azok számára ajánlja borait, akik elérhető áron keresnek kiemelkedő minőséget.

Tipp: Egri Bikavér

5/8

Észak-Dunántúli borrégió

Az Észak-Dunántúli régió a Budapest-környéki területeket, a Pilist, a Vértest, a Gerecsét, valamint Velence-környékét jelöli, de még a Bakonyt is ide szokták sorolni. A helyi borászatok elsősorban a „nemzetközi” borokra koncentrálnak, így például a Chardonnay, a Sauvignon Blanc, a Rajnai Rizling, vagy a Tramini jelenléte mondható szembetűnőnek. A helyi bortermelőkre nem elhanyagolható hatást gyakorolt svábok, így megtalálhatóak errefelé sváb-stílusú városok és falvak, valamint gyönyörű várak és várromok is.

A régió ideális a turisták számára is, hiszen közel van Budapesthez, nem mellékesen pedig rogyásig van érdekes helyszínekkel, amelyeket érdemes (legalább) egyszer meglátogatni. A Budához közeli, etyeki Nyakas Pincészet, mindenképp megér egy misét. Itt a pezsgők kedvelőit is tárt karokkal várják, egyetlen magyarországi pezsgőtermelő területként.

Tipp: Etyeki Irsai Olivér, Etyeki Chardonnay

6/8

Pannon borrégió

Pécs, Villány, Tolna, Szekszárd – ezek talán a leglényegesebb városok a Dél-Dunántúlon. Az itt termelt boroknak sikerült még a legelismertebb szakértőket is lenyűgöznie, ezzel bizonyítva a Pannon borok kiváló minőségét. Ez – természetesen a borászok szakértelme mellett – annak is köszönhető, hogy a már-már mediterrán-jellegű klíma több mint tökéletes hátteret biztosít a különböző szőlőfajták termesztéséhez.

Villány mindenféleképpen kitűnő választás a borok kedvelőinek, lévén az első város, amely kifejezetten borokra kihegyezett túrákat ajánlott turistáknak Magyarországon. Pécs szintúgy csábító célállomás, nemcsak a borai, hanem a kulturális és történelmi örökségei miatt is. Ezekben a városokban vezető szerepet játszik a borturizmus, ami egyáltalán nem meglepő, tekintve, hogy a bortermelés hagyománya itt egészen a római korig nyúlik vissza.

A híres Gere, Takler, Vylyan, Günzer és a Bock borok is e régió terményei közé tartoznak.

Tipp: Villányi Portugieser, Villányi Cabernet Franc

7/8

Sopron

Az elmúlt évtizedekben Sopron külön borrégióvá vált – eredetileg az Észak-Dunántúli régióhoz tartozott, de idő közben kiderült, hogy jóval több közös jellemzője van az osztrák Burgenland borrégióval, így önállósodhatott. Elsődlegesen termelt bora a Kékfrankos, ami rendszerint elég enyhe és friss nedű, közepes alkoholtartalommal és relatíve alacsony savtartalommal.

A legismertebb borászatok közé tartozik a Fényes, aJandl, aLuka, aPfneiszl, aRáspi, aTaschner, a Töltl és végül, de nem utolsó sorban, a Weninger.

Tipp: Kékfrankos