Mint a legfinomabb rum, a Sierra Maestra is Kuba jelképei közül való. 1976-ban, amikor a havannai egyetem hallgatóiból megalakult, még nem érződött az a láz, amely aztán a
kubai zene reneszánszához
vezetett.
De hogy a Sierra Maestra ennek az előszelét képezte, az teljesen nyilvánvaló. A zenekart alapító
Juan de Marcos González
édesapja a kubai zene egyik forradalmasítójaként számon tartott Arsenio Rodríguez együttesének tagja volt, Marcos pedig később a kultikus
Buena Vista Social Club megalakítója lett. A Sierra Maestra pályafutása persze túlmutat azon, hogy hidat teremtett a son harmincas- és hetvenes évekbeli hangzása között, hiszen ma népszerűbb, mint bármikor korábban.
Pedig a csúcsról indult… A régivágású son-zenekarok felállását – tres, gitár, trombita, bongó, güiro és ének – basszusgitárrral és további ütőhangszerekkel fejelte meg, ami nemcsak felfrissítette a hangzást, de a son újbóli virágzását eredményezte. 1976-tól három éven át a Sierra Maestra nyerte el az a kubai egyetemek zenei fesztiváljának az első díját, 1981-től pedig a nemzetközi színtéren is hazája reprezentánsa lett.
1994-ben éppen Angliában turnézott, amikor a rangos World Circuit lemezkiadó számára felvette a Dundunbanza című albumát. Ez lett az első nemzetközi terjesztésű korongja, amiként ez lett a nemzetközi lemezpiac első átütő kubai sikere is. (Három évvel a kultikussá váló Buena Vista Social Club projekt előtt, amelyben amúgy négy Sierra Maestra-tag is muzsikált.) És nincs megállás azóta sem. A kilenctagú együttesből öten a régiek, és mintha csak most kezdenének belelendülni… Ezt jelzi legutóbbi albuma, a 2010-es Sonando Ya Grammy-jelölése is.
Mint a legfinomabb rum… minél öregebb, annál bódítóbb. A Sierra Maestrának nem lehet ellenállni.
