Google Lunar X Prize
Az X Prize Alapítvány olyan versenyek meghirdetésére szakosodott, amelyek inspirálóan hatnak az amúgy sem unalmas tudományos életre. A Lunar X Prize-t 2007-ben jelentették be, amelyet ezúttal a Google szponzorál.
A verseny lényege, hogy magán-finanszírozású űrkutató csapatok harcolhatnak egy 20 millió dolláros fődíjért, amiért csupán annyit kell tenniük, hogy 2015. év végéig felküldenek egy saját készítésű járművet a Holdra, megtesznek vele 500 métert, és visszaküldenek néhány fényképet és videót a Földre. Nem hangzik nehéznek, igaz? Erre nevezett be a magyar Puli Space Technologies húsz másik nemzet száz tudósa mellett (vagyis ellen) egy saját készítésű járművel, amit Pulinak kereszteltek el, és valóban hasonlít is rá egy kicsit. De vajon melyik volt meg előbb, a név, vagy az eszköz?

Kis lépés a kutyának, nagy lépés (lehet) az országnakEgy 30 fős csapat tagjai eddig több, mint 25 000 munkaórát töltöttek a Puli kiképzésével, főleg szabadidőben, de végre úgy tűnik, hogy valami alakul. A csapat február elején beköltözött Budapestre, a Főpolgármesteri Hivatal épületébe, ahol egy irányítóközpontot alakítottak ki. A jármű, amelyet innen vezérelnek (pont úgy, mintha a Holdon lenne) éppen tesztelés alatt áll Marokkóban, ahol sivatagi terepen próbálja bizonyítani rátermettségét. Ez azért szükséges, mert itthon nem lenne lehetséges a Holdon található, rendkívül szélsőséges körülményeket leutánozni még a 4-es metró egyik építési területén sem, és bár a Szahara inkább a Marsra hajaz, jó teszt ez a járműnek.
Még utazás előtt fel kell készülni mindenre; a Pulit le kell fagyasztani, fel kell melegíteni, káros sugarakkal kell bombázni és elő kell készíteni arra, hogy nem lesz odafent sem konnektor, sem pedig szerelőcsapat. Az űrben a legszélsőségesebb körülmények között is állni kell majd a sarat, a durva holdport és a -150℃ és +125℃ közötti hőmérsékletingadozást, amellett, hogy a lehető legkönnyebbnek is kell lennie; 1 kg anyag űrbe juttatása ugyanis 10-15 000 amerikai dollárba is belekerülhet.

Az egyhónapos
marokkói
teszt után áprilisban
Santiago de Chile -be megy a
Puli
csapat a résztvevők találkozójára, ahol remélhetőleg lehetőség lesz még egy
tesztre
egy újabb kemény terepen. Utána viszont már tényleg azon kell gondolkodni, hogy hogyan fog feljutni a járgány a
Holdra . Erre persze már vannak ötletek, de még semmi nem biztos. A csapat egyébként a hivatalos
majdnem minden eredményről beszámol.
Természetesen a
küldetés
fontos célja, hogy a
Puli
épségben landoljon a
Holdon , és teljesítse a kitűzött
feladatokat , de fontos szempont még az is, hogy népszerűsítse a fiatalok körében a
természettudományokat , hiszen nagyon kevesen foglalkoznak jelenleg ezzel a területtel. A
Puli
projekt
jó példa arra, hogy annak ellenére, hogy rengeteg a munka és még több a kihívás egy ilyen vállalkozásban, mégis megéri ma
Magyarországon
ezzel foglalkozni. A Puli Space Technologies
a felfutóban lévő
űripar
meghatározó résztvevőjévé szeretne válni a jövőben. Szurkolunk!