A forralt bor készítésének mestersége az ókorig nyúlik vissza, a receptúra pedig mindenki szerint máshogy tökéletes: ez általában valamilyen citrusféle - mondjuk narancs -, elmaradhatatlan összetevő a szegfűszeg, a fahéj, de sokan a borsot és az almát is előnyben részesítik, míg sokan arra esküsznek, hogy csillagánizs (vagy szerecsendió) az, ami nélkül semmi értelme az egésznek. Mentünk egy random kört a városban, hogy megnézzük, mi a helyzet forralt bor ügyben idén.

1/10

Csendes

A Csendes, ahogy arra a neve is utal az egyik népszerű relaxációs intézmény a városban, ahol nagy örömmel gyűlnek össze a fiatalok (főleg az egyetemisták), hogy egyenek-igyanak valamit. A népszerűséget a forralt bor minősége is igazolja. A tél legnépszerűbb itala itt sajnos csak vörös színben kapható, viszont bármelyik sziruppal ízesíthető, amit amúgy a limonádékba is kapnánk. Mi epreset kóstoltunk, és arra jutottunk, hogy szirup nélkül lesz pont olyan, amilyennek lennie kellene (nem túl édes, nem túl fűszeres), viszont akinek ez kevés, annak jól jöhet a felturbózás.

Ár: 230 Ft/dl (sziruppal 260 Ft/ dl)

2/10

DiVino

A DiVino a borkedvelők és a borhoz értők egyik kedvenc pontja a városban. A hely forralt borban is hozza az elvárt minőséget, ugyanis egy szupertitkos receptet használnak az elkészítéséhez. Az egyetlen dolog, ami már az első kortynál biztosan kiderül, hogy az italt a legjobb minőségű borból készítik, és elmondások szerint nem vizezik fel, és nagyon helyesen nem forralják ki belőle az alkoholt, hanem éppen a megfelelő hőmérsékletre hevítik (ez általában 60 Celsius-fok, mert az alkohol forráspontja alacsonyabb, mint a vízé), majd így adják hozzá a citromot, a narancsot és a fűszereket. Ez pedig remek hír. Az már kevésbé, hogy 500 Ft letéti díjat kell fizetnünk, az egyébként igen mutatós bögréért (amit visszaadnak, ha visszavisszük), de cserébe akár el is vihetjük, ha úgy tartja kedvünk.

Ár: 900 Ft/bögre (3dl) + 500 Ft letét a bögréért

3/10

Castro Bistro (Closed)

A belváros egyik legforgalmasabb helyén sem csalódtunk természetesen a forralt borban, amely itt épp olyan, amilyenek lennie kell. Se több, se kevesebb. A Castro italkészítői csak vörösbort használnak (tehát biztosra mennek), azt viszont naranccsal, citrommal, almával, fahéjjal és szegfűszeggel ízesítik. Az ital egy különleges, erre a célra kialakított, üzemi vízforralóra hajazó szerkezetben készül, ami a “ronda, de praktikus” kategóriába tartozik. Ha az embernek szerencséje van, akkor még egy borban kiázott gyümölcsdarab is jut a bögréjébe.

Ár: 250 Ft / dl

4/10

Toldi Mozi

Annak ellenére, hogy a Toldi kardinális pontja a Bajcsy-Zsilinszky út és környéke éjszakai életének, azt kell mondanunk, hogy forralt borban nem olyan legendásak, mint szórakoztatásban. Itt fehérborból készül (és ehhez ugyebár sokkal óvatosabban kell hozzányúlni) az ital szegfűszeg, fahéj, rum és vérnarancs koncentrátum hozzáadásával (ez utóbbi összetevő simán lehet a baj forrása). A fő probléma, hogy nincs meg benne az az édes-fűszeres ízvilág, ami miatt ezt az italt annyira szeretjük, bár elképzelhető, hogy valakinek éppen ebben a konstrukcióban tetszik majd.

Ár: 250 Ft/ dl

5/10

ÉS Bisztró

A Kempinskiben található ÉS Bistró amellett, hogy mindenki számára indokolttá tette egy luxushotelbe történő besétálást az idei télen, a város egyik legemlékezetesebb forralt borát is megfőzte. A fehér, rozé és vörös színekben érkező ital mindhárom változatát kipróbáltuk és egyikre sem panaszkodhattunk: az italok nem túl édesek, nem túl fűszeresek, és rendelkeznek a megfelelő mennyiségű alkoholtartalommal. Jól érezhető, hogy jó minőségű borból készülnek, természetesen víz hozzáadása nélkül, és az is világos, hogy nem hipermarketes fűszerkeverékből, hanem friss alapanyagokból és valódi gyümölcsökből készül. Meglepő módon nekünk a rozé-változat jött be a legjobban. Itt valamiért annyira jó ez a verzió, hogy sok vörösbor rajongó is áttért erre egy este erejéig.

Ár: 950 Ft/ bögre

6/10

Ellátó Kert (Bezárt)

Az édes-fűszeres illatfelhő közepette a szokásos lazulós hangulat fogadott az Ellátóban, ezúttal pokrócokkal, hőgombával és boldog arcokkal. Ez utóbbi nagyban köszönhető a forralt bornak, amelyet itt a többi helyhez képest talán a legédesebb, viszont finom és nem fájdul meg tőle az ember feje másnap még nagyobb mennyiség esetén sem. Az élmény szerintünk amúgy akkor a legjobb, ha rendelünk hozzá kísérőnek egy tátra teát, ami még jobb, ha azonnal beleöntjük a forralt borba. Tudjuk, ez furán hangzik, de garanciát vállalunk az élményért.

Akciós ár: 250 Ft/ bögre

7/10

Porta

A Portába azért tértünk be, mert úgy hallottuk, hogy amellett, hogy jó a forralt bor, sok egyéb más meleg alkoholos italuk is van. A hír pedig igaznak bizonyult, a Bazilika melletti helyen nagyon rámentek a téli lélekmelegítőkre. A forralt boruk klasszikus hangulatú, finom fűszeres, mellette pedig van bourbon whiskys italuk is, és azzal sem viccelnek. Az aprócska helyen egyébként kivételesen jóleső érzés forró italokat szürcsölgetni a pokróc alatt és figyelni a belvárosi nyüzsgést. Az egész olyan egy kicsit, mintha egy hüttében lenne az ember.

Ár: 300 Ft / dl

8/10

Telep

Nem tudtuk kihagyni a belváros egyik legnépszerűbb ivóját sem, és mivel eleve a szabadidőnk jelentős részét töltjük itt, ezért nagy reményekkel tértünk be a Telepre. Nem kellett volna, jobb lett volna a fejünkben kialakult ideált érintetlenül hagyni, de már késő. Ki kell mondani, hogy a Telep forralt bora nem sikerült: az ízek valahogy nem stimmelnek, az aromák nincsenek balanszban egymással, valamint az is gyanús, hogy Tesco fűszerek, illetve víz is van benne bőven, bár nem kérdeztük, mert nem mertük. A hely természetesen attól még ugyanolyan jó, mint eddig és egyáltalán nem csorbult a városban betöltött fontos szerepe sem. De forralt borozáshoz nem ez a legjobb helyszín.

Ár: 550 Ft / bögre

9/10

Beerbike

November 27-én indult útjára az általában részeg külföldiektől hangos Beer Bike első, különleges forralt boros útja. A lényeg persze ugyanaz: tekerés, városnézés, alkohol. Az tény, hogy a téli hidegben sokkal jobban esik egy forró ital, mint egy hideg sör fölött vacogás (bár sört is kérhetünk ugyanúgy). Ami az ital minőségét illeti, a dolog középszerű: ne számítsunk komoly gourmet élményre, viszont egyáltalán nem mondható el róla semmi rossz sem. Ami jó hír, hogy alkohol van benne bőven.

Ár: a Beer Bike kölcsönzésének ára

BeerBike
Cím:
1061 Budapest, Király utca 16.
Facebook

10/10

Piknik Pavilon

A Piknik Pavilon, egy magyaros, jó vendéglátós, beszélgetős hely, és ha esetleg gondolnánk, hogy a Várban még a forralt bor is a turistáknak van, azt kell mondanunk, hogy nem. Mármint természetesen ők is vehetnek belőle, de a dolog annyira jól sikerült, hogy a helyieknek is teljesen megéri felmászni ezért a hegyre, ahol nem mellékesen remek kilátást is kapunk a hibátlanul fűszerezett. és abszolút minőségi borból készült ital mellé.

Ár: 750 Ft / 3 dl