Kendrick Lamaron vagy Dua Lipán túl is van élet a Szigeten, sőt: néha érdemes elhagyni a Nagyszínpadot, és belevetni magunkat a több száz fellépős forgatagba, hogy aztán új kedvenceket avassunk. A muzikális túlkínálat miatt összegyűjtöttünk tíz olyan előadót, akinek talán még nem írják ki akkora betűkkel a nevét a poszterekre, mint Lana Del Reyét, de könnyen lehet, hogy pár éven belül ez megváltozik.

1/10

Stormzy

Sötét, hasfalsorozó basszusmenetek, játékkonzolokból vett minimalista alapok, a kelet-londoni nyomor szavakká formált látképe – pár mondatban így foglalhatnánk össze a grime-ot. A többek közt Dizzee Rascal és Wiley által a betonépületek közül a szélesebb nyilvánosság elé kivitt stílus újkori ikonjai közül Skeptára még várnunk kell, de egy másik alapember, Michael Ebenazer Kwadjo Omari Owuo Jr., művésznevén Stormzy viszont rögtön az első nap felrobbantja majd a Nagyszínpadot. Ha hihetünk a beszámolóknak, szájbaverős, gettófrontos szövegelésből és a fenyegetően kemény, minimalista ütemekből sem lesz hiány. 

  • Hol és mikor? Augusztus 8. (szerda), 17:45, Dan Panaitescu Nagyszínpad.

Az új-zélandi Unknown Mortal Orchestra eleinte a 60-as évek pszichedelikus rockját ötvözte barokkos poppal és funkkal, majd lemezről lemezre tolódtak el egy kerekebb, napfényesebb és slágeresebb irányba. Olyannyira, hogy az utolsó két lemezből már jobban kihallani a Sly & The Family Stone, Pharell Williams vagy Prince hatását, mint mondjuk az Elephant 6 kollektíváét. A táncosabb ritmusok és a velük járó poposodás azonban egyáltalán nem áll rosszul nekik, sőt: mintha most kezdenék csak igazán megtalálni a hangjukat. Ráadásul élőben ha lehet, még feszesebben-groove-osabban játszanak, szóval a tánc is garantált. Mit várhatnánk még egy fesztiválos fellépéstől? 

  • Hol és mikor? Augusztus 9. (csütörtök), 18:30, Mastercard Színpad By A38.

3/10

Shame

A Wolf Alice mellett ők is a brit rockszíntér legünnepeltebb zenekarai közé tartoznak. Ellie Roswellékkel ellentétben viszont számukra a The Fall atonális posztpunkja és a frontember Mark E. Smith vitriolos énekbeszéde volt a legfontosabb hatás, de nem nehéz a dalokból kihallani a Wire vagy a The Stone Roses hatását sem. A színpadon pedig pont annyira ösztönösek és kontrollálhatatlanok, mint a velük egy színtérből induló Fat White Family, szóval érdemes lesz aznap korán kiérkezni a Hajógyári-szigetre. 

  • Hol és mikor? Augusztus 10. (péntek), 16:45, Mastercard Színpad By A38.

4/10

Wolf Alice

A Wolf Alice az elmúlt évek egyik legünnepeltebb gitárzenekara, akiket a kritikusokon és a közönségen kívül idén már a Mercury-díjakról döntő bizottság is a keblére ölelt: tavalyi lemezük (Visions Of A Life) ott van az idei jelöltek között. A 90-es évek MTV-kompatibilis rockzenéjét, popos-grunge-os hangzását modernizáló kvartett, élén a kétezres évek Liz Phairjével, Ellie Roswellel ráadásul élőben híresen intenzív, így nem túlzás azt állítani, hogy a szigetes fellépésük könnyen a fesztivál egyik legemlékezetesebbje lehet. Ráadásul karrierük (első?) csúcsán lehet látni őket – mi kellhet még? 

  • Hol és mikor? Augusztus 12. (vasárnap), 20:15, Mastercard Színpad By A38.

Az elmúlt évek egyik legtermékenyebb és legjobb pszichedelikus garázsrockzenekara végre nem csak eljut Magyarországra, hanem a fesztiválfellépése másnapján még egy klubkoncertet is ad! A 2017-ben nem kevesebb mint öt stúdióalbumot megjelentető ausztrálok szerencsére nem csak az általuk diktált tempó miatt érdekesek, hanem mert merészen tágítják zenei stílushatáraikat: a szörfös garázszenétől a mikrotonális hangolásig, a pszichedelikus rockon és a folkpopon át, a jazzes felhangokig sokféle elem felfedezhető a zenéjükben. Ráadásul élőben is lehengerlőek, így tényleg csak annyi a kérdés, hogy mi fér majd bele a játékidőbe egy ekkora (és ilyen sokfelé ágazó) életműből. 

  • Hol és mikor? Augusztus 12. (vasárnap), 22:00, Mastercard Színpad By A38.

6/10

Furfriend

"Egy mérföldkőnek érezzük, hogy a Szigettel együttműködve sikerül elhoznunk Budapestre a technoszexuális műfaj alapítóit, akik az elsők közt voltak ránk hatással a munkásságukal – mind a saját dalaikkal, mind a Killekill kiadójukkal." – mesélték nekünk az OMOH szervezői a Furfriend fesztiválos fellépéséről. Dingo Tush és Das Uberdog duója azonban nem csak a queer indusztriál partik láncokkal és bőrrel bélelt kazamatáiban érzi jól magát: a rájuk jellemző vokális izom- és perverziószerenádok már a Perc Trax katalógusát is gazdagítják. A két kutyamaszkos producer ugyan live act helyett most DJ-zni fog, de ez ne tévesszen meg minket – izzasztó, mocskos és menetelős szettre érdemes készülni. 

  • Hol és mikor? Augusztus 12. (vasárnap), 00:00, Magic Mirror.

7/10

La Femme

A francia zenekar hazájában az egyik legnépszerűbb indie zenekarnak számít, részben mert egyik daluk (

Sur la planche) még egy Renault-reklámba is bekerült, részben meg mert izgalmasan és újszerűen ötvözik az ország chic/yé-yé dallamvilágát krautrockkal, new wave-vel és még ezernyi más hatással – valahogy úgy, ahogy anno a Stereo Total is tette. Ráadásul a La Femme nem esik az öncélú retró vagy művészkedés csapdájába: szinte minden számuk potenciális sláger, de legalábbis üdítő és hatásos ötletparádé. A beszámolók alapján pedig élőben is megvan a varázsuk, szóval nem érdemes lemaradni a hazai debütálásukról. 

  • Hol és mikor? Augusztus 13. (hétfő), 22:00, Mastercard Színpad By A38.

A szufi transz és posztindusztriális rock nem az a tipikus fesztiválműfaj, az Ifriqiyya Électrique mégsem maradt meg a WOMEX-re járók titkos kedvencének: többek közt a Roskildén vagy a Colours Of Ostraván is felléptek már. A world music egyik legfontosabb kiadója, a Glitterbeat által felfedezett zenekar valahol a Transglobal Underground, a Nine Inch Nails és a The Master Musicians Of Jajouka metszéspontjában alkot, a koncertjeiket pedig informatív és izgalmas vetítéssel kísérik. Érdemes lesz kicsit kimozdulni miattuk a komfortzónából, mert ritkán lehet hasonló élményben részünk. 

  • Hol és mikor? Augusztus 14. (kedd), 20:00, Világzenei színpad.

9/10

Chelou

Chelou gyermekkorában színésznek készült, de apja lemezbolti munkája hamar megváltoztatta az életét – először Nirvana és Hendrix-dalokat tanult meg, aztán hamar újradefiniálta magát PJ Harvey lemezeit hallgatva. Az énekes-dalszerző már első dalaiban is önállóságot tanúsított: mindmáig maga rögzíti és keveri minden dalát hálószoba-körülmények között. A kritikusok rögtön Finkhez és a Cloud Boathoz hasonlították, a rá jellemző törékenység és minimalista kifejező erő pedig elég volt ahhoz, hogy nem sokkal később már olyanokkal turnézzon, mint a Bloc Party vagy Thurston Moore. Aki ott volt a tavalyi A38-as koncertjén, tudja, hogy élőben is életre kelnek a számai, így kár lenne kihagyni a már csak a helyszín miatt is különlegesen intimnek ígérkező élményt. 

  • Hol és mikor? Augusztus 14. (kedd), 23:00, TicketSwap Music Box.

10/10

Fever Ray

Arctic Monkeys? Ugyan! Az ex-The Knife énekes-producer szólóprodukciójának nagyszabású színpadi előadása lesz az igazi end show, amihez hasonlót még garantáltan nem láttunk. A Fever Ray művésznév alatt alkotó Karin Dreijer tavaly egy pazar és futurisztikus lemezzel (Plunge) tért vissza, aminek turnéján hat rajzfilm/rémálomszerű alakkal együtt állt színpadra, hol egészen a klasszikus -stroboszkópos rave-eket, hol pedig az

If I Had A Heart skandináv melankóliáját megidézve. Tömény, queer és nem mindenki számára befogadható performanszra érdemes számítani, ami valószínűleg zárójelbe teszi a szigetes cirkuszi előadásokat. 

  • Hol és mikor? Augusztus 14. (kedd), 23:45, Mastercard Színpad By A38.