Felkapottak lettek mostanság az outdoor sportok, közülük a sziklamászás ostromolja leginkább a népszerűségi csúcsot. A jelenség magyarázata a mászás előnyeiben keresendő: nem csak fizikailag, hanem pszichésen is edz, olyan szinten kikapcsol, hogy mindentől el tudsz vonatkoztatni, nagy adag adrenalinfröccsöt kapsz, plusz annyira erős koncentrációt igényel, amit kevés más sportág követel meg.

1/6

-

A sikerélmény mellett egyéb impulzusokat is adhat; eleve kint vagy a természetben és gyönyörű helyekre juthatsz el. A hétköznapi problémákon való kattogás helyett oda kell figyelni valamennyi mozdulatra, az erőbeosztásra, az egyensúlyra, hiszen nem éppen veszélytelen időtöltésről beszélünk. Az izomzatokat alaposan megmozgató sportág egyébként remek közösségi élmény is – a kis lurkóktól az idősebb korosztályig sokféle emberrel lehet találkozni egy-egy falon. Szétnéztünk Budapest környékén és összegyűjtöttük a legjobb helyeket mászáshoz.Azt feltétlenül tudni kell, hogy saját kaptafára senki se kezdjen el mászóútvonalakat hódítani. Vagy iratkozzon be egy profi hegymászó egyesület tanfolyamára, vagy találjon magának egy rutinos mászócimborát, aki nem ma és nem is tegnap kezdte. A fővárosban és környékén több olyan sziklák vannak, melyeken a nullkilométeresek megismerkedhetnek a fortélyokkal, de akadnak bőven tapasztalt mászóknak szánt nehezebb útvonalakkal teli magaslatok is.

2/6

Róka-hegy

Budapest talán legkedveltebb célpontja a csillaghegyi HÉV-megállótól 1.5 kilométerre lévő Róka-hegy. Itt, egy elhagyatott kőbányában található a legtöbb útvonal, így nem nagy meglepetés, hogy némelyik már alaposan „szétmászott”. A Hármashatár-hegy, a Vihar-hegy, és Csúcs-hegy látható a tetején szétnézve, ha feljutunk oda. A pilisi régió kedvenc sziklájának falmagassága eléri a 22 métert, van rajta 8-as, 9-es erősségű útvonal is. A fentebb említett egyesületek közül ide tartozik a hegymászó tanfolyamokat is szervező Rókahegyi SE, tehát a kezdőknek érdemes errefelé felkerekedniük a kellemes környezet és a közelség miatt.

3/6

Kis-Sváb-hegy

Szintén egy kőfejtőben rejtőzik, sokat dolgoztak a hozzáértők az utak kiépítésén, bár néhány ponton még mindig omlik itt-ott. A XII. kerületben, a Budai-hegységben található, könnyen megközelíthető fal 15 méterig nyúlik, és mintegy 27 mászható úttal rendelkezik az óvodásoktól a szupertechnikás szintig. Tapasztaltabb versenyzőknek az egyik nyerő tipp.

4/6

Kecske-hegy

Szintén a Budai-hegységhez tartozik a Hármashatár-hegy belső rögvonulatának főleg felső triász dolomitból felépült része az Újlaki-hegy és a Látó-hegy között. Rengeteg a mászóút (35!), viszont a falmagasság nem túl nagy (12 méter). Főként kezdőknek ajánlatos elzarándokolni a II. és a III. kerületben található bércre, a kis, kristályos falak több könnyű útvonalat kínálnak gyakorlás céljából, de a profiknak akad itt nehezebb erősségű is.

5/6

Tündér-szikla

A XII. kerület újabb keresett egysége a Budai-hegyvidék egyik legjellegzetesebb dolomit pontja. A viszonylag messze elhelyezkedő és nehezebben elérhető Tündér-szikla csupán 3-7 méteres falmagassággal bír és az utak számát tekintve (12) sem esik túlzásba, mégis az ínyencek egyik kedvencének számít – mert találunk itt 10-es nehézségű útirányt, amikor épp nem tilos mászni rajta.

6/6

Francia-bánya

Az előzőhöz képest kétszer akkora falakat birtokló II. kerületi szikla szintén inkább haladóknak ajánlott, ugyanis nem igazán rendelkezik könnyedebb útvonalakkal, összesen egy tucatnyival. A mészkőfejtő impozáns fala tele van repedésekkel és üregekkel, egyszóval ideális meghódítandó mászófelület egy profinak.