Budapest utcáihoz szorosan hozzátartoznak a kisebb-nagyobb teraszok, melyek így vagy úgy, de formálják a város képét. Jobb esetben pozitív hatásról beszélhetünk, és ezeket a követendő példákat kívánta összegyűjteni és szemléltetni a főváros, így idén második alkalommal is elindította Terasz Budapest pályázatát. A felhívásra idén dupla annyi, 93 vendéglátóhely jelentkezett, és az öttagú szakmai zsűri, valamint a közönség voksai alapján kedd délután kiderült, hogy melyek a legjobbak.

1/5

-

Szeretjük a teraszokat, kétségtelenül jobban indul a reggel egy napsütötte asztalnál elropogtatott pirítóssal, és méltóképpen fejeződik be a nap, ha a város mozgolódását szemlélve szürcsölhetjük el a fröccsünket. Ezt már bőven a századforduló óta tudják a városlakók, és habár manapság a Drechsler-palota és az Abbázia terasza helyett raklapos, színes székekkel felszerelt egységek lepik el a várost. Budapest pedig nem fukarkodik a hangulatos kitelepülésekkel, de a jók között is vannak legjobbak.

A Terasz Budapest 2015 verseny keretein belül három kategóriában választott első helyezettet a gasztronómiai és építészeti szakemberekből álló zsűri: Szalay-Bobrovniczky Alexandra humán területért felelős főpolgármester-helyettes, Finta Sándor főépítész, F. Kovács Attila építész és dizájner, Jókuti András Világevő, gasztroblogger és Széll Tamás, az Onyx étterem séfje. Többek között olyan szempontokat vizsgáltak, mint a városképbe való illeszkedés, a közösségi használat, a minőségi bútorok vagy a kerékpárok tárolási lehetőségei.

Tavalyhoz képest újdonság, hogy a terasz és a kerthelyiség/tetőterasz mellé új kategóriaként bekerült a pop-up, és persze a közönségdíj most sem maradt el. A szavazókat 360 fokos interaktív képek is segítették, melyek a MagicView csapatának köszönhetően, Szuromi Gergő vezetésével készültek el minden pályázó vendéglátóhelyről. A győztesek egy Sipos Balázs üvegművész által tervezett egyedi alkotást, egy úgynevezett üvegdíjat vehettek át elismerésképpen.

2/5

Legjobb kerthelyiség: Mazel Tov

Erzsébetváros romkocsmatengeréből igényességével és tudatos tervezettségével emelkedik ki az Akácfa utcai Mazel Tov, amely egyébként a díjátadó helyszíne is volt. Nevezhetjük rométteremnek és kultúrmulatónak is, amelyet hófehér kavicsok, apró téglás falak, színes csempék és Fatima keze tesz különlegessé, és persze a kiváló ételek, melyek között izraeli fogásokat is találunk. A tervező Szendrő Péter irodája volt.

3/5

Legjobb pop-up: Fellini Római Kultúrbisztró

A Római-part önmagában is sokcsillagos helyszín, egyszerre retró és – köszönhetően az olyan helyeknek, mint a Fellini – nosztalgikusan újszerű is. A díjazásnál a zsűri kiemelte a merész helyválasztást, amit zseniálisan kihasznált a tervező, vagyis a tulajdonos, aki szerényen csak annyit mondott, hogy az adottságokból építkeztek. Dicséret érte az elnevezést és a finom ételeket is, de összességében talán mégis az a hangulat számított leginkább, amikor a csíkos vászonszékből, kavicsokkal a talpunk alatt, bűvöljük a Dunát.

4/5

Kertem

A Városligetben található Kertem 932 szavazatot zsebelt be a vendégektől. A tulajdonosok és egyben tervezők bevallása szerint csak minimálisan nyúltak a környezethez. A hely már 8 éve működik a balkán burger és a budapesti biciklisek egyik törzshelyeként. Hozzátették azt is, hogy az idei az utolsó szezon, jövőre már a Liget Budapest veszi birtokba a közönség kedvencét.

5/5

További díjazottak

A zsűri bevallása szerint a verseny nagyon szoros volt, ezért is döntöttek úgy, hogy a kategóriák nyertesein túl kiemelnek további kitelepüléseket is. Így kapott elismerő oklevelet a Gerlóczy kávéház, a Kazimír, a Liebling és a mozgóárus Petit Café is.