Régen elég volt hetente egyszer kenyeret sütni, hiszen még ennyi idő elteltével sem estek szét a félelemtől, ha valaki egy kést vett elő a fiókból. Manapság más a helyzet, a legtöbb boltban kapható pékáru már eleve rossz vagy hamar tönkremegy, tehát nem csoda, hogy kialakult az igény a ritkaságnak számító jó minőségre. A 90-es évek közepe óta egyre többen térnek vissza a hagyományos kézi sütéshez, néhányuk pedig szerencsére az otthoniak mellett a köz javát is elkezdte szolgálni ezzel a hobbival. Közülük gyűjtöttük most össze a kedvenceinket. Figyelem, ez most nem paleolit.

1/5

A kakaós csiga szövetsége - Butter Brothers

A bráderség komoly dolog, főleg, ha az ember közös vállalkozást akar építeni a nulláról. Ez történt a Butter Brothers esetében, amikor Hagymási László és Makovics Gergely elhatározta, hogy kitanulja a pékmesterséget, és saját boltot nyit. A két “testvér” nem tartja magát profinak, de lelkesedésük, nyitottságuk és folyamatos kísérletezésük hatékonynak bizonyul, pedig nemigen van szigorúan betartandó ötéves tervük: ami éppen van, abból dolgoznak. Viszont ami van, az mindig minőségi és természetes, nem használnak például margarint, csak vajat, a tejet pedig a saját teheneiktől kapják, ebből pedig pohárral is lehet venni tőlük. Természetesen az ízfokozókat és a többi mesterséges anyagot is kizárhatjuk az általuk készített finomságok esetén. A legnagyobb sláger a túrós táska és a kakós csiga (290 Ft), mellette van croissant mogyorókrémmel (290 Ft), sajtos pogácsa (2300 Ft/kg), baguette (310 Ft), szendvics szuper kolbásszal, különböző kenyerek. Az egyik különlegesség, hogy lefogyasztható kártyát lehet váltani, ami főleg a szülőknek nagy öröm, hiszen így biztosan jó dolgokra költik a gyerekek a pénzt. Legújabban süteményekkel is kísérleteznek, és erősítik a hely bisztró oldalát.

2/5

Mit süt Misi? - Jacques Liszt

A jogászok szakmájáról sokan gondolják azt, hogy száraz, a Misi, a pék által készített finomságokról viszont biztosan nem. A hely tulaja, Juhász Mihály egyébként valóban a Raiffeisen Bank jogászi állásából került a kemence mellé, és nagyon élvezi, hogy közelebb van végre a tűzhöz.
Az olasz és magyar színekben játszó Jacques Liszt egy kézműves - kicsit sznobabb nyelven gourmet - pékség, amely kiváló alapanyagokból, mindent kézzel készít el. A választékban szerepelnek olyan csodák, mint a Jacques Lisztes csokis tart-szelet (400 Ft/szelet), sajtos rúd (2500 Ft/kg), ropogós tejes kiflit (80 Ft/db), olívás kenyér (750 Ft/db), aszalt paradicsomos kenyér (990 Ft/db), kovászos kenyér (750 Ft/db), lekváros linzer (3400 Ft/kg) és sajtos pogácsa (2300 Ft/kg). Ezek mellett egyébként közel 30 féle élelmiszert lehet itt kapni.

3/5

A név kötelez - Marmorstein Pékség

A Marmorstein tulajdonosa Miklós Mihály dédnagyapja családneve után keresztelte el kézműves pékségét. Mint oly sokan a szakmában, ő sem gondolta volna, hogy valaha is ezt a szakmát választja majd, de külföldi (London, Párizs) tapasztalatai meghozták a kedvét a sütögetéshez. Az új hobbiból évek alatt szenvedély lett, majd foglalkozás, de minden budapesti nevében ki lehet jelenteni: megérte  egészen 2010-ig várni rá. Természetesen adalékanyagok nélkül, kiváló minőségű liszttel dolgoznak, termékeiket saját építésű, fatüzelésű kemencében sütik. Ezek között van ciabatta, baguette, paraszt kenyér (400 Ft), teljes kiőrlésű kenyér (500 Ft), tönköly kenyér (700 Ft), 5 magvas kenyér (600 Ft), 100%-os rozskenyér (800 Ft) és kalácsok is készülnek. Saját üzletük egyelőre nincs, de termékeiket több helyen is meg lehet venni a városban, többek között például a Baldaszti’s-ban, és az igencsak népszerű Budai Pékségben. Természetesen ezekről az üzletekről van a honlapjukon egy lista.

4/5

Brótpékség

Az otthonos belső terű pékség az egyben kávézó/lakberendezési üzlet/cukrászat Villa Bagatelle-hez tartozik, így aki ide betér, az egy exkluzív és elegáns helyre számítson. Természetesen itt is csakis kiváló alapanyagokkal (kizárólag friss vajjal, tejjel, tejszínnel, túróval, nádcukorral és gyümölcsökkel) dolgozik Csák László pékmester a Hengermalom úti sütödében, így a baguette mindig friss, a kenyerek csak kovászból, lisztből, sóból és élővízből, kézzel készülnek, a croissant pedig igazi, azaz francia. Jelenleg a legnagyobb slágerek a csigatorony-variációk.

5/5

A környék kedvence - Josephine Bakery

A Josephine Bakery a magyar és a belga péksütemények között feszülő tengelyen egyensúlyozva készít prémium minőségű kézműves szendvicseket, bägelt, bagettet és még sok mást. A szendvicsek hetente változnak, az adott tematikának megfelelően: francia (diós-fügés-szalámis; mogyorós; hagymalekváros); magyar (parasztkolbászos vegyes csalamádéval; húspogácsás); görög (tzatzikis, gyros húsos). A látványpékség működtetői piacra járnak, friss alapanyagokkal dolgoznak, a legtöbb, szendvicseknél használt összetevőt (hagymalekvár, pesto, stb.) maguk készítik el, valamint figyelnek a klasszikus és egyedi pékáruk közötti egyensúlyra. A kakaós csiga mellett találhatunk málnás-tiramisus, juharszirupos-pekándiós táskát is. A kenyerek több napig elállnak és frissen maradnak, a betérő vásárlók főleg a rozsos-magvas vágott bucit és a napraforgómagos kenyeret szeretik.

Cím: 1024 Budapest, Fényes Elek utca 3.