A legnagyobb nyári forróságban nem csak egy pohár hideg sörrel vagy limonádéval hűthetjük le magunkat, hanem kávéval is. Mióta a város specialty kávé nagyhatalommá vált, a kínálat a jegeskávék terén is bőven túlnyúlik a lattéba pakolt jégen, és egészen új dimenziók nyílnak meg előttünk. Most összeszedtük a város legizgalmasabb jegeskávé-különlegességeit a habostól a tonicosig, nektek már csak válogatnotok kell.

1/9

My Little Melbourne

Kávékörutunk első állomásaként a Madách tér kultikus kávézójának jeges filterkávéjával ismerkedtünk meg. A filterkávé sajátossága, hogy a frissen őrölt (esetünkben kenyai) szemeket papírfilteren csepegtetik át, és az így keletkező lé lágyabb és hosszabb, mint amit a kávéfőzők produkálni tudnak. A jeges verzió még a normál filterkávénál is hígabb, mivel a forró kávét jégre szűrik rá, ami azonnal felolvad, ezzel lehűtve a kávét. A végeredmény egy könnyed, hideg, üdítőszerű ital, ami azonnal fogyasztható, és remekül kiérződnek a benne a választott kávé ízjegyei.

2/9

Solinfo Café

Sokan vannak, akik szerint a jegeskávéban alap, hogy van fagyi, mert enélkül csak egy hideg, kávés lötty. Ők valószínűleg törzsvendégek lesznek a Solinfóban, ahol a lehető legklasszikusabb értelemben vett jegeskávét kapjuk: olasz kávé, óriási adag főzött vaníliafagyi, tejszínhab, a tetején pedig csoki- helyett mogyoróöntet, ami egy kis csavart visz az ízélménybe. Laktózérzékenyeknek valószínűleg nem a legjobb választás, de a testes adag krémes-habos kávé simán kiváltja az ebéd utáni desszertet. A jegeskávé többféle ízesítésben kapható, a kísérletezőknek a bailey’ses és a csokiskekszes verziót ajánljuk.

3/9

Kontakt – Roket

A Konakt 2014-ben mutatkozott be a Rokettel, vagy más néven a hideg, nitrogénes, csapolt kávéval. Az akkor szenzációszámba menő találmány még most is kuriózumnak számít, hiszen csak pár helyen kapható a városban. A Roket (650 Ft/2 dl) a szakértő kávémániásoknak és az egyszerű laikusoknak is izgalmas élmény lehet, főleg mivel elsőre a látvány és az íz teljesen összeegyeztethetetlen. Kapunk egy pohár sötét színű, habos italt, ami leginkább a barna sörre emlékeztet, de belekóstolva az eszpresszónál sokkal lágyabb ízű kávét kapunk – teljesen szénsavmentesen. Miután leküzdjük kezdeti megdöbbenésünket, rájövünk, hogy gyakorlatilag a sörözés élményét kapjuk, csak alkohol helyett koffeinnel. Hamarosan pedig már nem csak csapról kérhetjük a Roketet, hanem egy palackkal is kiülhetünk iszogatni.

4/9

Budapest Baristas – Tonicos cold brew

A tonicos kávé gondolata elsőre majdnem annyira felfoghatatlan, mint a csapolt kávéé, de ez is létezik, sőt, egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A Múzeum körúti Budapest Baristasban cold brew (alias hidegen áztatott) kávét kevernek össze tonickal, mindezt jéggel és egy kis naranccsal szervírozzák. A 8-10 órán át áztatott kávé az egyik legjobb nyári frissítő, mert lágyabb, édeskésebb az íze, mint a főzött kávénak, és nagyon jól működik hidegen. A tonicos cold brew (690 Ft) alapanyagául szolgáló hondurasi kávé már önmagában is rendelkezik narancsos jegyekkel, ami ebben az italban abszolút kiérezhető, a tonic keserűségétől és szénsavasságától pedig nem kell tartanunk, mert végeredményben az ízek jól harmonizálnak egymással.

5/9

Mantra Specialty Coffee Minibar – Mandulás jeges latte

A Veres Pálné utcában található Mantra specialtykávézóhoz híven extra dolgokkal várja a kávés hűsölésre vágyókat. Mi a mandulatejből és 100%-os mandulavajból készült jeges lattéjukat (840 Ft) kóstoltuk, ami egy igazán jó választásnak bizonyult. Aki szereti a tejes, krémes, de nem túl gejl dolgokat, (vagy esetleg olyan étrendet követ, amibe az ilyen italok nem férnek bele), azoknak ez a jeges kávéturmix kiváló alternatíva lehet. A mi italunkhoz használt fekete Kolumbiából érkezett, de bármilyen kávé legyen is a darálóban, az biztos, hogy a minőségre nem lesz panasz.

6/9

Warmcup (Bezárt) – Jeges Cascara

A kávékultúrában otthonosan mozgóknak valószínűleg nem kell bemutatnunk a cascarát. A kávégyümölcs szárított héjából készülő ital egyfajta átmenetet képez a kávé és a tea között – kicsit mindkettő, és egyik sem igazán. A Warmcupban a nyári hőségre tekintettel jeges verziót kínálnak belőle. A cascarát a cold brew kávéhoz hasonlóan hideg vízben áztatják 12–18 óráig, hogy megfelelően kioldódjanak az ízek, majd jégágyra öntik, és kész is a legújabb kedvenc nyári italunk. Kávés élményre ne nagyon számítsunk, az íze inkább egy kávés beütésű jegesteára emlékeztet, de frissítő, hideg és koffeines, úgyhogy a célnak tökéletesen megfelel. (Tipp: A matcha-rajongók mindenképp próbálják ki a matchaládét, ami matcha-porból készült limonádé.)

7/9

Ecocafe

Az Andrássy úton található EcoCafé abban különbözik a legtöbb budapesti kávézótól, hogy minden termékük bioalapanyagból készül. Itt nem kapunk specialty filter kávét, sem egzotikus hangzású kávitalokat, kapunk viszont minőségi kávéból készült jeges lattét (850 Ft) és a tudatot, hogy a kávé fair trade érkezik, a tej pedig a Balaton mellől, egy biogazdaságból. Ennek eredményeként a kávékhoz használt tej sokkal ízletesebb, teljesebb és természetesen zsírosabb is. A laktózérzékenyek/vegánok/diétázók pedig növényi tejjel is kérhetik a kávéjukat. Ami az ízesítést illeti, mi a karamellás verziót kóstoltuk, ami teljesen rendben volt, de emellett választhatunk vaníliás, csokis és mogyorós verziót is – hogy csak néhányat említsünk. A lattéhoz nem használnak fagyit, csak jeget, és az igényeinknek megfelelően tejszínhabbal vagy anélkül készítik.

8/9

Espresso Embassy – Espresso Tonic

A cold brew tonic után úgy éreztük, hogy meg kell kóstolnunk az espresso tonicot (600 Ft) is, ami teljesen más ízhatást ígért, és így is lett. A kóstolás helyszínéül az Espresso Embassyt választottuk, ahol szintén nincs hiány jeges kávéitalokból. Az espresso tonic elkészítése meglehetősen egyszerű, ugyanis egy pohár jeges tonicra ráöntenek egy csésze presszót, és kész is. Látványra izgalmas, ízre meglehetősen fanyar. Nehéz feldolgozni, hogy a szénsavas ital, amit iszunk, először édes, majd a tonicos keserűség helyett a kávé kesernyés íze érkezik. Az ízek sokkal erőteljesebbek mint a cold brew esetében. Ezt az italt a keserű ízek kedvelőinek vagy kísérletező lelkűeknek ajánljuk.

9/9

Barako Kávéház

A kis Fülöp-szigeteki kávéval és tulajdonossal operáló Barako a Margit híd budai lábánál várja a különleges kávéra vágyókat. A Barako egyébként az itt használt kávéfajtáról kapta a nevét. Ebből a kávéból készül az Ice Drip (650 Ft) is, egy olyan üvegeszközben, amit leginkább egy kémiai laborban tudnánk elképzelni. A kávé elkészítéséhez nagyjából 8 órára van szükség, ugyanis ennyi idő alatt csöpög le a jég az edényben, és készül el az ital. A szervírozásnak köszönhetően olyan érzésünk támad, mintha épp egy pohár jóféle scotchot szürcsölgetnénk, és a tulajdonos, Ryan elmondása szerint ez a feeling az egyik oka, hogy az ital ilyen népszerű. Ami az ízét illeti, kicsit édeskés, de leginkább az étcsoki érződik ki belőle. Mivel az egyszerre elkészíthető mennyiség korlátozott, a procedúra pedig időigényes, jobb, ha előre jelezzük Facebookon, hogy rakjanak félre nekünk.