Valószínűleg nincs az a gyerek, aki boldogan vágja a centit a szeptemberi tanévkezdésig, így most mi is inkább arra koncentrálunk, hogyan lehet kihasználni azt az egy hetet, ami hátra van a nyárból és a szünetből. Az időjósok szerint strandidővel indulunk, a végére pedig egy kis eső is leesik, mindkét esetre gyűjtöttünk tippeket.

1/11

Andrássy Élményközpont (Bezárt)

Arra, hogy a tudománnyal interaktív, szórakoztató módon is lehet ismerkedni, nagyon jó példa a Future Park. A dolog elég új: júniusban nyílt meg az Andrássy Élményközpontban, abban a különleges épületben, ahol egykor a Párisi Nagy Áruház működött. Jellegéből és élményfaktorából adódóan a kreatív kiállítás inkább egy tudományos játszótérre emlékeztet: egy varázslatos világba kalauzol, ahol például beszkennelt papírállatok vagy a látogatók növényrajzai kelnek életre virtuális környezetben. A “Zsenik ugróiskolájában” különböző, padlóra vetített alakzatok között ugrálhatunk, miközben ezek a mozdulatok egyre szebb színeket és hangokat eredményeznek, de szintén színekkel és hangokkal játszanak azok a gyermeknyi méretű labdák, amik kommunikálnak is egymással: ha megérintjük az egyiket, az a környező labdákra is hatással lesz: az egész tér színe megváltozik.

2/11

Holnemvolt Vár

Az Állatkert mindig egy bombabiztos gyerekprogram, még akkor is, ha nagy a meleg és az állatok árnyékba vonultak. Ekkor a nemrég megnyílt Holnemvolt Vár Hetedhét Palotája nyújthat menedéket és szórakozást: négy szintjén interaktív, sokszor természettudományos alapokon nyugvó játékokat lehet kipróbálni. Amit mi az utolsó nyári héten semmiképp nem hagynánk ki, az az Állatkertek Éjszakája, ahol augusztus 31-én egészen éjfélig kóborolhatunk az állatok között, miközben különböző programokba csatlakozhatunk be, legyen az fóka show, elefánttorna, mesés kalandozás a Palotában vagy kisvonatozás a csillagok alatt. 

Jegyek ITT.

3/11

Strandok

Az utolsó nagy strandolások még épp beleférnek a nyárba, amihez akár természetes vizeket, de városi strandokat is választhatunk. Előbbiek közül kifejezetten gyerekbarát és homokvárépítésre alkalmas a Gödöllő környékén lévő D-Beach - sekély, langyos (bár nem túl tiszta) a vize és homokos partja. De ha gyerekmedencével ellátott egységeket keresünk, inkább az ősfás, vízi csúszdás Csillaghegyi, az Óbudán lévő, játszóhajóval felszerelt Pünkösdfürdői, a Margitsziget örök klasszikusa, az új játszótérrel bővült Palatinus vagy az óriáscsúszdás, árnyékolt gyerekpancsolós Római strand felé vegyük az irányt!

4/11

Anjuna Ice Pops

A strandokon túl még néhány fagyi is kijár az utolsó nyári hétnek, és ha ebből is egy kicsit szokatlanabb változatot keresünk, az Anjuna Ice Pops tetszeni fog. A jégkrémre emlékeztető, pálcikás édesség színes, hűs, gyümölcsös és természetes alapanyagokból készül, ráadásul a városban már 4 helyen juthatunk hozzá. Az Egyetem téren, a Lövőház utcában, a Ráday utcában és a Sas utcában is ugyanarra a minőségre számíthatunk, mellé pedig jár a tengerparti hangulat és a kedves elefánt, amit logójukként választottak.

5/11

Aeropark - Repülőgép Múzeum

Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közelében lévő Aeropark egy repülőgép múzeum, ahol a magyar repülés elmúlt éveinek szereplőit nézhetjük meg közelebbről. Ez bármelyik gyereknek (és felnőttnek) izgalmas küldetés lehet, aki érdeklődik a téma iránt vagy játékrepülőjével már "körbejárta a világot": repülőgép-szimulátort és tematikus játszóteret is ki lehet próbálni.  Nyáron ráadásul tematikus családi alkotóműhelyet hirdettek, melynek idei utolsó alkalma augusztus 29-én lesz: a Hajtó- Mű- Helyen a Közlekedési Múzeum múzeumpedagógusai egy újabb izgalmas témába avatják be a látogatókat: mesélnek a pilóták, a légiutaskísérők, a légiforgalmi irányítók, de a repülés műszaki mérnökeinek munkájáról is.  

Jegyekről bővebbenmuzeumpedagogia@kozlekedesimuzeum.hu

6/11

Magyar Természettudományi Múzeum

Melyik gyerek ne kapná fel a fejét a dinó szóra, függetlenül attól, hogy ismeri-e a paleontológus pontos fogalmát vagy sem? A Magyar Természettudományi Múzeumba pedig jó eséllyel rohanva indulnak el annak tudatában, hogy itt bizony olyan dinoszauruszokkal lehet találkozni, amik talán épp Magyarország területén éltek. Rajtuk kívül persze rengeteg őslelet befért az 5000 négyzetméteres területre, legyen az egy óriás őscápa állkapcsa vagy egy rekonstruált mamut, így a tárlatnézés itt szülőként is izgalmas és tanulságos program. 

Jegyekről bővebben ITT.

7/11

Szemlő-hegyi-barlang

Legyen hőség vagy eső, a budai hegyek barlangjaira mindkét esetben számíthatunk. A Szemlő-hegyiben például különleges kőrózsákat, borsóköveket és gipszkristályokat nézhetünk meg, ami gyerekszemmel is egy igazi mesevilágot teremtenek. A túrák óránként indulnak (csak vezetővel lehet bejárni a barlangot), a kialakított betonjárdán pedig babakocsival is kényelmesen lehet haladdni. A bejárás után interaktív programokon, vetítéseken lehet folytatni az ismerkedést a barlang élővilágával, de a bejáratnál (még felszínen) egy játszóteret is találunk, csúszdával, mászókával. Meleg ruhát mindenképp vigyünk, mert odalenn 12 fokos a hőmérséklet. 

Jegyekről bővebben ITT.

8/11

Sóker Sóbarlang & Relax Központ

Sóker Sóbarlangról talán nem is gondolnánk, hogy gyerekek számára is jótékony program, pedig bizony részükre egy speciális terem lett kialakítva. Ez a kristálysóval feltöltött, úgynevezett sóhomokozó, ahol úgy erősödik az immunrendszer, hogy közben észre sem veszik: játék közben lélegzik be a kristálysó jótékony páráját. A sóhomokozóba előzetesen be kell jelentkezni, 10:30-tól 13:00-ig és 16:00 órától 18:30-ig jöhetünk (60 vagy 90 percre).  

Jegyekről bővebben ITT.

9/11

Mesejátszóterek

Akármennyire is jó volt régen a rakétamászókán és nyikorgós hintán játszani, az egyre több helyen feltűnő mesejátszóterek ezt a versenyt sorra nyerik. Teljesen jogosan: a szépen kialakított tereken Vuk és Pom Pom társaságában mégiscsak jobb csúszdázni és homokozni. Némelyikükben vizeskedni is lehet, mint a belvárosi Olimpia Parkban, az augusztus 30-án újranyitó Kispesti Vizes játszón, az eldugott Benczúr kertben vagy az újpesti játszóparadicsomban, a Tarzan Parkban. Utóbbi ugyan fizetős, de zárás előtt két órával féláron lehet bemenni.

10/11

Trambulin parkok

A szomszéd nyaralójának kertjében vagy a strandokon felállított trambulinoknál már tudtuk: élvezetes és adrenalinnal dúsított játék a magasba ugrálás. Budapest trambulin parkjaiban ezt nagypályásként lehet gyakorolni: például az Új Buda Center felső emeletén található Cyberjumpban vagy az Árpád hídnál lévő SuperflybanElőbbiben 4, utóbbiban 3 év az alsó korhatár, felső pedig egyáltalán nincsen. Akár itt, akár ott, a trambulinokon való pattogás az egész családnak jó program, kisebbeknek és bevállalósabb nagyobbaknak is akad bőven kihívás. A szivacsmedence fölötti egyensúlyozás egy könnyebb, a szabadesés kipróbálása már egy merészebb fokozat, de akadáéypályán is tesztelhetjük magukat.

11/11

Elevenpark

Az ország egyik legnagyobb játszóparkja kihagyhatatlan szereplő, ha gyerekprogramokról van szó. Még az évszak sem nagyon számít, időjárástól függetlenül valószínűleg úgyis minden gyerek csuromvizes lesz a végére az intenzív mozgástól. Erről gondoskodnak a csúszdák, trambulinok, a kalandpark vagy épp mászófal, de összességében annyi izgalmas játék akad, hogy egy egész napot is könnyen el lehet tölteni (szeptember 2-ig még nyári nyitvatartással), akár az újbudai, akár a Váci úti egységben. 

Jegyek ITT.