A Sacher-torta nagy túlélő: a 19. századi bécsi cukrászat nagy klasszikusa és még az eredeti recept megalkotása is legendai homályba vész. Manapság a derék osztrák cukrászok - vagy inkább a marketingosztályok - fadobozokba csomagolják és repülővel szállítják szerte a világban... Most megnéztük, mi jutott el a Kärntner strasse végére, avagy lássuk, mit tud a budapesti mezőny! A puding Sacher próbája az evése!

1/11

A legendás kezdetek...

Az eredeti receptet valószínűleg az akkor 16 éves Franz Sacher készítette Metternich herceg számára – állítólag a főszakács megbetegedése miatt, „beugróként” rögtönözte a legendássá vált sütit. Néhány évtized múlva a cukrász fia, Eduard megalapította a ma is működő Hotel Sachert, a család pedig egészen 1965-ig állt perben a szintén hírneves bécsi Demel cukrászdával, akik maguknak követelték a receptet.

Az már a körképünk elején világossá vált, hogy nemcsak a bécsi cukrászok veszekedtek a recept körül: a Sacher egy megosztó sütemény. Egyesek rajonganak érte, míg mások szakmailag egyszerűnek és unalmasnak találják. Van, aki az eredetinek gondolt receptet követi, míg mások - a budapesti cukrászok többsége – ezt megújították. Több 'iskola' létezik: van, ahol középen és a csokibevonat alatt is található sárgabaracklekvár, és van hely, ahol csak a bevonat alatt. Bár a nem a Sacherről ugrik be először, viszont sok más helyet feltérképeztünk: budapesti tesztünk eredménye következik!

2/11

Ruszwurm Cukrászda - a klasszikus

Az 1827-ben, Schwabl Ferenc cukrász által alapított és azóta folyamatosan működő kis hely mindig jó választás, ha a Budai Várban járunk. A hangulatos biedermeier bútorokkal berendezett, családias helyen reggel 6 órától sürgölődnek a cukrászok, hogy összeállítsák az 58%-os étcsokival, két réteg lekvárral készülő, fahéjas lecsengésű tortát.
A jelenlegi tulajdonos, a szintén híres cukrászfamíliából származó Szamos Miklós elmondta, hogy ők tudatosan ragaszkodnak az eredeti, szárazabb vonalhoz, amelyhez remekül passzol a tejszínhab – így itt mindenképp érdemes ezt is kérni!

Ár: 500 forint

3/11

Koch-Danica Cukrászda - a meglepő

Cím: 1035 Budapest, Vörösvári út 41.
Nyitva: télen H-V 10:00 - 18:00, nyáron 10:00 - 19:00

Az óbudai cukrászda az a típusú hely, ahol a pultban sürgölődők válla fölött áttekintve bekukucskálhatunk az üzembe, ahol a cukrászok habot vernek, tésztát nyújtanak és csokit olvasztanak, a kis üzletet pedig mindig belengi a finom sütiillat.
A tésztában többek között kisebb diódarabokat, intenzív fahéjas ízeket, 22%-os kakaót, citromhéjat fedezhetünk fel, amelyet minőségi, kakaóvajas csoki és házi baracklekvár tesz ízig-vérig Sacherré. A mezőny egyik legjobb ár/érték arányú darabja.

Ár: 300 forint

4/11

Művész Kávéház - a kifinomult

Cím: 1064 Budapest, Andrássy út 29.
Nyitva: H-Sz 09:00-22:00, V 10:00-22:00

Az Andrássy út híres cukrászdája nagy átalakuláson ment keresztül. Sok éve ide betérve még erővágóra volt szükség egy Rákóczi túrós elfogyasztásához, olyan kemény volt a sütemény alja, de azóta nagyot változott a világ és az utóbbi években olyan édességeket kísérleteztek ki, amelyekre még Alain Ducasse is büszke lenne – éppen a híres séf inspirálta a Művész cukrászait a megújulásra. A tésztában itt kevés marcipánt találunk, a 70%-os csokimousse könnyűvé, a főzött csokibevonó pedig szép fényűvé teszi a szeletet.
A bécsi és a francia hagyományok találkozása intenzív ízű, de mégis könnyű tortát, igazi mesterművet eredményezett, amelyet vanília öntettel szolgálnak fel.

Ár: 850 forint

5/11

Zila Kávéház - Krisztina Cukrászda és Étterem - a külvárosi

Cím: 1183 Budapest, Üllői út 452.
Nyitva: H-V 10:00 - 22:00

A külvárosi hely híre messze túlnyúlik a kerület határain: az egykori lövőház fagerendái alatt kisebb tömegeket szolgálnak ki naponta, de a hely és Zila László nevét öregbítette az is, hogy több alkalommal is ők készítették el az ország tortáját.
A tulajdonos tanulmányozta a bécsi receptet: mivel az eredeti túl fojtós és száraz volt, tudatosan döntöttek egybarackkal bőven átitatott, fahéjas, kakaóporos változat mellett, amely 55%-os belga csokoládéval és saját főzésű baracklekvárral készül.

Ár: 370 forint

6/11

Napfényes Cukrászat - a vegán

Az óbudai helyen három napra előre kell rendelni, legkevesebb nyolc szelet (3900 forint). Vegán-kompatibilis, a baracklekvár házilag készül, szójatejszínt használnak (tejszínes csoki van a sütemény tetején) – ezért nem is adnak mellé külön adag tejszínt. Nádcukor, búzaliszt helyett teljes kiőrlésű tönkölyliszt, foszfátmentes sütőport használnak tojás helyett, kakaópor helyett szutjánoskenyérmagliszt (karob) van a receptben.
Édes, de nem fojtósan, csak visszafogottan, kellemesen könnyed állagú, nagyon finom. Bár kicsit szkeptikusak voltunk, hogy hogyan lehet finom desszertet készíteni „alteregó” anyagokkal, a teszt egyik meglepetése volt a szélén mandulával szállított torta.

Ár: Csak rendelésre készítik, az egész torta 3900 forint és 8 szeletes (nagyjából 490 forint/ szelet).

7/11

Desszert.Neked - a szofisztikált mestermű

Amikor belépünk a kis alagsori műhelyébe, még nem sejtjük, mi vár ránk… Korponai Péter igazi megszállott, akinek desszertjei nemcsak a legmagasabb minőséget képviselik, de mégis megvan bennük a kreativitás. Ha új nevet kellene választaniuk a desszertneked helyett, a „desszertlelke” névre szavaznánk!
A végtelenül könnyű, de nagyon karakteres, újragondolt Sacher 53%-os csokimousse-szal, normann vajjal készül. A sütemény tetején kakaóbab töretből - ropogós textúrájú, fermentált kakaóbabból - készült glasszázs, egy kis aszalt sárgabarack és egy szolíd, 24 karátos aranyfüst díszítés elmajszolása tetőzi be a kulináris élményt.
A képen látható szelet 600 Forintba, míg a tekintélyesebb méretű tortaszelet 1000 Forintba kerül, de egy pillanatig sem gondoltuk azt, hogy ezért a nagybetűs Sacherért sok lenne ez az ár. Nagyon durván ajánlott, mi függők lettünk!

Ár: 1000 forint
Csak rendelésre!

8/11

TortaBolt - a lágyan illatos

Facebook
Csak rendelésre!
+3670 311 96 23

A szintén megrendelésre dolgozó egyszemélyes cukrászat tortája már látványra is más vonalat képvisel, mint a klasszikus Sacher, de ez nem biztos, hogy baj. Korpulens, száraz sütemény helyett egy kifejezetten lágy desszertet kapunk, aminek a titka a tejfölös kevert tészta, ami vajjal, szabadon tartott csirkék tojásával és 22%-os kakaóvaj tartalmú holland kakaóval készül.
Ez a „lágy” vonal érvényesül a külsőn is, így csokoládé máz helyett egy 48%-os étcsoki és habtejszín összemelegítésével készült csoki ganache fedi be a tortát. Talán az utóbbinak köszönhető, hogy a torta fűszeres melegséget árasztó illata messziről érezhető – és ízre sem utolsó, sőt!

Ár: Csak rendelésre készítik, az egész torta 4200 forint és 12 szeletes (nagyjából 350 forint/ szelet).

9/11

István Cukrászda - a retró

Cím: 1051 Budapest, Október 6. utca 17.
Nyitva: H-V 10:00 - 19:00

Az 1957-ben alapított belvárosi cukrászdában – saját bevallásuk szerint – nem kívánják alakítani a trendeket, a törzsvendégek a régi, megszokott ízeket igénylik. A „retró sarokkal” is büszkélkedő cukrászdában ugyan próbálkoztak az eredeti recepttel is, de visszatértek a reszelt diót és kakaóport tartalmazó, „könnyű felvert” tésztához, a gönci sárgabarackhoz és a párizsi krémhez.

Ár: 450 forint