Bár Budapesten már éppen túl vagyunk az év leghosszabb nappalán, Észak-Európában a nyári napforduló környéke több hétig is eltartó, közel nappali világosságot, amolyan „éjjeli alkonyt” jelent. A skandináv országokban éppen a majd fél évig tartó nappal, a féléves éjszaka s a zord éghajlati sajátosságok okán a belső terek kialakítása kitüntetett szerepet élvez. A térség országainak tárgykultúrája ma már önálló irányzatként ismert, s a finom pasztellszínek, a természeti inspiráció és a formai szerénység jó néhány hazai tervezőt is megihlet. Alább az öt legnagyobb kedvenc.

1/6

adamlamp

Ha már fehér éjszakákról beszélünk, az adamlamp szoborként ható, lélegzetelállító fény-árnyék hatásra építő függőlámpái megkerülhetetlenek. Az alapvető geometriai formákból, olykor akár több százból is felépülő csillárok digitális technikával készülnek, s egytől egyig sík elemekből állnak. Ezek a lámpák csupán első pillantásra visszafogottak, alapvetően domináns darabok, amelyek uralják a teret. A decens fehéren kívül a fémes felületek a meghatározók, emellett áttört, kortárs csipkeként ható minták is sokszor megjelennek. A Hexa Light például átlagosan 320 hatszögű, opálos fehér műanyag elemből áll, amelyek egymásba akasztva adják ki a végleges formát. A grandiózus Sun Chandelier-t pedig háromszögek alkotják; kívül fehérre festett, belseje pedig hagyományos kézi aranyfüst technológiával készül.

WEB
Facebook
Kapható: online, Innoshop, vilavu,
Árak: Hexa Light 38 000 forint, Flora Light 57–67 000 forint, Cloud Light 168 000 forint, Sun Chandelier 475 000–516 000 forint

2/6

Plantus

A természet közelsége mindannyiunk hangulatát feldobja. Ha épp nincs erkélyed vagy balkonod, akkor se ess kétségbe, hiszen Boros Judit, Csortán Beáta és Tőkési Timea Plantus sorozata e legkisebb terekbe is becsempész némi zöldséget. Virágtartóikat akár egy ablakpárkányra is teheted, vagy a szoba sarkában is elhelyezheted. A konyhaablakban például tökéletes fűszerkertet installálhatsz, de egy terjedelmesebb növényt beleültetve, földre állítva térelválasztóként is bevethetők. A Plantus növénytartó különböző méretű kivehető és cserélhető fémkeretekből és faládákból áll, amelyekből teljes rendszerek építhetők. Visszafogott formájának és natúr színének hála, a beültetett növény jellege adja meg karakterét, s jó hír, hogy kül- és beltéren egyaránt használható.

WEB
Facebook
Kapható: webshop
Árak: 25 000–35 000 forint

Toronyi Péter munkáiról már korábban is írtunk, ő az egyik legtehetségesebb, de mindenképpen a legtöbb nemzetközi dizájndíjjal elismert hazai alkotó. Tervezett már lámpát, fűszerőrlőt, hajléktalanok számára meleget adó „Kálhát”, s most egy áram nélkül működő, kompakt, amolyan „kettő az egyben” kávéőrlő és kávékészítő eszközzel rukkolt elő. Jellemzően visszafogott formákkal dolgozik, nála a funkció mindenek felett áll. A Baristum nem csupán egyszerű és okos szerkezet, de finoman simul a kezedbe, sőt jól mutat a konyhában is. S hogy hogyan működik? Dobj a Baristumba egy kupaknyi szemes kávét, ha cukorral szereted, azt is, rázd egy fél percig – ez alatt az acélgolyó szépen egyenletesen összeporítja a kávét –, önts rá forró vizet és/vagy tejet, rázd meg újra, s már kész is van. Rázva, nem keverve!

WEB
A Baristum kereskedelmi forgalomban még nem kapható.

Hivatása szerint építész, s azt vallja, hogy egy épület akkor teljes, ha a belső terek és a használati tárgyak mind-mind a legapróbb részletekig kidolgozottak, s egységes, harmonikus összképet adnak. Ennek szellemében Vidó Nóri bútorokat és használati tárgyakat is tervez, s szezononként egy-egy olyan új darabbal jelentkezik, amelyre bármely háztartásban szükség lehet. Tervezett már szoborként ható székeket, miniarchitektúraként is felfogható, de tökéletesen funkcionáló, sőt mosogatógépben is elmosható étkészletet betonból, egy végtelenül praktikus és igencsak látványos vállfasorozatot, amelyek nadrág-, nyakkendő- és szoknyatartóval is „felszereltek”. Alig néhány hete készült el legújabb, személyre szabható változatban is készülő terméke: egy barátságos szobainas, a Lunaria.

WEB
Facebook
Kapható: a bútorok egyedi megrendelésre, a beton étkészlet a Mono art & designban
Árak: étkészlet 23–57 euró, vállfák 26 euró, szobainas – kérésre

Tapintásra késztető felületekkel, tompa pasztelltónusokkal és finom, olykor meglehetősen bonyolult mintákkal hódító betonlapok adják a KAZA Concrete karakterét. Az exkluzív magyar márka évek óta szentendrei gyárában készíti egyre nagyobb nemzetközi ismertségnek örvendő burkolólapjait. A speciális, háromdimenziós felületű, minőségi kivitelezésű betoncsodák tervezésében külföldi és hazai dizájnerek, köztük Kincses Zsanett, Nagy Mercédesz és a Codolagni Design Studio egyaránt részt vesz. Ízlés kérdése, hogy egyszerű, minimalista dekort vagy organikusan burjánzó lapcsaládot választunk, szerintünk azonban az enteriőrbe hatalmas virágoskertet csempésző Florentin passzol a legjobban a nyári hónapokhoz.

WEB
Facebook
Kapható: Decorfloor
Árak: 196 és 289 euró között négyzetméterenként