Szokták mondani, hogy az ember társas lény, csordába verődve érzi jól magát, és mindez jellemző a bringásokra is. Hiszen együtt tekerni jó, és a csapatszellem, a közös érdeklődés, vagy a kétkerekű életmód igéjének terjesztése remek közösségformáló erő, ami nem csak egy adott kör tagjain, hanem másokon is segíthet. Összegyűjtöttük a legmenőbb budapesti biciklis közösségeket, és megnéztük, mi tudnak.

1/8

Egy mindenkiért, mindenki egyért - Critical Mass

A Critical Mass egyértelműen a legismertebb biciklis megmozdulás Magyarországon. Ez kezdetben egy alkalmi kerékpáros felvonulásnak indult, majd az évek során olyannyira kinőtte magát, hogy 2013-ban már több, mint 100 ezren vettek rajta részt. A megmozdulás körül mindig sok volt a vita, hiszen az autósok nem különösebben kultiválták, hogy a kerékpárosok elfoglalják egy napra a várost, de a fiatalok körében hamar a szabadság és a lázadás egyfajta szimbólumává vált.
Annak ellenére, hogy 2013. április 20 után több akciót már nem szerveznek a városban, mégis azok, akik rendszeresen részt vettek, még mindig Critical Mass-es arcnak számítanak, és valódi közösségi erőt képviselnek. Örökösök persze vannak: NightRide néven elindult egy hasonló kezdeményezés (bár más a koncepció), amelynek keretein belül minden szombat este a budapesti Szabadság térről elindul egy kisebb kerékpáros csapat, hogy Budapesten és annak környékén éjszakába nyúlóan biciklizzenek.

2/8

A biztonság kedvéért - Magyar Kerékpárosklub

A Magyar Kerékpárosklub 2002-ben alakult civil szervezet, mely mára már közel kétezer taggal rendelkezik az országban. Ez egy jól strukturált érdekvédelmi szervezet, amelynek célja a kerékpározás magyarországi terjedésének elősegítése, illetve az ehhez tartozó kultúra megteremtése. A szervezet fontos szereplője a közéletnek, emellett pedig szakmai segítséget nyújt a vonatkozó kormányzati döntések meghozatalában, és ráadásul belefolynak a tervek elkészítésébe és megvalósításába is. Tevékenységi körükbe tartozik a kerékpárt használók érdekeinek képviselete, kerékpáros infrastruktúrák tervezése, KRESZ szabályainak megfelelő és közlekedést szolgáló tájékoztatás, illetve különböző szolgáltatások biztosítása (tagok részére).

3/8

Adományozó riderek - Budapest Bike Maffia

A BBM egy dinamikusabb növekvő - kerékpáros civil szervezet, melyet fiatal bringások kezdtek el 2011 karácsonyán. Céljuk az önzetlen segítségnyújtás, rászoruló civilek és intézmények részére, emellett pedig szeretnék fiatal felnőttek számára bemutatni az önzetlen gondolkodásmódot, amely a társadalomra is jó hatással van. A BBM fennállása óta a tagok több tonna élelmiszert, játékot, hasznos vagy az élethez nélkülözhetetlen dolgot mozgattak meg két keréken, legutóbbi akcióik között olyanok szerepeltek, mint a Szimpla kert Háztáji Piac adományainak elszállítása és a hajléktalanokkal foglalkozó Megyünk mint a bir(k)ák - 2014. A csapat örömmel veszi a csatlakozásokat.

4/8

A legstílusosabb bringás lányok - Hungarian Cycle Chic

A koppenhágai ihletésű női bringás blog és közösség, a Cycle Chick a következőt vallja: “A bicikli nem egyszerűen közlekedési eszköz, hanem egy igazi stíluselem. Nem kér kompromisszumot, nem kell hozzá öltözni, hiszen maga öltöztet.” A már lassan 3 éve működő mozgalom első ránézésre egy kicsit feministának tűnik (bár szerintünk nem az), ami egyébként csöppet sem zavaró, sőt a mozgalmi hangulat még jót is tesz az imidzsnek.

5/8

Angolosan, esetleg pipával -Tweed Run

A londoni ihletésű Tweed Run Budapest csapat elhivatottan képviseli a vintage bringázást, amelynek keretein belül rendszeresen megállítják az időt, mindezt “elegánsan két keréken”. Különböző “jelmezes' bringázásokat szerveznek a városban, amire mindenkit sok szeretettel várnak; az akcióikról pedig a Facebook oldalukon lehet tájékozódni. A tweed egyébként nem más, mint egy gyapjúból készült, durva szövésű ruhaanyag, az ebből készült ruházati darabokat pedig legfőképp egy beagle társaságában golfozó, pipázó angol értelmiségin lehet elképzelni.

6/8

Ékszerekkel a közösségért - Körben

A Körben csapat olyan szempontból kilóg a sorból, hogy ők nem össznépi bringázásokat szerveznek, de mindenképpen közösségformáló erővel bírnak. Az általuk készített egyedi biciklis ékszerek rengeteg budapesti bringáson láthatók, akik néha még szerencsét hozó erőt is tulajdonítanak a medáloknak. Ők amúgy Magyarország első és egyetlen olyan ötvösműhelye, amely biciklis ékszerek és kerékpáros kiegészítők készítésére specializálódott.

7/8

Hardcore fixisek az éjszakában - Nájt ráss

A Nájt Ráss az éjszakai biciklizésről, a fixiről, a sebességről és a baráti társaságról szól. A közösség lényege, hogy minden csütörtökön 9-kor összegyűlnek a Március 15. téren, és előre meghatározott útvonalakon tesznek egy 20 kilométeres kört a városban. A résztvevők között mindenki jófej, mindenki barátságos és úgy tűnik, ezzel a programmal nemigen lehet mellényúlni.

8/8

Munka előtti bringázás - CoffeeRide

A CoffeeRide 2012-ben indult, azzal a céllal, hogy már kora reggel, munka előtt bringára pattanhasson az ember és közösségben gyűrje le a napi edzést. Mára ez a kezdeményezés a legnagyobb hazai közösségi tekeréssé nőtte ki magát, és a szerda reggel 6 óra elválaszthatatlanná vált a CoffeeRide-tól. Az évek során egyéb közös edzések is kialakultak, amelyek szinte az egész hétre biztosítják a sportolási lehetőséget. Ezen kívül különleges női tekeréseket, technikai edzéseket, közösségépítő kávézásokat is szerveznek azok számára, akik nem szeretnek egyedül bringázni.