Szerencsére nem csak kávézókban és kocsmákban bővelkedünk, a fővárosi teaház kultúra sem elhanyagolható: találunk tradicionális kínai teaszalont, babzsákon üldögélős központi kedvencet, de akár több, mint 10 éve működő klasszikus teaházat is. Ellátogattunk pár helyre egy kis koffeinért, forró kortyokért és pihentető hangulatért.

Update: Frissebb, 2018-as teakörképünk itt található.

1/9

Big Ben Teaház

A Big Ben egyike a legrégebbi, most is üzemelő teaházaknak. A Veres Pálné utcában egyszerű portával várja azokat, akik egy finom tea és süti mellett beszélgetnének, randevúznának akár. Itt nincsenek babzsákok, páholyok, elvonulós szobák, valóban “angolosabb” a stílus, kis asztalokkal, klasszikus módon. Elvégre nem kell minden teaházban párnák közt heverészni. Több, mint 100-féle teájuk van, közöttük tradicionálisabb teafüvek (pl: oolong, assam, sencha) és igazi ízesített desszert teák, gyümölcsfőzetek, mint például a “Málna-meggy kompót”, vagy a “Gyümölcsös mézbor” fantázianeveken futó forró italok. Továbbá szezonális ajánlatokkal is készülnek – télen a fűszeresebb italok a befutók, nyáron a cirusosabb vonalat viszik. Mi igazi különlegességet kóstoltunk, három teakoktél (850 forint) névre keresztelt fél literes (!) mámorítóan finom italt. A “Marokko” fantázianevű mentás fehéjas, gyömbéres finomságot, az egy tejes, mézes, szerecsendiós verziót (Indiai teapuncs) és a zöld tea-puncsot kóstoltuk. Kiadós italok, süteménnyel együtt egy egész estét végig lehet beszélgetni mellettük. A kiszolgálás profi és nagyon közvetlen, ezért sok a törzsvendég, sőt a közeli általános iskolákból is szívesen viszik a gyerekeket ide. A pulton sorakozó ezernyi teakellék, csésze, bögre, kancsó pedig természetesen megvásárolható.

Ár: 620 forint / kannától

2/9

Mozaik Teaház és Kávézó (Bezárt)

A Király utca hangos szórakozóhelyei, izgalmas éttermei, street food pontjai mellett találunk azért csendesebb és pihentetőbb helyet is: ez a Mozaik. Egész nap felszolgált reggelijével, házi sütijeivel, finom forró csokijával és persze 120-féle teájával régóta nagy városi kedvencnek számít. Mi például egy sárgadinnyés gyümölcsteát kóstoltunk, ami nagyon tetszetős volt és bizony miután megittuk az italt, a gyümölcsöket is elfogyasztottuk. A Mozaikban így szokás, senki sem néz furcsán, ha elmajszolod a gyümölcsdarabokat. Ha további édességre vágysz, akkor ki kell próbálnod pitéiket, tortáikat is. A tavaszi-nyári napokon terasszal is kibővülnek, amit azoknak ajánlunk, akik nem szeretnének kiesni a Király utcai pörgésből, viszont a fröccsöt teára cserélnék. Érdemes figyelni gyakran változó vicces táblás kiírásaikat is, melyekről azonnal átjön, hogy laza, kötetlen hangulatú hely a Mozaik.

Ár: 790 forint / kannától

3/9

Flying Bird Tea House

Egészen más szellemiség, atmoszféra, teakultúra ötvözete a Kazinczy utcában található kínai teaszalon, mint amikről cikkünkben szóltunk. Semmi feltűnősködés, óriási hirdetés, igazi megbúvó nagyvárosi nyugalomzóna a Flying Bird. Az aromatizált, fantázianeveken futó teák helyett szuper minőségű kínai és taiwani teafüvekkel foglalkoznak, a könnyed fehér teától egészen a sötét, erős aromájú és magas koffeintartalmú Sheng Puerth-ig. A boltocskába belépve azonnal otthonos érzésünk támad: a magas szekrények könyvespolcokra hajaznak – ezeken sorakoznak a megvásárolható kínai teaszeánszokhoz kitalált kellékek. Csészék, kannák, különböző anyagokból és méterben. Kicsit beljebb lépve fogad „a pult”, ami egy kis laboratóriumnak is megfelel: itt készülnek a teáink. Szigorú teás szertartással: a teás edényeket előmelegítik forróvízzel leöntve és mindig kap egy loccsantást a Teaszent is, aki esetünkben egy kínai bölcs kis figurája volt, de találunk tigrist, teknőst, sárkányt is.

A szabályok csak a tea készítésére vonatkoznak: a Flying Bird egyébként egy bohém hely, ahol nincsenek színsorrendben a könyvek és igazi keleties káosz uralkodik náluk. Éppen ezért annyira kedves. A bolt galériáján tradícionálisan berendezett kínai teaszalont találunk – amolyan elvonulós hely ez. Annáék igazi fanatikusok, nagyon értenek a teák nyelvén, a forraló kanna hangjából tudják, hogy hány fokon lobog odabent a víz. Sőt, megtudtuk, hogy egyes teafajtáknak elég csupán 10-20 másodpercnyi áztatás, hogy elkészüljenek. Workshopokat, teaszertartási tanfolyamokat is tartanak – akit behatóbban érdekel a teák világa, érdemes jelentkezni egy ilyen alkalomra.

Ár: 960 forint / főzettől

4/9

Vörös Oroszlán Teaház

A Vörös Oroszlán talán a város legismertebb teázója. Diákok, turisták, helyiek kedvence. Miért a rajongás? Nos, nem csak széles teakínálatuk miatt, hanem a szeparált „teafülkék” miatt is. Igazi bekuckózás, elvonulás érzetünk lehet, ami például egy randevúnál nem elhanyagolható szempont. Kétféle kis páholy van a Vörös Oroszlánban, az egyik alacsony asztallal, párnákkal felszerelt, míg a másikat babzsákokkal töltik meg. Megszámlálhatatlanul sok fajta teájuk van, már az itallap első pár oldalánál elveszünk az ízek között, de ha a felszolgálóknak elmondjuk, milyen vonalat szeretünk a legjobban, készségesen segítenek a választásban. Alap tételüknek tartják, hogy csak nagyon jó minőségű vízből készülhet igazán ízletes főzet, ezért szűrt vízzel dolgoznak. Természetesen a teázáshoz nélkülözhetetlen eszközöket: kancsókat, teatojásokat, édesítőket itt is megvásárolhatjuk a kedvenc kimért teánkkal együtt. Hétfőnként 16:00 órától asztrológust hív a teaház, aki ingyen megmondja a kíváncsi vendégeknek, hogy mit üzennek a csillagok.

Ár: 740 forint / kannától

Teaház a Vörös Oroszlánhoz (bezárt)
Cím: 1061 Budapest, Jókai tér 8.

5/9

CDFŰ kultúrpince

A CDFŰ ’98-ban nyitott meg, az egyik első lemezbolt - teaház fúzióként hamar berobbant a köztudatba. Bár az utóbbi években valamennyire megcsappant a kultúrpince ismertsége, a jelenlegi tulajok elsődleges céljuknak tartják, hogy a hely újra erős szereplővé váljon a belvárosban. A CD/zenei vonalat elhagyták, de továbbra is kedvünkre teázhatunk a hangulatos, hűvös pincehelyiségben. A kínálat egyelőre nem a legszélesebb, de idővel bővülni fog, addig pedig érdemes végigkóstolni a választékot, kezdve például a közkedvelt, gyümölcsös Sport Cup keverékkel. Ha viszont valami mást szürcsölnénk, az itallapon a szokásos kávé-kakaó duó mellett találhatunk még friss gyümölcsből készült turmixokat (580-650 Ft) is. Ha pedig megéheznénk, rendelhetünk vasalt pitát (890-1290 Ft) friss salátával, akár levessel is (+100 Ft). hogy A teázáson kívül dartsozhatunk is a kultúrpincében, ráadásul profi felszereléssel (!) és teljesen ingyen. Bár a hétköznapokon későinek tűnhet a délután hat órai nyitás, Budapest teakedvelői és darts rajongói hamarosan akár négytől is betérhetnek a CDFŰ-be.

Ár: 520 Ft / kancsó
Cím: 1053 Budapest, Fejér György utca 1.
Nyitva tartás: H – Cs 18:00 – 24:00, P– Sz 16:00 – 24:00
Facebook

6/9

1000TEA

A Váci utca környéke ugyan turistacsapdáiról híres, szerencsére nem csak túlárazott gulyást és limonádét fogyaszthatunk arrafelé. Egy árkádos folyosón keresztül jutunk el a különleges, napsütötte udvarba – itt várja vendégeit az 1000 Tea. Kedvesebb környezetük nem is lehetne a meghitt teázásokhoz. A teaház csaknem 20 éves, segítségével nagyon sokan megismerhették a teázás valódi szellemiségét, metódusát. Bali, Ceylon, vagy Japán tájainak ízeit szürcsölhetjük (akár kávézáskor, teafogyasztás esetén sem illetlenség a szürcsölés, sőt, ízesebbé teszi a főzetet). Körülbelül 150-féle teájuk van, s az aromás desszert teák helyett az autentikus füveket preferálják, kiváló minőségben. A hely igazán hangulatos, meditatív világzene szól, s természetesen a cipőt hátrahagyós részt is találunk relaxálásra, nagy beszélgetésekre, tanulásra, első randikra. Nyáron terasszal is készülnek a napfényes udvarban. Melegben ugyanis jó megoldás lehet egy forró tea – becsapjuk a hőérzetünket, és már nem is tűnik fel a hőség.

Ár: 650 forint / kancsótól

7/9

BUBU BubbleTea

A BUBU Bubble Tea azon kevés helyek egyike, ahol a kínálatban nem szálas fekete- vagy gyümölcsteák sorakoznak, hanem tápióka- és gyümölcsbogyókkal tarkított, színes italok, amik bubble tea néven futnak. Ez a különleges, ázsiai teafajta már jelenségnek számít a világ nagyobb városaiban, Budapesten viszont még mindig kétkedő tekintetek fogadják. A Ferenciek terétől nem messze mi is kipróbáltuk a buborékos frissítőt (500-580 Ft), amihez egy alapot, feltétet és ízesítést kell választanunk. Összesen 26 különböző íz közül választhatunk, amik között akadnak klasszikusabbak, mint az eper vagy fekete tea, de az extrémebb opcióktól sem kell megijednünk, mint például a csokoládé-keksz vagy kávé-kókusz-tej kombináció. Pattanó gyümölcsbogyón és zselécsíkokon kívül tápióka bogyót is választhatunk, ezek pedig egy vastag szívószálon keresztül kerülnek a szánkba – mindez kellemes ázsiai popzenével kísérve. Ha pedig inkább éhesen térnénk be az apró, vidám üzlethelyiségbe, ehetünk salátát (400 Ft), szendvicset (550 Ft), sushit (690-1250 Ft) - ezeket menüben (600-1600 Ft) is kérhetjük. Ázsia rajongóknak tehát kötelező választás a BUBU, ahogy azoknak is, akik szívesen próbálnak ki új, esetenként meghökkentő trendeket.

Ár: 500 Ft – kicsi, 580 Ft – nagy
Cím: 1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 6.
Nyitva tartás: H – P 10:00 – 21:00, Sz– V 11:00 – 20:00
Facebook

8/9

Darjeeling Teaház

A Körúthoz közel, a Wesselényi utcában találjuk a Darjeeling Teaházat, mely immár 8 éve várja a teázókat, reggelizni vágyókat, vagy azokat a kötetlen munkaidővel rendelkezőket, akik az élénk kávézókat csendesebb helyre cserélnék. Az egész helyre jellemző az eklektika és a lazaság. Üvegfalú tárolókban az összes teájukat megnézhetjük, sőt meg is szaglászhatjuk, hogy ha a végtelen számú natúr, ízesített és gyümölcstea közül nem tudnánk “papíralapon” választani. Nem riadnak vissza az extrább ízektől sem, úgymint a mentás dinnye vagy a jázminos füge. Rendelésünket kis kannában kapjuk, ízlés szerint cukorral, mézzel, vagy édesítés nélkül. Jó hír, hogy az összes teájuk kérhető elvitelre papírpohárban, tavaszi-nyári szezonban jeges verzióban is. A földszinten sima asztaloknál ülhetünk, az emeleten találjuk a kuckót, ahol párnán ülve teázhatunk. Jó időben terasszal is készülnek, ami ritka plusz egy teázó esetében. A háttérben szóló kicsit hamiskás pánsípon előadott örökzöldeket nem nagyon értettük, miközben a chai lattét ittuk, de igazság szerint annyira vicces volt, hogy rendesen feldobta a borongós hétfőt.

Ár: 660 forint / kannától
Cím: 1077 Budapest, Wesselényi utca 47.
Nyitva tartás: H-Sz 08:00-22:00 v: 08:00-21:00
Facebook

9/9

iTee Café

Az ITee-t a Móricz Zsigmond körtértől pár lépésre, a Villányi úton találjuk. A sejtelmes világítás, barátságos fafelületek és a némileg eldugott kis galéria rögtön levett a lábunkról, hogy a helyiség közepén elnyúló, koi pontyokkal teli tavacskát (!) már meg se említsük. Az itallapról több, mint 90- féle tea közül választhatunk, és ha szemfülesek vagyunk, ráakadhatunk egy-két kifejezetten különleges főzetre is. Ilyenek például a krémes, kakaóbabos teák, a Puerh, vagyis kínai “öreg” tea, vagy a Lapsang Souchong, amit fűszeres, füstös íze miatt még húsok pácolásához is használják. Majszolhatunk kekszet, sütit, vagy szendvicset. Meghitt randevúkhoz, csendes beszélgetésekhez tökéletes választás az ITee, főleg, ha sikerül az eldugottabb részeken leülnünk.

Ár: 740 Ft / kancsó
Cím: 1114 Budapest, Villányi út 12.
Nyitva tartás: H–P: 13:00 – 23:00 Sz – V 15:00 – 23:00
Facebook