Budát feltérképező cikksorozatunk első részében azokat a helyeket mutatjuk be, melyekben mintha megállt volna az idő. Vagy mintha visszautaztunk volna az időben. Ha szereted a retrót, ezeket a helyeket mindenképpen keresd fel!

Amikor az ember elmegy bulizni, automatikusan Pesten képzeli el az estét meg az éjszakát, amire a bulinegyed csak rátett még egy lapáttal. Persze a dolog érthető, Pesten összehasonlíthatatlanul több a kocsma és a kávézó, mint Budán, de azért ott sem kell zavarba esni, ha azt tervezzük, hogy ledobunk egy sört vagy fröccsöt a barátaink társaságában. Ezért úgy határoztunk, pár cikkel feltérképezzük Budát: adjuk meg ennek az oldalnak is, ami jár. A retrós helyekkel kezdünk, mert ha valami illik Budához, az a békebeli hangulat.

1/7

FASOR Eszpresszó

A budai retrókocsmák alfája a Fasor, ami azért is meglepő, mert kívülről egyáltalán nem látszik, és ezért nem is gondolnánk róla, hogy bent micsoda kincsesbánya várja az embert.

Régi játékok és flipperek, bakelitlemezek, kazetták, bútorok, tévék, csocsó és biliárd, robotok és zenegép, meg még egy csomó apró-cseprő tárgy, aminek végigböngészésére egyetlen nap sem elég, pláne, hogy még a falfestések is a retró életérzést erősítik. És hogy stílszerűek legyünk, a Moszkva térről (Széll Kálmán tér) mindössze pár percre találjuk a helyet.

2/7

Bambi Eszpresszó

Ha a budai retrókocsmák alfája a Fasor, akkor az omegája pedig a Bambi. A Bem tér sarkán található, félig fedett teraszos hely még a 60-as években nyitotta meg kapuit, és az a remek benne, hogy az évtizedre jellemző, eredeti hangulatát máig hitelesen megőrizte, elsősorban a piros műbőr székeknek meg a háttérben folyton dominózó törzsvendégeknek köszönhetően, akiket mintha konzervált volna a Bambi szelleme.

A sörkert (mert ez a hivatalos megnevezése) reggelizésre éppúgy alkalmas, mint egy könnyű délutáni poharazgatásra, vagy az üvegpohárban felszolgált feketék kíséretében megejtett világmegváltásra. A Bambi – és ebben semmi túlzás nincs – a főváros egyik legemblematikusabb helye, kötelező kellék és kultikus zarándokhely, amivel egyszer az életben ugyanúgy próbát kell tennie az embernek, mint például a Libegővel. Mindezt annak ellenére mondjuk, hogy olykor a kiszolgáló személyzet a „régi, jó” pincérkellemetlenkedést is magával hozza a régmúltból.

3/7

BEM mozi

A nyolcvanas-kilencvenes évek művészmozis hangulatát a fővárosban már csak két hely hozza vissza: Pesten a Cirko-Gejzír, Budán pedig a Bem mozi. Utóbbi azonban több mint egy mozi, filmet nézni sem kötelező ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, mert a hamisítatlan mélyértelmiségi fílinget a büfé egymagában is megvalósítja. Nem véletlenül.

Az üzemeltetők a klasszikus Toldi moziból tették át ide a székhelyüket, úgyhogy az autentikusságért nem kellett régi fényképeket nézegetniük. A lomtalanítós bútorok szimpatikusan lepattant miliőt teremtenek a Bemnek, kicsit olyan érzésünk támad ide belépve, mintha egy nyolcvanas évekbeli magyar művészfilm kulisszáiba térnénk be

4/7

LIBELLA kávézó

Tisztázzunk gyorsan valamit az elején: bár a hely nevében az szerepel, hogy kávézó, és persze lehet itt kávézni is, de a Libella akkor is egy kocsma. Helyi ultizó öregek, alterosok és kispénzű egyetemisták gyűjtőhelye, igazi, jó értelemben vett becsületsüllyesztő. Bár nem vagyunk a dohányzás helyekről történt kizárása ellen, a Libella mégis az a kocsma, ahonnan egyszerűen hiányzik a mindent átható, erre-arra kígyózó dohányfüst.

Hangulatra a 80-as éveket idézi, szinte sugárzik a falakból a szép emlékű évtized, ráadásul a korszak alteros levegője hatja át az egészet, így egyáltalán nem csodálkoznánk azon, ha egy esős-szeles szerda délután besétálna ide Víg Mihály és elpengetne a gitárján pár Balaton-klasszikust.

5/7

AVAR Presszó és Sörkert

Van az árnyas-fás budai kerthelyiség kategória, aminek első számú képviselője egyértelműen az Avar. A hely csúcsidőszaka ennél fogva a tavasztól ősz végéig tartó időszak, amikor nyitva a kert is, ahol igazi klasszikusok, billegő fémasztalok és piros-fehér kockás műanyag terítők várják a vendégeket. A belső rész nem túl nagy és kissé ingerszegény, de az Avar azért télen sem rossz, már csak azért is, mert a békebeli ízekkel dolgozó, levágott aljú melegszendvicsek akkor is kaphatók, meg van csocsó és darts, meg hát nem is nagyon van másik hasonló hely a környéken.

Az Avar rendkívül nyugis, és a fáknak köszönhetően hamar el is felejtjük, hogy a kerítés túloldalán egy többsávos, forgalmas út található. Végül, de nem utolsósorban még mindig annyira olcsó, mint a szüleink fiatal korában lehetett. 

6/7

MARXIM

A több mint 20 éve megnyitott Marxim, mint azt a neve is sugallja, a kommunizmus retrója, persze nagy-nagy idézőjelekkel és iróniával leöntve, vagyis attól nem kell tartani, hogy újbalos ellenállók és partizánok ülnek a szomszéd asztalnál, hogy a rendszer megdöntésére szövetkezzenek. Ide nemcsak sörözgetni tér be az ember, hanem pizzázni is, ami elsőre talán rendszeridegen vonásnak hangzik, de a kényelmetlen érzés csak addig tart, amíg bele nem kóstolunk az ízletes kommunista pizzánkba.

Itt a múlt sötét árnyaitól már nem félni kell, pláne ha már az erejét és a hatalmát is elveszítette, hanem jól a szemeik közé nevetni, sőt, mit nevetni, sokkal inkább kacagni, méghozzá a kapitalizmus nevében.  

7/7

CALGARY Antik Drinkbár

A Calgary a retró retrója. Egy söröző, ami antik régiségbolt is egyben, így előfordulhat az a szitu, hogy miközben a múlt árnyai között kortyolgatod a sörödet, eladják a feneked alól a széket. Minden kor, ami a régmúlt, valamilyen apró tárgy formájában jelen van a Calgaryban. A tulajdonos, Viki néni – az egykori modell és színésznő, aki valamikor nagyvilági életet élt, és baráti viszonyt ápolt többek között Psota Irénnel meg Szinetár Miklóssal – szívesen sztorizgat a régmúlt időkről.

A hely legendáját erősíti a tény, hogy 1993-ban nyitott, Valentin napon, így nem véletlenül lett a bohémek és művészek törzshelye. Esténként zongorás élő zene festi alá a múltba révedő sörözésünket.