A borozók után ezúttal sorra vesszük a sörözőket is a budai oldalon, mert jófajta, minőségi söröket kínáló helyekben arrafelé sem mutatkozik hiány. A budai helyeket szemléző sorozatunk záró részében összeszedtük azt a nyolc sörözőt, ahol biztosan nem fogsz mellényúlni, ha valami finom és különleges sört szeretnél inni.

1/8

KEG Sörművház

A kérdés, ami minden második emberben felmerül, amikor belép erre a nagy helyre, hogy mi az a KEG? Nos, a keg az nem más, mint az általában alumíniumból készült, a sörcsaphoz könnyedén és egyszerűen hozzá kapcsolható söröshordó neve angolul, és ez mindent elárul a helyről, ami se nem söröző, se nem pub, hanem sörművház. Itt sört inni és csapolni maga a művészet, nem véletlenül kapható 32-féle sör, mind jóféle kézműves-kisüzemi-újhullámos csapolt termék, itthonról és a nagyvilágból is. 

A KEG-ben az a jó, hogy mivel irigylésre méltóak a méretei, nyugodtan lehetünk hangosak, elveszik a térben a hang, meg hát ha a szomszéd asztaloknál is azok a vendégek, akkor miért legyünk mi a kivétel... Itt nem csak inni lehet, hanem mulatni is, érvényt szerezni a sör erejének az első kortytól az utolsóig, de lehetünk akár sörgourmet-k is, és valamiféle koncepció mentén haladva végigkóstolhatjuk a repertoárt. Persze nem egy este alatt, mert az talán egyszerre túl sok lenne.

Amit mindenképpen tudni érdemes a KEG-ről, hogy nemcsak inni lehet, de jókat enni is, sőt vannak meccsnézős napok meg kvízjátékos estek. Persze a fókusz a lényegről, a tényleg minőségi sörökről sosem kerül le, itt az volt és az is marad mindig a biztos pont.

2/8

Bölcső

A 2013 óta létező Bölcső nagyjából egy éve költözött az új helyére, a Zenta utcába, és amikor legutóbb írtunk a gasztrokocsmáról, akkor még épp belakták a helyet, mostanra viszont már stabil gyökeret eresztettek, és a vendégkör is megbarátkozott vele. Persze nem kell messzire menni az új Bölcsőbe, hisz csak két utcányit költözött arrébb, ráadásul cserébe nagyobb is lett, mint volt, két szinten mulathatunk, vagy múlathatjuk az időt, jóféle sörökkel teli korsókkal a kezünkben.

Bár a Bölcsőben borozhatunk is, ha arra szottyanna kedvünk, sőt a konyhája is első osztályú, de a fősodort mégiscsak a sör jelenti. Elsősorban hazai főzdék portékáit kínálják ( pl. Monyó, Balkezes, Hoptop, Mad Scientist, Horizont), de előszeretettel kísérleteznek kevésbé ismert márkákkal, és csapoltathatunk magunknak itt határon túlról érkező italokat is. Egy biztos, csalódni nem fogunk, hiszen ahogy azt a hely neve is üzeni, minden egyes itt eltöltött perc és legurított korty olyan, mint a bölcső ringása: otthonos.

3/8

Macskakő Sörtársaság

Ez a csöpp, ám annál barátságosabb, a vár alatti egyik utcában megbújó, bő három éve megnyitott söröző arról kapta a nevét, hogy körülötte minden macskaköves. Előtte egy szintén Macskakő nevű meccsnézős kávézó volt a helyén. A Széll Kálmán tértől pár percre, a Hattyúház szomszédságában lévő helyecskén is a magyar sörök dominálnak, kétharmad-egyharmad az arány a javunkra, miközben külföldről pedig igazi különlegességeket hoznak, mint például a BrewDog csokis-chilis sörét. Ugyanakkor a minimál stílusban kialakított Macskakő tulajai nem ültek fel teljesen a kézműves sörök vonatra, mert ők abban hisznek, hogy a nagyüzemi sörök is lehetnek ugyanolyan kiváló minőségűek, és ezt jó pár ízzel meg márkával bizonyítják is.

A tényleg több, mint vonzó, tekintélyes választék elsőre zavarba hozza az embert, azt sem tudja elsőre, melyik palackra bökjön rá, úgyhogy a legegyszerűbb az, ha körbeírja, mit szeret, aztán ajánlanak neki erre valamit, és biztos, hogy be is fog jönni az elé kitett korsó sör. Meg az is biztos, hogy itt aztán sosem fogjuk tudni zavarba hozni a csapost: minden fajta sörre találunk több megoldást is. Mivel a Macskakő egy alapvetően beszélgetős hely, és annak ellenére, hogy sörközpontú, annak sem kell elnézést kérve távoznia, aki a bort szereti: van az is, és bár nem sokféle, de minőségi.

4/8

The Hendrinx Bár

Bár az előzőekben bemutatott Macskakőről azt írtuk, hogy csöpp, a cikkben tárgyalt nyolc hely közül mégis a Hendrinx a legapróbb. Tényleg annyira kicsi, hogy kis túlzással élve, ha már három embernél több áll a pultnál a sörére várva, akkor az egy klausztrofóbiásnak már talán nyomasztóan túl sok. Itt is elsősorban hazai kézműves sörök kaphatók, de kínálnak azért jófajta belga, holland és angol megoldásokat is.

A Hendrinx a Lövőház utcai soron található, közvetlen szomszédságában a főváros egyik legcukibb nevű helye, a Pocakmaci Tejbár található. Jó időben – mivel van terasza – hosszabb sörözgetésre is alkalmas, egyébként meg inkább az a hely, ahova jövet-menet ugrik be az ember, hogy legurítson egy-két korsóval. Ami nem baj, elvégre eleve nem kell órákat ülni a sörünk felett, másfelől pedig úgyis visszatér ide az ember, mert van valami megfejthetetlen a helyben, ami nagy vonzerővel bír.

5/8

Beer Company

Amikor először találkozik az ember ennek a Gellért tér közvetlen közelében lévő helynek a nevével, automatikusan az eszébe jut, hogy kissé talán túloznak. Ám amikor szembesülünk azzal a ténnyel, hogy itt több mint 100-féle sör közül választhatunk , akkor minden a helyére kerül, a nagyzolás vádja pedig semmivé foszlik.

A lenyűgöző kínálatból, amit egészen jó áron kínálnak nekünk, ugyanakkor csupán öt kapható csapolva, a többi mind üveges kiszerelésű sör. Azt sem szabad elhallgatni, hogy a készlet folyamatosan változik, ezért mindig fel lehet fedezni új ízeket, és nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi vonalról is. Röviden: a Beer Company maga a kézművessör-mennyország. Még akkor is, ha egyébként a sörbár nem túl nagy, ugyanakkor otthonos, ami sokak szerint sokat hozzáad egy kiadós sörözés élményéhez, elvégre nem mindenki kedveli az Oktoberfest típusú, hangos helyeket. 

6/8

Ganz söröző

A Ganz söröző (amiről már röviden szót ejtettünk egy korábbi cikkünkben is) helyén 2016-ig működött egy rövid életű, csupán pár évet megélt, ám ennyi idő alatt is kultikussá vált hely, a Ganz Sörmanufaktúra. Annak szellemét és jó hírét igyekszik továbbörökíteni a jelenlegi söröző. Ránézésre, kívülről a hely békebeli romantikát áraszt magából egyfelől a hangulatos ház miatt (amit most éppen felújítanak), melynek az aljában található a Ganz, másfelől a borostyán okán, ami nemcsak a szomszédos Király fürdő falait futja be, de már ide is rég átterjedt. Borostyánfüggöny alatt sört inni meg elég jó dolog. Bár sörözni bent is lehet, a hely igazán a jó időben muzsikál jól, amikor él a terasz.

A Ganz belül szűkös és van, aki szerint nem annyira szemrevaló, mert zavarbaejtően zsúfolt és eklektikus, de iszogatáshoz és beszélgetésekhez teljesen megfelel, a  jobbnál jobb sörök pedig úgyis kárpótolnak minden hiányosságot (már ha van). Mint sok helyen máshol, úgy itt is elsősorban hazai kézműves sörök kaphatók. 

7/8

Hunyadi Lakásbisztró és Kézműves Söröző (Bezárt)

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy furcsa lakás közel a várhoz, amit a benne élő család kávézóvá alakított át, ez lett a Hunyadi Café. Aztán történt egy tulajdonosváltás, az újak pedig konkrét tervekkel érkeztek a helyszínre: szerették volna megcsinálni a Várnegyed legjobb kézműves sörözőjét. Sikerült nekik. Méghozzá olyannyira, hogy azonnal második otthonukként kezdtek rátekinteni, innen jött a név alatti meghatározás, a lakásbisztró. A szó pedig egy különös hibridet takar: egyszerre pub, sarki kocsma és otthon.

Az itallap elképesztően vonzó, azonnal megindul tőle az ember nyálelválasztása. A hazai főzdék legjobbjait kóstolhatjuk itt végig, azon belül is a könnyed, gyorsan lehúzható söröktől a nehezebb, lassabb ivásra kényszerítő, extrém főzetekig terjed a sörskála. A felhozatal egyébként folyamatosan változik és bővül, ami viszont mindig a sörcsapon van, az a RothBeer sörei. Vagyis a lakásbisztróban úgy söröhetsz (meg ehetsz is), mintha kis se mozdultál volna otthonról. Hát kell ennél jobb? 

8/8

Pater Marcus apátsági söröző

A belga apátsági söröző és étterem azon a környéken található – a Lánchíd és a Batthyány tér környékén –, amit Budapest-szerte a belga sörözők Mekkájaként híresült el. A legjobb az itt található helyek közül a Pater Marcus, ami nemcsak nevében, hanem belső kialakításában is igyekszik némiképp visszadni a valóságban is létező, középkori eredetű apátság hangulatát: elsősorban is nagytámlás, nehéz székeivel, gyönyörűen megmunkált faasztalaival, téglafalaival és puritánságával. 

A Pater Marcust egy – a római egyház fényűzéséből kiábrándult – szerzetes alapította az 1160-as években, azóta főzik ott a sört is, méghozzá a természetesség, az egyszerűség és a hagyomány jegyében, aminek a budapesti söröző is igyekszik megfelelni. Ami a kínálatot illeti, itt nem a sokféleségre gyúrnak elsősorban (9-féle sör kapható), hanem a minőségre. Amiért pedig külön piros pont jár, hogy a Pater Marcusban lehetőség van vezetett sörkóstoló esteken is részt venni, amikor nemcsak különféle söröket ízlelhetünk meg, hanem hozzájuk illő ételeket is.