Miután szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt derítettük fel a street food helyzetet, itt az ideje, hogy a rongyosra koptatott gasztroforradalom kifejezés jegyében újra átgondoljuk, hol is tart Budapest ilyen téren. Már az év végi nagy összeállításunkban is említettük, hogy vannak olyan állócsillagok, amelyekhez igazodva nyitnak manapság a trónkövetelők, ezért most inkább az ifjú padawanokról szólunk bővebben, miközben a jól bejáratott rutinrókákat, akiket mindenki (el)ismer, most csak az említés szintjén tüntetjük fel. Vettünk 8+1 kategóriát a minél átfogóbb kép érdekében, és az a benyomásunk, hogy a kínálat annyira bő, mint a Youtube vicces állatos videó gyűjteménye. Let’s hit the street!

1/21

Zing Burger

A négy keréken ingázik a város több pontja - de főleg a a Malom udvar - között, és nyári feltűnése után - pont úgy, mint Julius Caesar Galliában - jött, látott és győzött. A burger-szakírók és a közönség is viszonylag gyorsan letette a fegyvert, mert a gigantikus húspogácsa és a saját készítésű, éppen kellően édes buci ellen lehet küzdeni, de nincs sok értelme. Ráadásul amikor a Zing Food Truck éppen a Gozsduban székel, a londoni élmények által inspirált burgert a centikkel mellette parkoló vagy a is le tudjuk öblíteni valamilyen jóféle kézműves sörrel.

2/21

Finomító Kantin

Ez az a hely, amely a plafonon kanyargó csövek és az oldschool kockás padló nélkül elképzelhetetlen lenne. Na meg az első osztályú burgerek nélkül is. Itt olyan különleges lehetőségek, mint a bárány vagy a lazac burger mellett a szimpla Finomító burger szaftos húspogácsája is olyan magasra teszi a lécet, hogy azt legfeljebb csak egy LeBron James-kaliberű rugókkal dolgozó magasugró tudná átugrani. Hogy semmi ne legyen egyszerű, itt még a sültkrumpli mellé járó mártogatós sem fapados, miközben 1500 Ft-ból simán jól lehet lakni.
 
Facebook

3/21

Magic Burger

Mint egy burger-padthai, a olyan végtelen számú lehetőséget kínál, amire még Matuzsálemnek sem biztos, hogy lenne ideje végigpróbálni. A négyféle buci, a kilencféle hús és a tizenhat különböző feltét között minden burger divattervező kiélheti legvadabb ötleteit, így itt még akár a jalapenós, hagymacsírás, baconos, kék sajtos, cukkinis csirkemell burger sem lehet akadály. Persze nem kell kizárólag elvadult ötletekben gondolkodni, a Magic a hagyományos megoldásokat is megbízhatóan jól és tetemes mennyiségben (kihagyhatatlan szófordulat:) varázsolja elénk.

Most csak három hely fért fel a listánkra, de mi is úgy gondoljuk, hogy burgerből sosem elég. Ezért ha jobban érdekel a téma, pillants rá az és a burgeres összeállításunkra is, amelyek nem csak a street foodos helyekre koncentrálnak.

4/21

Go-Free Bar

Annak ellenére, hogy a Go-Free-k (kronológiai sorrendben: Dohány utca és Teréz körút) egyike sem tud EP-képviselőkkel vagy kútba pössentő bronzkölyökkel szolgálni, a négyzethálós, helyben sütött belga specialitással erőlködés nélkül megidézik Brüsszel szellemét. Nutellás-epres, fagylaltos, banános – a swagnövesztő dőzsölésnek csak az újévi fogadalmak szabhatnak határt.

5/21

La Trattoria

A La Trattoria az élő bizonyíték arra, hogy kiváló olasz éttermet óbégató mamma miázás nélkül is lehet vinni. Itt magyar a tulaj és csak magyarok dolgoznak, a pizza mégis olyan, mintha a mamma sütötte volna frissen a kemmencében. Ide bármikor megyünk a nap folyamán, jó eséllyel kapunk frissen sült pizzaszeletet, az pedig nem is kérdés, hogy a valamilyen mikró nevű szerkezet szigorúan tiltott vendég: itt kizárólag a sütőben melegítik fel az esetleg kihűlt pizzákat. Tény, hogy egy fokkal drágább kategória (390 Ft/szelet), de szerintünk megér ennyit egy egy olyan szelet, ami még Berlusconinak is bejönne.

Facebook

6/21

JACK'S BURGER

Most csavarunk egy akkorát, mint Christopher Nolan szokott a forgatókönyvein, mert a Jack’s Burgert a pizza miatt vesszük fel a listára, habár úgy tűnik, ez is csak egy a sok amerikai gyorsétterem közül. Pedig a Jack’s magyar találmány, csak a megszokott amerikai kajákat árulják benne. De éppen a fentiek miatt, a Jack’s nem ugyanabban a ligában játszik, mint az előző két pizzás hely: a tészta itt is vékony, ám az amerikai módit követve sokkal jobban meg van pakolva feltéttel, ami 250 Ft-ért korrekt éhségűző.
 
Facebook

7/21

Hai Nam Pho Bistro

Kétféle pho (Pho Bó és a Világevő Pho), annyi hús és hal, amennyit a hűtő elbír(a marhától kezdve a kacsán és a pisztrángon át egészen a királyrákig), autentikus üdítők (licsi, mangó, kókusz), naponta változó menü, a felsorolás vége. Viszont a dicséretzuhatag csak most indul, mert itt bizony van dolgunk, tehát aki az újbudai Vietnámot keresi, az a Hai Nam koordinátáit táplálja be.

8/21

Dang Muoi Büfé - Józsefvárosi Piac

A Józsefvárosi piacról startoló Dang Muoi híre gyorsabban terjedt a városban, mint egy vészesen közelítő forgatócsoporté a piac árusai között, és a sztratoszféra felé száguldó népszerűségi index durván egy éven belül két újabb Dang Muoit fialt: egyet az , egyet pedig a . A Dang Muoik a toplisták visszatérő vendégei, és bizony minket is megvettek kilóra – többek között elképesztő választékukkal: az Ernő utcában 110, a Pesti Broadwayen az és pedig kábé 55 kaja közül szemezgethetsz.

9/21

Funky Pho

A  a dél-vietnámi ízvilágot reprezentálja, ami a hazánkban élő, többségében északról érkezett vietnámiaktól földrajzi és szó szerinti értelemben is távol áll – persze a vendéghiány veszélye így sem fenyeget. A választék nem emelkedik Dang Muoi-i magasságokba, de így sem nevezhető szűkösnek: pho, nyári tekercsek, tésztasaláta, vietnámi kávé, heti ajánlatok – Funky Phoző legyen a talpán, aki itt nem tud jóllakni. Az egyedi hangulatot (zene plusz berendezés) pedig külön dicséret illeti!

EZT IS EDD: Padthai

10/21

Soup Culture

Az Október 6-a utca a budapesti street food broadway-e, szóval menő levesező nélkül nem úszhatjuk meg a környéket. A Soup Culture naponta legalább négyféle levest ajánl, ebben mindig van magyaros, valamilyen mediterrán és időnként akár édes lehetőség is. Ha pedig a leves nem lenne elég, kérjünk menüt (kb. 1200 Ft), mert a plusz két melegszendviccsel jó pár órára megoldottuk a szükséges kajabevitelt.

Facebook

11/21

Soupway (Bezárt)

A Soupway ősszel új tulajokat kapott, akik bátran nyúlnak újításokhoz, miközben hozzák a jól megszokott ízeket is. Így futhatunk bele olyan verziókba, mint a bolognai leves, ami ízében egy jó ragura emlékeztet. A levesek 450 Ft-ba, a bagettekkel kiegészülő menük pedig 1000 Ft-ba kerülnek, ami egy könnyű ebédnek teljesen jó, pláne akkor, ha a pakkra még rádobunk egy házi készítésű étcsokis vagy tejcsokis muffint. A végére meg marad az értetlenkedés, hogy vajon miért nem tudott ilyen és ehhez hasonló kajákon felnevelni minket a közétkeztetés.

12/21

Bubba's Water Grill

Bár a a Déli pályaudvar „Kerengő” becenevű aluljárójában rejtőzik, így nagyobb vízmennyiséggel legfeljebb egy apokaliptikus zápor, esetleg egy izmosabb csőtörés esetén találkozhatna, Bubbánál mégis minden a vízről szól. Szörfdeszka-asztalok, matrózos dekoráció, és persze hal minden mennyiségben. A fish & chipset három méretben kérhetjük - tőkehallal, harcsával, fogassal, vagy akár királyrákkal -, és úszkál még a menün grillezett lazac, halburger, leves és saláta is.
 
Facebook

13/21

The bigfish

Az Andrássy úton tavaly március óta kisbetűvel, de nagy sikerrel lubickoló Budapest második vérbeli halazója (a műfajhonosító a hazai uszonyosokra fókuszáló, 2012 nyarán megnyitott volt), ahol a füstölt makrélától a kalamáriig minden megtalálható, ami néhány napja még a tengerben úszkált. A naponta frissülő választékot az aktuális kapás alakítja, a menü pedig jóval kifinomultabb annál, semmint hogy érdemes lenne leragadni a fish and chipsnél – persze csalódni az sem fog, aki az örök klasszikusra szavaz.

14/21

NEMO Buda

A Lövőház és a Fény utca sarkán található pincehelységbe alámerülve fogsz kikötni, ahol a belső tér natúr faelemekre, fehér falra, illetve tengerkék kiegészítőkre épül, a burger tonhalsteaktől kövér, a fish & chips pedig házilag kotyvasztott mártogatósok (jalapenós-majonézes, édes chilis) kíséretében landol a tányérodon.

15/21

Souper Pasta (Bezárt)

A felkiálótjeles Pasta november eleje óta boldogít minket a Nyugatitól nem messze, minden nap négy különböző fajta levessel és tésztával. Az itáliai vonal is aktív, de egyáltalán nem domináns: itt a carbonarás és a füstölt húsos-sütőtökös tészta is békében megfér egymás mellett, mint valamilyen jól működő multikulti közegben. A farkaséhesek kérhetnek menüt (1350 Ft), de már egy doboz pasta (990 Ft) is korrekt táplálék lehet ebédidőben. A Fellini-idézet a falon pedig pont olyan kellemes meglepetés, mintha egy vodkabárban Dosztojevszkij regényeinek gyűjteménybe futnánk bele. Csak egy ötlet.

Facebook

16/21

PASTA.

Kifejezetten hálásak vagyunk a Leves.-os srácoknak, hogy miután az első helyük beindította a fővárosi levesmániát, nem maradtak az eredeti vonalon, hanem elkezdtek saját tésztát készíteni, és újabb műfajt szálltak meg a pontos designnal. Kizárt, hogy aki egy kicsit is szereti a tésztát, itt ne találjon valami fogára valót egy ezresből, mert a klasszik olasz mellett mindig van Tandoori, Momofuku, vagy valamilyen más ázsiai műremek is. Akár újévi fogadalom is lehet végigenni a kínálatot, mert némi időbe telik eljutni Fat Joe-tól egészen Hófehérkéig. Ha rossz az idő, keressünk valahol fedezéket, mert az üzleten belül nincs hely megenni a dobozos zsákmányt, bőrig ázva pedig még a jó tészta sem ízlik annyira.

17/21

A Presto (Bezárt)

Az mellett annyira elbújik az , hogy úgy tűnhet szinte csak a környékbeliek fogadták idáig szívükbe. Pedig semmi oka a rejtőzködésre, mert ahol ilyen fokhagymás paradicsomszószt mérnek, nyugodtan jelentkezhetne a tiszteletbeli olasz állampolgárságért. Van rendes étlap, de a séf minden kívánságra nyitott, szinte végtelen számú variációt ki lehet hozni a főként házilag készített tésztákból és a jó minőségű alapanyagokból. Mi a gnocchit kifejezetten ajánljuk, mert annyira könnyű volt a tésztája, hogy a rágást a felesleges szájmozgás kategóriába minősítette le. Azt pedig a óta tudjuk, hogy innen a házhozszállítás sem akadály. A hely számlájára talán csak annyi írható, hogy néha kicsit túlzóttan olaszos, azaz gyakori a káosz és a kapkodás a kiszolgálásban.

18/21

Arriba Taqueira

A mexikói gasztronómia közel sem tarolta le olyan svunggal a várost, mint mondjuk a burger, ezért nincs más választásunk, mint maradni a klasszikusoknál. Ilyen például az immár három egységgel büszkélkedő (Teréz körút, Széna tér, Allee) Arriba-franchise, amelynek választéka a burrito-quesadilla-taquito-taco tengely mentén lavíroz, és még házhoz is szállít.

Cím:
1067 Budapest, Teréz körút 25.
1015 Budapest, Széna tér 1/A
1117 Budapest, Október huszonharmadika utca 8-10. (Alle)
Facebook

19/21

El Rapido Grill & Tequila Bár (Bezárt)

Az El Rapido nem mai motoros, már akkor derekasan osztogatta a tacót, a gringát meg a burritót, amikor a Kazinczy utcáról romkocsmákra, Budapest helyett pedig egy üzbég kecskesampon-márkára asszociáltak. A Rapido föld feletti bázisa egy büfé – csemegebolt kombó, míg a pincében – Walter White metamfetamin-konyhája helyett – egy bárba oltott régiségbazár rejtőzik, ahol minden eladó. Házhoz is szállítanak, a hatósugár ezen a térképen csekkolható.

20/21

Burrita Bar

A személytelenségével együtt is szerethető, bár ha a szamarak és senorok helyett csúcsra járatott gazdasági mutatók és Oliver Kahnok virítanának a falon, gond nélkül elhinnénk, hogy egy trendi sör-virsliző üzemel itt. És akkor a kínálat. Három főételből (burrito, burrito tál, tacos), négy variánsból (csirke steak, marha carnitas, sertés fajita, vegetáriánus), háromféle salsából (melyek közül a legerősebb másodfokú égési sérüléseket okozhat), valamint hét ingyenes ingridentosból választhatunk. Van még napi leves,mexikói saláta, és persze chips salsával vagy guacamoléval.

Facebook

21/21

Briós

Mi is az első között a legutóbbi New York-i divatédesség érkezéséről, amit a magyar online média kb. úgy fogadott, mint Walder Frey a fél Stark-családot. Egy cronuttól garantált a cukorsokk, de az amerikai változatot is inkább az olyan legendák tették híressé, mint például az, hogy az őrült amerikaiak még hóban-fagyban is képesek sorokat állni egy jó nagy adag szénhidrátért korán reggel. A cronutot behozó nem kell csak és kizárólag édeset enni: a rántották/omlettek és a szendvicsek garantáltan nem Amerikából jöttek, és nem is cukrosak.