Charles Bukowski regényeiből ismerhetjük a „dive bar” intézményét, a csóró piások, a semmirevaló művészek és a szakadt hipszterek kedvenc helyét. Szinte minden amerikai városban találni egy ilyen, helyi vezetők által többnyire megvetett bárt, amit leginkább a kopott megjelenésről, az olcsó alkoholról és a számos iszákos hátsója által koptatott, lepusztult ülőhelyekről lehet felismerni. Budapest is bővelkedik a hasonló, sallangoktól mentes kocsmákban – ahol a kevésbé igényes vendégkört is megtaláljuk –, viszont ezeknek a helyeknek olyan sokszínű karaktere van, ami inkább vonzó, mint taszító.

1/8

Amigo Bar

Bizonyos szempontból az Amigo Bar nem is tartozik erre a listára, hiszen az enteriőr igazi krimó helyett inkább egy útszéli fogadóra emlékeztet, ahol néha egy-egy bunyó is kitör… Viszont a budapesti rockabilly-rajongók fellegváraként működő hely, amely a Keleti melletti szürke mellékutcában található, és még ablakai is alig vannak, abszolút rendelkezik azzal a kisugárzással, amely idevonzza a félhomályban iszogatás elkötelezett híveit. A falakon lévő megfakult képekről Elvis Presley, Buddy Holly, Wanda Jackson és más úttörő rockerek figyelnek orsós magnókkal, régi rádiókkal és fekete bőrdzsekikkel (amelyek egyrészt dekorációk, másrészt az aktuális vendégekhez tartoznak) egyetemben. Jó kedvből nincs hiány, ahogy pomádéval felturbózott, Elvis-frizurás arcokból sem, főleg péntek és szombat este, amikor a pincehelyiséget élő zene tölti meg. Az italok nem a legolcsóbbak – egy korsó Dreher 550 Ft, a koktélok pedig 990 és 1800 Ft között mozognak –, de hétfőtől csütörtökig ingyenes a pool, és folyton szól a retró rock ‘n’ roll, ami abszolút kárpótol azért, ha soványabb pénztárcával távozunk, mint amilyennel érkeztünk.


Cím:
1072 Budapest, Hársfa u. 1.
További részletek

A Nagymező utca közelében üzemelő, éjjel-nappali kúrahelyet alapozáshoz és az este levezetéséhez is sokan választják, főleg a kedvező árszabás miatt: egy korsó Dreher csak 340 Ft-ba kerül, a ház borai decinként 150 Ft-ba, és még ha a legdrágább pálinkájukból kérünk 4 cl-t, akkor is mindössze 520 Ft-ot kell kicsengetnünk. Azért a B. City nem csak az árai miatt vonzó célpont; az enteriőrben a mozi világa dominál, a falakon például mozisztárok (többek között Clark Gable, Audrey Hepburn és Cary Grant), magyar és európai filmes figurák fekete-fehér portréi lógnak, sőt van egy falfestmény is, amely az Alien vs. Predator egyik jelenetét ábrázolja. A csocsó és a darts is a hely javára írható, és ha még nem mondtuk volna, éjjel-nappal nyitva van, és olcsók az italok. Ja de, mondtuk.

Cím: 1066 Budapest, Zichy Jenő utca 32.

Február utolsó napjaiban tértünk be az Íjász sörözőbe, de a bárpult felett még mindig karácsonyi díszek lógtak, amelyeket valószínűleg évek óta nem szedtek le – a söröző dekorációja ennyiben körülbelül ki is merült, ha nem számítjuk az itt-ott figyelő, félelmetes állatmaszkokat és a Budapestet ábrázoló régi képeslapokat (volt egy-két lap a karibi Guadeloupe-szigetekről is, ki tudja, miért). Két szinten több pool- és csocsóasztal várja a játékos kedvűeket, aki pedig csak nézné a játékot, esetleg csak iszogatna, egy kiszuperált buszból megmentett üléseken foglalhat helyet. A Dreher korsója 500 Ft, ami egy kicsit talán sok, a ház borait 160 Ft/dl-ért mérik, a Royal és a Kalinka 2 centije pedig csupán 300 Ft. A Nyugatihoz való közelsége miatt valószínűleg sok külföldi ugrik be, hogy legurítson egy pohárral a vonat indulása előtt – amit aztán a további poharak számától függően vagy elér, vagy nem.

Cím:
1132 Budapest, Váci út 8.
További részletek

A budai Pingvin sörözőben, melynek pontos lelőhelyét már messziről jelzi a söröskorsót tartó, hol neonfényben úszó, hol elsötétülő pingvin, meglehetősen szürreális kép fogadja a betérőket. A vendégkört alkotó idősebb arcok változatos módokon ütik el az időt: a bárpultnál, amelynek környező falait érthetetlen okból londoni nevezetességekkel tarkított tapéta borítja (na jó, néhány korai sarkvidéki expedíció tényleg a brit fővárosból indult…), egy homályos tekintetű tag vizsgálgatja a lottószelvényeit, a hátsó szobában néhány marcona figura üzleti tárgyalást folytat, amit talán jobb nem kihallgatni, csütörtök esténként pedig egy énekes és szintizős társa játszik régi klasszikusokat a némileg közömbös közönségnek, melynek soraiban néha egy iPhone-ján pötyögő öreg hölgy is ott ül. Újoncoknak talán elsőre riasztónak tűnhet, de mihelyt kényelembe helyezzük magunkat pár pénztárcabarát frissítő társaságában (egy korsó Dreher 460 Ft, egy Cuba libre 490 Ft), a legfagyosabb érzéseket is felolvasztja a helyet betöltő barátságos atmoszféra.

Cím:
1113 Budapest, Bocskai út 33.
További részletek

A Rózsadomb a főváros egyik legpuccosabb vidéke, úgy tűnik viszont, hogy a Rózsadomb presszó üzemeltetőinek erről szerencsére elfelejtettek szólni. Látszólag évek óta alig volt felújítás ebben a retró magyar műtárgyak múzeumának is beillő búfelejtőben – a rózsaszín és kék fényben úszó utcafronti teremben őskori szódásszifonok, teáskannák és egy régi lemezjátszó emeli a hely fényét, egy másik teremben a Ludas Matyi vicclap 1980-as évekbeli kiadásainak lapjai szolgálnak tapétaként, a fenti „Rózsa Lounge” pedig foszladozó, de kényelmes kanapékkal várja a vendégeket. Minden korosztály szívesen jár ide a laza hangulat és a környékhez képest különösen alacsony árak miatt – egy korsó Dreher 400 Ft, a ház bora 150 Ft/dl, a Long Island Iced Tea mindössze 840 Ft, és van burrito és hot dog is, a kifinomultabb konyha kedvelői pedig biztos találnak a könyéken valami harapnivalót.

Cím:
1024 Budapest, Margit krt. 7.
További részletek

Jobb, ha a Vittula meredek lépcsőjén lefelé vigyázva manőverezünk, és akkor sem árt az óvatosság, amikor épp felfelé támolygunk – többféle veszélyt rejt ez a pinceklub, de a vendégek az este végén szinte mindig elégedetten távoznak. A bulis, punkos-anarchikus atmoszféra és a minden falat beborító graffitik esténként komoly alkoholtűrő képességgel megáldott csapatokat vonzanak ide. A hangulat azért többnyire derűs és barátságos, legutóbbi látogatásunkkor mi például pár perc alatt egy erős alkoholos befolyásoltság alatt álló szabolcsi „filozófussal” és három gyönyörű francia lánnyal is összefutottunk. Szuper DJ-k gondoskodnak a tempós, kellemesen fura háttérzenéről, és az italokért itt se kell komoly adósságba vernünk magunkat – a Soproni korsója 360 Ft, egy deci a ház borából csak 180 Ft, a vodkaszódát pedig 600-ért mérik. Találó módon épp itt tartják minden évben a Write Like Bukowski irodalmi verseny döntős műveinek felolvasóestjét.