Manapság azon is meglepődünk, mikor egy kereszteződésben a meghibásodott lámpa helyett rendőr irányítja a forgalmat, pedig voltak idők, mikor a technológia helyett az emberi erőforrásokra támaszkodtak. A '60-as években Budapesten a legforgalmasabb csomópontokon megemelt bódékban figyelték a szervek a forgalmat, s e szerint kezelték a lámpákat. Ezek a talpas fülkék vagy a könnyen megjegyezhető formájú újságosbódék, illetve a ma már teljesen szürreálisnak tűnő apró belvárosi benzinkutak is olyan városképi elemek, melyeket csak archív felvételekről ismerhetünk meg/eleveníthetünk fel.

Ma a benzinkutak leginkább a külvárosi részekre csoportosulnak, illetve a nagy bekötőutaknál találunk üzemanyagtöltő állomásokat, a belvárosban csak néhány kút maradt, melyet úgy tudtak beékelni a forgalomba, hogy az ne zavarja meg a közlekedést. Ilyen például a Baross utca Szabó Ervin Könyvtár melletti szakaszán a saroktelek aljában található kút. Ezzel szemben, mikor még csekélyebb volt az autós-motoros forgalom ('30-as évektől) Budapest utcáin, jó pár magában álló üzemanyag állomást üzemeltettek. Így volt például a Damjanich utca 40-42 számnál, a Clark Ádám téren és a Gellért térnél is.

2/5

Pontos utcai súlymérések

Ha valaki kíváncsi volt pontos súlyára, strandokon, orvosi rendelőkben és az utcán is szembesülhetett a csúf igazsággal, potom 20-40 fillérért. Állítólag az automatákat többen úgy vágták át, hogy erősebben belefújtak a pénznyelő nyílásba. Szerencsésebb volt természetesen levonni a cipő és a ruha súlyát, hiszen a Körúton azért mégsem vetkőztek neki.

3/5

Újságosbódék

Egy egész cikkünket szenteltük a múlt látványos és dizájnos újságosbódéinak. Az '50-es években bukkantak fel a sokszor esztétikailag nagyon rendben lévő, hol teljesen nonszensz hírlapárusító fülkék, melyeket a '80-as években felváltottak a trafikok, mára pedig egészen ritkává vált, hogy kifejezetten újságosnál vásárolunk nyomtatott sajtóterméket.

A legforgalmasabb csomópontokon a '60-as években a jelzőlámpákat emelt pulpitusú kis fülkékből segítve irányították a rend őrei. A talpas kis épület védve volt az esőtől, ráadásul magaslatról jobban átlátták a forgalmi helyzeteket. Korabeli pletykák szerint azért is kellett az út közepén álló rendőröket a bódékba 'menekíteni', mert sok baleset történt és sűrűn elsodorták őket az autók.

5/5

Moziműsoros hirdetőoszlopok

Ma csupán két kattintás, hogy az egész város moziműsorát a markunkban tartsuk, de ez közel sem volt így a múlt Budapestjén. Mozikhoz közeli hirdetőoszlopokon, szemmagasságban helyezték el a heti bontást, továbbá a szerdai újságokban jelentették meg azt. A hétvége közeledtével egész csoportosulások alakultak ki az oszlopok körül, itt például egy 1972-es premier miatt tobzódnak a fiatalok.