Áprilisi színházajánlónkba 5 előadás is belefért: a Vígszínház színeiben Schiller Haramiákja pirotechnikai és filmes effektekkel, Zsótér Galileije a Nemzetiben, Mundruczó Kornél újra egy érzékeny témához, a kilakoltatásokhoz nyúl, a fiatalok egy újraértelmezett Csongor és Tündét kapnak az Átriumban, Kovács Patrícia pedig Szabó Kimmel Tamással játszik együtt egy Audrey Hepburn-ös filmadaptációban.

1/6

Haramiák – Pesti Színház

Egy fiatal rendező előadása ez, egy fiatal író drámájából (Schiller alig 22 éves, amikor bemutatják a Haramiákat). Kevés olyan igazán fiatal rendező van, akinek egyéni stílusa már pár rendezés után is ennyire érzékelhető a színpadon. Az előremutató és kivételes, még szputnyikos színekben rendezett A heilbronni Katica után Kovács D. Dániel a Pesti Színház színpadára rendezett Haramiákkal hozza a Schiller-dráma eredeti konfliktusait, és emellett sok újítást is.

A rendezőre oly jellemző hang- és fényeffektek, filmes, burleszkes és rajzfilmszerű belassítások, az idegrendszerre ható mozgás, emellett a magából és tehetségéből egyre többet megmutató Hajduk Károly és Orosz Ákos minden modorosság nélküli intenzív és elsöprő monológja viszik magukkal a darabot. Az előadásban megjelenik mind a négy elem: a díszletben a kő, a színpadon helikopter formájában a levegő, valamint a víz és a pirotechnikai eszközök használata teszi teljessé ezt a kört. A modernbe ágyazott Robin Hood-történet a mai kor erkölcsi problémáin is rágódik. Az egyik főszerepben pedig azt a Király Dánielt láthatjuk, aki már a Színművészetiről olyan természetességgel és nyugodt erővel lépett ki a valódi színpadra, hogy vétek lenne kihagyni bármit is, amiben szerepet kap.Rendező: Kovács D. Dániel
Időpont: április 13., 19:00
további előadások: május 8., 14:30, május 10., 19:00
Jegyvásárlás itt

2/6

Galilei élete – Nemzeti Színház

Magyarországon eddig a legtöbb Brecht-darabot talán Zsótér Sándor rendezte. Némelyiket többször is. Ezúttal a Galilei életét, az író talán legszemélyesebb darabját vette elő a mindig nyughatatlanul ötletelő rendező a Nemzetiben. Köztudott, hogy Zsótért lenyűgözi Brecht „okossága, gyakorlatiassága, élet- és főleg emberismerete, szabadsága, költészete, szemérmes érzelmessége, nyitottsága és kíméletlensége”. Az előadás szinte már mozgásszínházba hajlik, és sokszor a fizikai testből is építkezik.

A nyersséget és egyszerű tisztaságot tovább erősíti a fekete-fehér díszlet, melyből szinte kikiált Trokán Nóra piros bíborosi ruhája. Az igazság folyamatos hangoztatása, a folytonos tanulási vágy és kíváncsiság jellemzi Galileit (Trill Zsolt), aki már-már megtörni látszik, és visszavonná állítását, miszerint mégis mozog a Föld. Az egyház szemében vállalhatatlan tanok azok, melyek bolygónkat és ezzel Isten szolgáit is ennyire lekicsinylik, de a fizikai bizonyítékok megcáfolhatatlanok. A szűkösséget sugalló díszlet az univerzum, a focilabda pedig maga a mozgó Föld szimbóluma. A tanítványt, aki hisz, mégis tapasztalni akar, ifj. Vidnyánszky Attila játssza.Rendező: Zsótér Sándor
Időpont: április 14. csütörtök, 17:00 – Kaszás Attila Terem
további előadások: május 2., 19:30, május 28., 15:00
Jegyvásárlás itt

3/6

Látszatélet – Trafó

A színházi és a filmes életben jelenleg is igen aktív Mundruczó Kornél új munkája egy intim előadás, és a Demencia után ismét grandiózus díszletet láthatunk majd, melyet Zeger Reyers egyik munkája inspirált. A rendezéseiben megszokott sokrétű történetmesélés most a háttérbe szorul, két történet húzódik meg egymás mellett. Egy roma nőt (Monori Lili) kilakoltatnak budapesti otthonából, de közte és a kilakoltató (Rába Roland) között kibontakozik egy emberi viszony. Eközben megismerjük az asszony családjának, főként fiának (Jéger Zsombor) történetét. A kiürített lakásba új család költözik: egy fiatal nő (Láng Annamária) a fiúgyermekével, és mire az ő sorsukat is megismernénk, becsönget az előző asszony fia, aki hazatért... Mundruczó Kornél előadása érzékeny és provokatív egyszerre, és mérföldkövet jelenthet a Proton Színház életében.

Rendező: Mundruczó Kornél
Időpont: április 27-28-29., 20:00
Jegyvásárlás itt

4/6

Orlai Produkció: Várj, míg sötét lesz – Belvárosi Színház

Az Orlai Produkció szereti színpadra vinni a moziklasszikusokat, így akik rajonganak a régi filmek hangulatáért, mind zenében, jelmezben és díszletben, azoknak jó választás lehet ez az előadás is. A Félvilág Mágnás Elzájaként nemrégiben nagy sikert arató Kovács Patrícia most egy vak és magára hagyott, de tűzről pattant nőt alakít, akinek lakása hamar egy bűntény helyszíne lesz. De a történetet nem kell mesélni azoknak, akik már ismerik az Audrey Hepburn szereplésével vászonra vitt klasszikus sztorit. A két sittről szabadult, ám sokszor ellágyulni látszó szélhámos (Szabó Kimmel Tamás és Ficzere Béla) egy játékbabát keres a nőnél, akinek fel kell vennie a harcot. Csokoládébarna műbőr kanapé, szekrényből kieső hulla, egy cuki kislány, és a mostanában több Orlai produkcióban méltán szerepeltetett, sokoldalú Nagy Dániel Viktor. Minden adott tehát, ami egy izgalmas krimihez kell, leszámítva a popkornos zacskó zörgését, melyet ezúttal vörös függönyre cseréltek fel.
Az április 26-i előadás teljes bevételét a produkció a Suhanj! Alapítványnak ajánlja fel.

Rendező: Novák Eszter
Időpont: április 26., 28., 19:00 – Belvárosi Színház
április 30., 19:00 – Vaskakas Bábszínház
Jegyvásárlás itt

5/6

Kerengők (Csongor, Tünde) – Átrium

Fontos küldetés a kamaszokat, az iskolásokat bevonni a színházi közegbe, de a kötelező olvasmányok poros színrevitelével sokszor nehéz feladat. Ezért találta ki Szabó Borbála, hogy kettészedi Csongort és Tündét, és mindkét címszereplő szemszögéből bemutatja Vörösmarty drámáját – egészen más oldalról, így az író műve nyomán született egy kortárs darab. Újítás továbbá, hogy Szabó úgy döntött, a gonosz Mirigy ebben az adaptációban Csongor anyja lesz, akit a mindig csodálatos Börcsök Enikő alakít.

Csongor átlagos kamaszfiú, aki éjjel-nappal a számítógépe előtt ül. Minden országot bejárt már, minden messzi tartományt – legalábbis a virtuális birodalomban. De ahhoz, hogy kilépjen a szobája ajtaján, nagy bátorság kellene… Különösen, mert anyja, Mirigy őrzi az ajtót, és nem nagyon szeretné, ha a kisfia kilépne rajta... Csongor tehát keresi az élet értelmét. Azt pedig hogy mit csinál ez alatt Tünde, megtudhatjuk a második felvonásból. Korhatár: 15 év felett.

Az áprilisi Kerengőkre egy különleges városi sétát dolgoztak ki, melyet bármikor, önállóan is végigjárhatunk, részletek itt.

Időpont:
április 15., 29., 19:00 Jegyvásárlás itt