Zugló, annak ellenére, hogy területe csak 18,15 négyzetkilométer, 123 000 lakosával Budapest harmadik legnépesebb kerülete. Az egykor csak Lerchenfeld néven nevezett városrészt a főváros tüdejének is nevezik, hiszen területének nagyobbik részét zöldterület borítja, beleértve a Városligetet is. Utcanevekkel foglalkozó sorozatunk legújabb állomása a XIV. kerület.

1/6

Szugló utca

A Szugló utca a kerület nevének az eredetével hozható összefüggésbe. Erre kétféle magyarázat van. Az egyik szerint a „szuglyó” vagy a „zugla” szó a 19. századi nyelvhasználatban sarkot, vagy valamilyenfajta zugot jelentett, ami nem meglepő, hiszen ez volt Pest sarka. A másik magyarázat azt mondja, hogy a „szugló” egy német eredetű szó, amelynek a jelentése “mocsár”. A kerületet a 19. század végéig Szuglónak nevezték, ez az utca pedig ennek az emlékét őrzi.

2/6

Hermina út

A 18. század közepén ezen a vidéken inkább csak fák és mezők terpeszkedtek, a kerület története a 19. század közepén kezdődött, amikor József nádor elhunyt lányának tiszteletére elkezdték felépíteni a Hermina-templomot. Innentől kezdve a városrész kopár vidékből településsé változott.

3/6

Bolgárkerék utca

A 19. században a bolgár mezőgazdaság rendkívül magas szintre fejlődött. Munka hiányában a kertészek a Duna közelében fekvő városokba mentek munkát keresni. Ennek emlékét őrzi a Bolgárkerék utca, amelynek neve e földművelők által használt öntőző berendezésre utal. Ennek párja a közelben található Bolgárkertész utca, amely pedig természetesen az eszközt üzemeltetőkre vonatkozik.

4/6

Amerikai út

A tehetősebb pesti polgárok az 1850-es években kezdtek erre a környékre nyaralókat építeni, de egészen addig semmiféle nevet nem viselt az itt található út, amit 1877-ben is még csak körülírtak, amikor szóbakerült. A fejlesztések még ebben az évben elkezdődtek, amikor is makadámkővel rakták ki az utat, a keresztelőre pedig azután került sor, hogy egy Drschka nevű pincér nyitott itt egy éttermet, amelyet az amerikai alkotmány százéves évfordulójára való tekintettel Americának nevezett el. Ekkor került a köztudatba az „Amerikai út”, amely azóta is töretlenül kitart. Ebből kiindulva a környéken több utat is országokról neveztek el, például a Mexikói utat és a Francia utat. Természetesen a Columbus utca is ezzel hozható összefüggésbe.

5/6

Mirtusz utca

A mirtusz egy örökzöld fa vagy cserje, a görög-római mitológiában Aphrodité és Vénusz szent fája. Ez a melegkedvelő és rossz talajon is megélő növény esküvőkön a menyasszonyi koszorúk, kitűzők díszeként is népszerű volt egy időben, azt pedig, hogy egy utcát neveztek el róla valószínűleg a környék egykori mező jellege miatt van.