Manapság az összes olyan budapesti mozi "art" jelzővel lett ellátva, amely önmagában, saját karakterrel várja a nézőket, a nagy plázás mozikkal ellentétben. Teljesen más hangulata van egy identitással bíró mozinak: finomabb a kukorica, előadás előtt becsöngetnek és egy-egy súlyosabb témát boncolgató filmet követően nem a neonfényes valóságba csöppenünk, van időnk visszaszokni a jelenbe. Sokan ma már csak a Művészt, a Toldit, a Puskint és a Corvint ismerik, pedig voltak idők, mikor több, mint 100 budapesti moziban lehetett jegyet váltani.

Fotó: Fortepan

Fotó: Fortepan
Corvin Mozi
1/14
1922-ben, Kosztolányi Dezső nyitotta meg a Corvin mozit, ezekkel a sorokkal: 'Babonás és csoda / tündéri palota, / mely sorsokat remekbe mintáz, / az álmainknak várfoka: a színház...' (Kosztolányi Dezső: Szavak, 1922). A filmszínház mai napig kedvelt a moziszeretők körében.

Fotó: Fortepan
Bástya mozi
2/14
A Bástya 1889-ben épült, Paulheim József tervei alapján. Egészen 1990-ig működött azonos névvel az Erzsébet körút és Dohány utca sarkán.

Fotó: Fortepan
Uránia Nemzeti Filmszínház
3/14
Korabeli kifejezéssel orfeumnak épült a velencei gótika, itáliai reneszánsz, valamint az arab-mór építészeti elemeket ötvöző Uránia Filmszínház az 1890-es évek végén. 2002-ben nagystílű, eredeti állapotára állították vissza.

Fotó: Fortepan
Art+ Cinema
4/14
Az Erzsébet körút 39. szám alatt Mátra, majd később Mátra mesemozi néven futott az intézmény, melyet aztán Örökmozgóként, ma pedig Art+ Cinema & Café-ként ismerünk.

Fotó: Az Esemény Facebook Oldala.
Vörös Csillag mozi
5/14
Royal Apolló, Vörös Csillag, Apolló Mozi – az Erzsébet körút egyik legelegánsabb szállodájához, a mai Corinthia Hotel Budapesthez a múltban elegáns vetítőterem is tartozott. Közel 1000 ember fért el a nézőtéren.

Fotó: Az Esemény Facebook Oldala.
Puskin mozi
6/14
1926-ban nyitotta meg kapuit a Kossuth Lajos utcai Fórum mozi, mely korszakokon átívelve, végül 1948-ban kapta meg a Puskin nevet. Ma az egyik legszebb mozi, 225 fős Metropolis termével.

Fotó: Fortepan
Átrium
7/14
A mai Átrium egykor Május 1. névre hallgatott és 65 évig szolgálta a mozirajongókat a Margit körúti Bauhaus épületben.

Fotó: Fortepan
Capitol mozi
8/14
Szinte hihetetlen, de a Baross téren, ahol ma szobrot találunk, egykor a Capitol mozi állt. 1950-ig működött, aztán tehergépjármű telepként használta a MÁV, és végül örökre elbontották az épületet.

Fotó: Fortepan
Kőbánya mozi
9/14
Kőbánya fontos kulturális központja volt a hajdani mozi, mely épületét átépítették és most TV-stúdió kapott helyet benne. A Harcosok Klubját 1999-ben még vetítették itt.

Fotó: Fortepan
Toldi Mozi
10/14
A lassan 85 éves Bajcsy-Zsilinszky úti Toldi Mozi kedves bulihely, kávézó és továbbra is ellátja eredeti funkcióját.

Fotó: Az Esemény Facebook Oldala.
Filmmúzeum
11/14
A Károly krt. 3 szám alatt ma a Belvárosi Színházat találjuk, ám Broadway, Barlang, Ady és Filmmúzeum néven is számontartották az intézményt.

Fotó: Fortepan
Híradó mozi
12/14
1939-ben nyitott meg a New York kávézóval szemben, a Dohány utca-Erzsébet körút sarkán az első, híradókat sugárzó budapesti mozi. 1979-ben felváltotta a Horizont.

Fotó: Pixabay.com
Nap mozi
13/14
A Nagyfuvaros utca 1. szám alatt, a VIII. kerületben 1910-ben Eldorádó Mozgó néven nyílt meg, majd Tisza névre keresztelték és 1951-től hívták Nap-nak, egészen '86-os működéséig.

Fotó: Budapest Régi Képeken
Premier Kultcafé
14/14
Az Üllői úti, eredetileg 1935-ös Vörösmarty mozi igazi visszatérő: 2016-ban Premier Kultcafé néven.