Az írók és a költők legalább akkora rakenroll arcok, mint a popzenészek. Így az ő arcképük vagy egy-egy jellemző idézetük is valamilyen ruhadarabra vagy kiegészítőre kerülhet. Kerül is, mint az alábbi 5 példából is kiderül.

1/5

Simple On You

A Simple On You (SOY) családi vállalkozás, amit Szabó Erika színésznő, az ő öccse és annak párja találtak ki egy borongós, hideg téli napon. A kreatív hajtóerő a költészet régóta tartó és mély szeretete volt, és amikor összedugták a fejüket, hogy mit is kéne ezzel kezdeni, valahogy logikusan jött az ötlet, hogy a zenekaros pólók mintájára, készíthetnének verses pólókat néhány klasszikusunk versidézeteinek felhasználásával. Meg is született az első kollekció, melynek darabjain Ady Endre, József Attila és Radnóti Miklós 4-4 versének egy-egy jellemző részlete olvasható.

A pólók több célt is szolgálnak egyszerre: népszerűsítik a magyar költészetet, elindíthatnak bárkiben egy (újra)felfedezési folyamatot, és aki hordja, az adott idézet mögött megbúvó üzenettel önmagáról is elárulhat valamit. A kifejező tipográfiát Molnár Eszter Szilvia, a szintén üzeneterősítő rajzokat pedig Volf Petra készítette a költői örökségekhez méltó alázattal és kreativitással. Mivel a SOY nem egy profitorientált vállalkozás, kis lépésekben haladnak előre. Facebook-oldalukról egyelőre még csak női fazonok rendelhetők, a férfi méretek majd később jönnek, mint ahogy további alkotók műveinek pólóra álmodott részletei is. 

2/5

Pop portré

Kis László grafikus 20 évnyi reklámügynökösködést követően – részben kényszerből, merthogy munka nélkül maradt – az unokaöccsével közösen találta ki a Pop portré projektet. Eleinte íróportrés pólókat tervezett, aztán átállt a vászontáskákra, és azoknál is maradt. Elsőként, stílszerűen, az Írók Boltja harapott rá a vászontáskáira, de a Sziában is találkozhatunk velük.

A Pop portrék ihlető forrása, és egyben az első elkészült grafika Parti Nagy Lajosé volt, akit szép sorban követték a többiek (pl. Radnóti Miklós, Kosztolányi Dezső, Agatha Christie, Ady Endre, József Attila, Závada Pál, Esterházy Péter, Charles Bukowski, Franz Kafka, Karinthy Frigyes, Anna Politkovszkaja, Csáth Géza), és a sor egyfelől kimeríthetetlen, másfelől pedig azóta is növekszik. Sőt, kiegészült az írócsapat filmesekkel (Pedro Almodovar) és képzőművészekkel (Salvador Dali, Frida Kahlo), meg olyan gondolkodókkal is, mint Feldmár András. A szitanyomással készülő vászontáskák eddigi legsikeresebbje a Szabó Magda portrés volt, ami az írónő olaszországi kiadójának látómezejébe került, így azt ott is lehetett kapni.

3/5

Vates

Két huszonéves fiatalember, Bárány Bence és Csányi Péter álmodta meg a Vates pólókat, amivel – akárcsak a SOY – a költészet divatját szeretnék felélénkíteni, de ők elsősorban is a korosztályuk körében. Nem véletlen a nevük sem: kultúrmissziót folytatnak, aminek célja nem egyszerűen egy pólókészítő vállalkozás, hanem egy kulturális közösség felépítése. Nagy terveket görgetnek maguk előtt. A pólókon a magyar irodalom legendás alakjai jelennek meg Ady Endrétől kezdve Móricz Zsigmondon és Babits Mihályon át József Attiláig.

Az ötletet Csányi Péter középiskolás irodalomtanára ihlette, aki olyan szenvedéllyel beszélt az irodalomról és a költészetről, hogy az ifjú vátesz előbb a szabadideje egy részét is a verseknek szentelte, majd készített magának egy Ady-s pólót, de annak akkor még nem lett folytatása. Pár év külföld után hazatérve viszont összehozta a sors a slam poetry körökben ismerős Bárány Bencével, akinek annyira megtetszett az ötlet, hogy összefogtak és együtt belevágtak a Vates első kollekciójának megtervezésébe és elkészítésébe. És mindeközben ráadásul két neves támogatójuk is akadt, Kemény Zsófi slammer-költő és Lakatos Levente író, vagyis ha úgy vesszük, rajtuk keresztül egyszerre szólaltatják meg az alteros meg a mainstream közeget is. 

4/5

Háttérzaj

Ők ennek az összeállításnak a különutasai, a radikális irodalmárai, akik szerint az élet egyenlő az irói léttel. 10 fiatal – ki prózát ír, ki verset költ, ki mind a kettőt teszi párhuzamosan – egyszer csak gondolt egyet, és egységbe szerveződött, az így létrejött irodalmi kört pedig elnevezték Háttérzajnak. Felolvasóesteket tartanak, és időről időre, amikor az önkifejezési vágyuk a tetőfokára hág, na és muníció is van hozzá, kiadnak egy-egy zine-t (fordítsuk le úgy, hogy független irodalmi magazin) is.

Ennyinél azonban nem álltak meg, elvégre mégiscsak a modern kor és a gerillamarketing gyermekei ők, így önmaguk és irodalmi körük népszerűsítésére is találtak alternatív útvonalat. A példának okáért a Szia+-ban kapható vászonszatyraikon és kitűzőiken (meg matricáikon is, bár az nem ruhadarab, se nem kiegészítő) így értelemszerűen nem klasszikusaink bukkannak fel, hanem a Háttérzaj tagjai önmaguk és közösségük számára csinálnak reklámot, no meg a teremtő kultúrának és a gyakran keserű írói létnek is. Hátha ezzel másnak, lappangó tehetségeknek is erőt és ihletet adnak. 

5/5

Petőfi Irodalmi Múzeum

Ha irodalmi ruhadarabok, akkor a PIM végül is az alapeset, de miért is gondolnánk azt az első számú irodalmi múzeumról, hogy kihagynák ezt a ziccert. Vászontáska, kitűző, hátizsák és póló itt is kapható, a múzeum boltja többfélét is tart raktáron, ha valaki nagyon válogatni szeretne.

Idézetek nincsenek, de vannak arcképek és a művészek aláírásai is, létezik olyan termék, amin több is szerepel egyszerre. Személyes kedvencünk a párban kapható kitűzők, egyiken az adott szerző ismert fotója, a másikon pedig gyermekkori arcképe látható.