Sietünk az utolsó metró után, felpréselődünk a 4-6-ra, lekéssük a 7-es buszt, leelőzünk Bubival egy trolit – a BKV ott van a mindennapjainkban. És habár lehet, hogy néha bosszúsággal tölt el az ingázás, most olyan budapesti közlekedési eszközöket gyűjtöttünk össze, amelyek valamilyen módon pluszt adnak a hétköznapi utazásokhoz. Így jött létre az a közlekedési kisokos, amely érdekes útvonalakon, szokatlan járműveken vagy épp közösségi élményen vezet végig.

1/8

2-es villamos

A 2-es villamos egy klasszikus "takarékos, de pazar" városnéző opció: ha felszállunk rá a Jászai Mari téri végállomásán – és zsebre tesszük a telefonunkat is –, úgy "békávézhatunk" el a Közvágóhídig, hogy az út háromnegyed részében a Dunát, a többi részében pedig a Parlamentet, a Gresham Palotát, a Belvárosi Ferences Templomot, a Gizella Malom lakóházzá alakított vagy az egykori Hungária Gőzmalom épületét és a Müpát is látjuk.

  • Ár: vonaljegy/Budapest-bérlet
 

2/8

41-es villamos

A 2-es villamos budai párja a 41-es, ami – amióta a vonalát 2016-ban meghosszabbították – felvette a fonódó becenevet is. 18,5 kilométert tesz meg naponta többször – a Bécsi út/Vörösvári út és a Kamaraerdei Ifjúsági Park között –, és ezzel jelenleg vezeti a város leghosszabb villamosvonalainak rangsorát. Nem is csoda, hogy útvonalába sok izgalmas épület és kulthely fért bele: a Kolosy tér, a Lukács Fürdő, az óbudai bérház udvarába rejtett zsinagóga és Viki néni Calgaryja után átzötyög Vízivárosba. Itt kiér a Duna-partra, és elhalad a Batthyány tér szép barokk temploma, a Szent Anna-plébánia, majd az Alagút, a Várkert Bazár, a Rudas Gyógyfürdő mellett, és folytatja útját Újbudán.

  • Ár: vonaljegy/Budapest-bérlet

3/8

4-es metró

Habár már majdnem 4 éve metrózhatunk a Keleti Pályaudvar és Kelenföld között, a 4-es vonal néha még mindig ismeretlen terep. Azt például tudtátok, hogy tematikus városnéző sétát is szerveznek a szakaszán? Merthogy látnivaló akad bőven: minden metróállomás más-más látványos dizájnt kapott, aminek egyébként nemcsak túracsoportok, de a külföldi sajtó is gyakran csodájára jár – az egyik nagy kedvenc a Szent Gellért téri megálló szokott lenni. Már csak ezért is ajánlott egyszer úgy végighaladni a vonalon, hogy minden állomáson leszállunk egy alapos körbenézés erejéig, megéri. És a legjobb, hogy ez az egész is csak egy vonaljegybe kerül.

  • Ár: vonaljegy/Budapest-bérlet

4/8

Gyermekvasút

A Gyermekvasút egy igazi kirándulós jármű, hiszen a Széchenyi-hegytől a Hűvösvölgyig tartó útvonalán sok-sok népszerű kirándulópontot köt össze. Ha elbizonytalanodunk, hol kell leszállnunk, ha a kalandparkhoz, a normafai lángososhoz vagy az Erzsébet-kilátóhoz igyekszünk, megkérdezhetjük az egyenruhás kisiskolásokat, akik a fedélzeten teljesítenek különböző szolgálatokat. Ők kezelik a jegyünket is, amit az állomások pénztárában vagy a vonaton szerezhetünk be (csak készpénzért).

  • Ár: 400-800 Ft/út

5/8

Zugligeti Libegő

Ha a nagy kirándulásokban valaki elfárad a János-hegy megmászásában, lejutáshoz bármikor választhatja a Libegőt. Ugyanez érvényes akkor is, ha szimplán csak izgalmas körülmények között szeretnénk utazni, miközben egyre közelebb kerül a budapesti valóság: a Libegőből csodás a táj, kellemesen himbálódzik alattunk a szék, és olykor még a fák ágait is elérhetjük – ezen a ponton jegyeznénk meg, hogy a tériszonyosok óvatosan fizessenek be az útra. A felső végállomásánál (Hármaskút-tetőn) lángos és nyáron fagyi, az alsónál (Zugligetnél) pedig a 291-es autóbusz lehet a következő lépés.

  • Ár: 600-1000 Ft/út

6/8

BKK-hajó

Nem állítjuk, hogy a Duna lesz az új Nagykörút, de szuper dolog, hogy itt is lehet békávézni. Egy vonaljeggyel vagy Budapest-bérlettel bármelyik hétköznapon felpattanhatunk egy D jelzésű BKK-hajójáratra, hogy aztán vízen közelítsük meg a célállomást. Mivel vitathatatlan, hogy a közlekedésnek nem a leggyorsabb módja (ahhoz túl sok helyen áll meg, viszonylag lassú tempóban), érdemes akkor kipróbálni, ha ráérünk: jó időben a fedélzeten, hűvösben egy fedett részen utazhatunk, és közben várost nézhetünk. Plusz pont, hogy biciklit is fel lehet rá vinni, de vigyázat, hétvégén külön jeggyel tudunk csak utazni.

  • Ár: hétköznap vonaljegy vagy bérlet, hétvégén 750 Ft/út

7/8

MOL Bubi

Már biztosan mindannyian láttátok a városban azokat a zöldalma színű, MOL Bubi feliratú bringákat, amik bizonyos csomópontokon sokadmagukkal csoportosulnak (jelenleg egész pontosan 1486 bringa 124 állomáson). Ezek 2014-ben kerültek Budapest tereire, és azóta is folyamatos mozgásban vannak: hol arra várnak, hogy valaki felvegye őket, hol arra, hogy letegye. Így érkezünk meg a közösségi közlekedés és a közbringa fogalmához, ami Európában már régóta bevált dolognak számít. A rendszer könnyen és gyorsan működik (a kezdeti belerázódás után), lehet jegyet és bérletet is váltani, utána pedig már vihetjük is a hozzánk legközelebb eső biciklit.

  • Ár: 500 Ft- 18900 Ft-ig

8/8

Közösségi autózás

És ha már bringát is megosztunk, miért ne tehetnénk ugyanezt autóval? A GreenGo után újabban a MOL Limo bizonyítja, hogy mi sem könnyebb ennél – legalábbis amikor mi kipróbáltuk, ez volt az érzésünk. A dolog itt is regisztrációval kezdődik, ami után körülbelül egy napon belül aktiválják a felhasználónkat, és máris elkezdhetünk szabad kocsi után vadászni az alkalmazás térképén. A flotta jelenleg 300 tagú (ebből 100 autó elektromos), és eléggé szét van szórva a "Limo-zónában" ahhoz, hogy jó esélyekkel le tudjunk csapni egyre. Ha helyben vagyunk, egy gombnyomással kinyitjuk, használjuk, majd letesszük (a kijelölt területen belül). Mindez különösen jól jön például egy alkoholmentes téli vasárnap estén, amikor ritkán jár a busz, taxira nem költenénk, de szeretnénk gyorsan hazajutni