Budapesten nem feltétlenül kell a Magyar Nemzeti Galériáig vagy a Ludwig Múzeumig menni, ha egy új utakat kereső, kísérletező kedvű hazai vagy nemzetközi művész legújabb alkotásait szeretnénk látni. Sőt, sokszor a kisebb, nem annyira ismert helyeken futhatunk bele a leginspirálóbb tárlatokba; ez pedig arra késztetett minket, hogy összegyűjtsünk hét olyan „alternatív” galériát, ahova érdemes elmenni ősszel, hogy teljesebb képet kapjunk a kortárs művészetekről és annak hazai helyzetéről.

1/7

Tour de Hongrie

A Kovács Lehel legújabb festményeit bemutató Tour de Hongrie tárlat egy korábbi kiállítás szerves folytatásaként is értelmezhető. A korábban zömében tájképeket, vagy a tájban megjelenő gépeket és az emberi civilizáció nyomait sajátos, már-már konzervatív festői módon bemutató vásznakat felváltották a belső terekben, illetve meghatározhatatlan téri viszonyok közt elhelyezett személyes tárgyak képei, amelyek megfogalmazásukkal sokkal személyesebb hangulatot teremtenek, mint a korábbi nagy távlatokat befogó tájak. A felületek, a hengerelt minták és a roncsolt színfoltok elé helyezett tárgyak megfestésének módjában azonban visszaköszön az a Kovács Lehel korábbi képeiről ismert stílus, amelyről sugárzik a tárgyak részletes, plasztikus, a szemet becsapó ábrázolásának öröme.

Hol? Resident Art Budapest
Mettől meddig? Szeptember 1-től

2/7

Red Riding Hood

A fiatal prágai képzőművészpárosnak, Klára Hosnedlovának és Igor Hosnedlnek a Horizont Galériában bemutatott Red Riding Hood (Piroska) című kiállítása az egykori Osztrák-Magyar Monarchia egynémely helyszínét Josef Hoffman építész életútján keresztül idézi fel. A kiállítás központi installációja a huszadik századi modern építészet hivatkozási pontjának tekintett Hoffman gyerekkorának legfontosabb helyszínére, brtnice-i szülői házba kalauzol – Piroska szemén keresztül.

Hol? Horizont Galéria
Mettől meddig? Szeptember 6. - október 2.

3/7

A növekvő zöld legendája

Moizer Zsuzsa a fiatal magyar festőgeneráció kiemelkedő, egyedi hangvételű tagja. A Deák Erika Galériában bemutatásra kerülő legfrissebb festményciklusa egy egészen új arcát mutatja a festőnőnek. Korábbi elnagyolt, lágy akvarelljeit telített, buja olajképek és azokkal korelláló installációk váltják. A szinte Moizer védjegyévé vált, a korábbi képeket is domináló finom pasztellszíneket egy intenzívebb és mozgalmasabb festészeti alkalmazással újítja meg. A természeti inspirációk és belső víziók által életre keltett színek és formák harmonikus együttállásából egy új és érett festő bontakozik ki előttünk.

Hol? Deák Erika Galéria
Mettől meddig? Szeptember 8-tól.

4/7

Titkos tavasz

Lelkes A. Gergely festményei érzelmekben gazdag, gyakorta szenvedélyes alkotások. A lélek világának absztrakt, egyszerre expresszív és lírai dokumentumai. A túlfűtött érzelmektől sem mentes festői világ organikus ihletésű formái érzéki erővel hatnak a nézőre. Az erotikával rokon, mégis elvont formák folyamatos, erős mozgása kitölti a teljes képfelületet, a festmény minden pontja kidolgozott. Molnár Sándor tanítványaként Lelkes több jelentésrétegű, intenzív formavilágú festészetet művel, s a Titkos tavasz című kiállításon szereplő munkák is ennek befogadására és feltárására hívják a közönséget.

Hol? Budapest Galéria
Mettől meddig? Szeptember 8. - október 9.

5/7

Az adaptáció formái. Ez a tér szándékoltan üres.

A Chimera-Project Galéria évadnyitó kiállítása egyben Anu Vahtra első egyéni kiállítása is Budapesten. Az „Az adaptáció formái. Ez a tér szándékoltan üres.” a „Szoba üres lapokból” című Vahtra-kiállítás továbbviteleként értelmezhető, mely Anu Vahtra legutóbbi, a kölni Kjubh Kunstverein-ban 2016 tavaszán megvalósított egyéni kiállításának központi installációja. Kiindulópontja Vahtra könyve (Untitled, Lugemik 2015), mely tíz, a térrel foglalkozó munkájának dokumentációját tartalmazza. Az installáció, illetve a kiállítás egy kétdimenziós lap háromdimenziós fizikai térbe történő átírásának sorozata. A kiállítás címével Vahtra az üres lapot helyezve középpontba a könyvében található, szándékosan üresen hagyott oldalakra utal. A Chimera-Project Galériában nyíló tárlaton Vahtra egy kiterjedt térbeli narratíva létrehozására tesz kísérletet a korábbi konstrukció alkotóelemeinek adaptálásával.

Hol? Chimera-Project Galéria
Mettől meddig? Szeptember 8. - október 14.

6/7

Hangszigetelt Zoltán 9

Péli Barna az utóbbi évtized egyik legmakacsabb és legfáradhatatlanabb magyar kortárs szobrásza, generációjának egyik kulcsfigurája. Főleg szituációkkal dolgozik, balanszírozva az installáció és a szobrászat határán: szeptemberben a Trafó Galéria például koszos nagyipari kulisszává változik át, amelynek laboratóriumában vagy műtőjében mechanikus embergépeket és más antropomorf lényeket hoz létre Péli Barna és csapata poszthumán kirándulásuk alkalmával.

Hol? Trafó Galéria
Mettől meddig? Szeptember 9. - október 9.

7/7

Fényben

Hosook Kang olajfestményeiben ötvöződnek a nyugati és a keleti hatások; témájukat tekintve főleg a természetben található alakzatokat, kifinomult vonásokat örökítik meg. A Fényben című kiállításon bemutatott munkáit azonban Budapest nappali és éjszakai látványai inspirálták, a természetes és mesterséges fények játéka, ahogy átsugároznak a különböző anyagokon, beszűrődnek a belső udvarokba. Az apró pöttyökből összeálló minták garantáltan rabul ejtenek majd.

Hol? Budapest ART Factory
Mettől meddig? Szeptember 14. - október 14. (időpont-egyeztetés szükséges).