1/10
1984
Az Árpád híd lehajtóját a Flórián téren mintegy kétezer éves római maradványok fölé sikerült megépíteni. A felüljáró kettévágja a teret, a lángosozónak is helyet adó aluljáró megépítésével pedig háromszintessé vált a tömegközlekedési csomópont. Az előtérben egy Dacia típusú személygépkocsi, oldalán és tetején jól látszik, hogy taxiként használták.
2/10
1974
A Kálvin tér a közelmúltban felújított református templom tornyából nézve. A háttérben a Nemzeti Múzeum épülete, balra a Korona Hotel helyén még foghíjtelek látható, jobbra pedig a Kálvin Center irodaház helye. A villamos a Baross utca irányába is rendelkezett leágazással.
3/10
1964
Városi léptékkel mérve az év egyik nagy eseménye a második világháborúban lerombolt Erzsébet híd újjáépítése volt. A Rákóczi úton és a hídon ekkor még villamos járt. A híd pesti kapuzatáról letekintve jól látszik, hogy a Március 15. tér is sokat változott napjainkra. A korábbi Eskü téren állt eltávolításáig Erzsébet királyné 1932-ben felavatott emlékműve.
4/10
1954
A képen a lerombolt Erzsébet híd pesti kapujának maradványa látható a háttérben a Gellért-heggyel. A Belvárosi templom tornya a hídhoz hasonlóan szintén a világháborúban szenvedett sérülést.
5/10
1944
Az 1944-es év nem sok jót hozott a városnak és lakóinak. A képen a Weiss Manfréd Acél- és Fémművek bombázása látszik Budaörs felől nézve. A légi felvételen jól kivehetők az amerikai légierő (United States Army Air Forces) B-24 Liberator típusú gépei. Mint korábbi cikkünkben bemutattuk, a csepeli bunkerek titkaival egy remek túrán ismerkedhettek meg.
6/10
1934
Mint a Városligetet bemutató cikkünkben elmondtuk, nagyjából a mai Petőfi Csarnok helyén egy hatalmas, 14 ezer négyzetméteres építmény állt. Az 1885-ös Országos Kiállítás alkalmából készült Iparcsarnok a második világháború alatt, 1944-ben pusztult el. A kiállítási centrum épületének vaselemei a Schlick-gyárból érkeztek.
7/10
1924
A Parlament a budai alsó rakpart felől nézve. Jól látszik, hogy a rakpart ekkor még a maitól eltérő borítással rendelkezett, és a mostaninál sokkal kisebb forgalmat bonyolított le, így alkalmas terepnek ígérkezett egy kis sétára, levegőzésre.
8/10
1914
Viszonylag kevesen tudják, hogy a Millenniumi emlékműnek helyet adó terület a kezdetekkor még virágágyásokkal, bokrokkal beültetett, parkos tér volt. A Hősök tere elnevezést 1932 óta használjuk, és csak 1937-ben kövezték le az eucharisztikus világkongresszus miatt.
9/10
1904
A képen az Erzsébet Nőiskola (ma Teleki Blanka Gimnázium) udvara látható, melyet télen korcsolyapályaként hasznosítottak. Az Ajtósi Dürer sor 37. alatt található szecessziós épület 1902-re készült el Baumgarten Sándor és Herczeg Zsigmond tervei alapján.
10/10
1894
Klösz György felvételén a mai V. kerületi Molnár utca és Irányi utca találkozási pontjánál található egykori Hal tér látható. A mindig forgalmas téren halpiac működött.
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!