Szerencsére egyre több és egyre jobb olyan kezdeményezéssel, szolgáltatással találkozunk a városban, amely valamilyen módon könnyebbé teheti az életünket – feltéve, ha nyitottak vagyunk adott esetben a világháló nyújtotta újdonságokra és megbízunk a legtöbbször fiatal és innovatív ötletgazdákban, a még frissen született elképzelésekben. Összegyűjtöttük az öt leghasznosabb és leggyorsabban fejlődő, Budapesttel kapcsolatos közösségi szolgáltatásokat.

1/5

Miutcánk

Az elmúlt idők egyik leginkább emberközeli hazai startupja, melynek hardware-je maga az internet, de éppen a személyes kapcsolatok fontosságát, egymás segítését helyezi előtérbe. A miutcank.hu honlap segítségével a lakóközösségeket szeretnék közelebb hozni egymáshoz. Hiszen hány olyan társasház, családi házas utca, vagy akár csak lépcsőház van, ahol nem is ismerik egymást a lakók? Ha hiányzik a paprikás krumplihoz a pirospaprika, bizony nem csöngetünk át a szomszédba, hogy van-e egy kiskanálnyi fűszer, hanem inkább leszaladunk a boltba. Feleslegesen veszünk fúrógépet is, ha három szomszédnak is lenne, továbbá hiába keresgélünk jó vízvezeték-szerelő után, ha a szomszédunkban él a lehető legjobb szakember – tudtunkon kívül. Egyre nagyobb divat garázsvásárt rendezni, viszont a Facebookon nem tudjuk meghívni a szomszédainkat, (hacsak nem olvassuk le az összes levelesládáról a neveket) a személyes meghívás időigényes, pedig lehet, hogy a tíz éve őrzött babaágy a kettővel arrébb lakó friss házaspárnak nagyon hasznos lenne. Csak össze kéne beszélni, és segíteni az eddig ismeretlen ismerősöket. Ehhez ad platformot a miutcank.hu.

2/5

Jarokelo.hu

Köztereket érintő problémák megoldására szakosodott a jarokelo.hu oldal, ahol minden olyan hiba, esetleges fennakadás megjelenhet, amely nehezíti a városiak életét. Az informáláson kívül a megoldást is keresik: az illetékes szerveknek (önkormányzatok, hivatalok) ellenőrzés után elküldik a bejelentett problémát, ezzel pedig leveszik a terhet rólunk; időt, energiát spórolhatunk meg, ráadásul az annyira gyűlölt bürokratikus folyamatokból is kimaradunk. Miután észleltük a fennakadást (például megrongálódott egy játszótéri hinta, hiányzik egy közúti kiegészítő tábla, hiányzik a leszállást jelző gomb egy buszjáraton), ezt bejelentjük, képpel dokumentálva a jarokelo.hu-n, a továbbiakban ők intézkednek. A holnapon kategorizálva jelennek meg a problémák: válaszra váró, megoldott, megoldatlan esetekre bontják a bejelentéseket. Az egész procedúráról értesítik a bejelentőt. Plusz több grafikont is elérhetünk, melyen arányosan ábrázolják a különböző kerületi bejelentéseket, a megoldott eseteket és a megoldatlanokat is.

3/5

Cyclonomia

Kollektív, közösségi kerékpárműhelyet működtetnek Cyclonomia néven. Szociális szövetkezetként, saját szabályok szerint üzemelnek, céljuk pedig a budapesti kerékpáros kultúra terjesztésén és megszilárdításán kívül, az önálló szerszámhasználat elterjesztése is. Katona József utcai közösségi műhelyükben mindig akad valaki, aki megtanítja a betérő bicikliseket a kerékpáros szerszámok adekvát használatára. Persze akkor sem kell kétségbe esni, ha valaki nem gyakorlott a defekt javításában vagy a centírozásban. A kalandvágyók akár azt is elsajátíthatják, hogy nulláról, indulva hogyan kell összetenni egy kerékpárt. Sokkal interaktívabb, szórakoztatóbb és barátibb megoldás ez, mint az út szélén guggolva, szmogot szippantva a youtube-on figyelni a jó, vagy kevésbé használható tutorial videókat. A régi alkatrészeket, elhasználódott gumikat az újrahasznosítás céljából gyűjtik. Az éves tagdíj 3000 forint, ennek fejében a megadott nyitvatartási időben (kedd: 15:00-20:00, csütörtök 15:00-20:00, szombat 13:00-18:00) bármikor begurulhatunk a műhelybe, szerelni, tanulni, a többi biciklissel találkozni.

4/5

Wundercar

A legtöbbet támadott műfaj a közösségi személyszállítás, hiszen ez egy olyan szolgáltatás, aminek elterjedése akadályozhatja a régóta működő modellt, vagyis a klasszikus taxizást. Amerikában és Európa nyugati országaiban nagy port kavart már az Uber, a Wundercar és a BlaBla is, de itthon még kevesen ismerik a költséghatékonyabb, bizalomra épülő, applikáción keresztül kezelhető szállító szolgáltatást. Lényege, hogy miután letöltjük a Wundercar applikációt és vagy PayPal-lal vagy a bankkártyánkkal regisztrálunk, olyan, nem hivatásos sofőrökhöz tudunk beszállni, akik éppen arra járnak, amerről mi utazni szeretnénk B-pontba. A rendszeren látjuk mozogni az autósokat, az ellátott nicknevükkel megjelölve, s miután “megrendeljük” őket, felvesznek. Így egymásnak ismeretlen emberek találkoznak és segítenek egymásnak: a sofőr elviszi utasát, miközben akár egy jót is beszélgethetnek. Az utas pedig egy virtuális bankszámlára fizet úgynevezett “borravalót”, olyan összeget, amit úgy gondol, reális a fuvarért, amivel honorálja alkalmi sofőrjét. Az összeg 80%-a a Wundercar sofőrhöz fut be, 20% a szolgáltatóé. Sőt, a kutyabarat.hu-val együttműködve, már kutyusoddal együtt is utazhatsz. A Wundercar néha-néha akadozik még, de egy próbát mindenképp megér.

5/5

30km.hu

“A világ globális, az élet lokális” – hirdeti a 30km.hu , amely egy olyan közösségi szolgáltatás, ami amellett, hogy jólétünket, egészségünket támogatja, segíti a környékünkön élő őstermelőket, kistermelőket is. Az alapvetés az, hogy egyre többen próbálnak tudatosan piacra járni, a valós termelőktől vásárolják meg az élelmiszert, ahelyett, hogy a szuperekben vadásznák le a mesterségesen érlelt banánokat, vagy a méretre szabott tojásokat. Ez a szolgáltatás regisztráció után akár telefonos applikáción is kezelhető. Lényege, hogy a leendő vásárló közvetlen kapcsolatot alakíthat ki a termelővel, aki szintén regisztrált a platformon. Így bárkinek lehet “saját” almása, a tejtermékeket beszerző helye. Méghozzá úgy, hogy a termelő a lehető legközelebb legyen hozzá (30 km-en belül). Szuper kezdeményezés, talán csak annyi hátulütőt látunk benne, hogy a termelők sokszor idősebb emberek, akik nem biztos, hogy megtanulják kezelni ezt a felületet. Ellenben azt látjuk az időszakos és kisebb városi termelői piacokon, hogy sokak saját honlappal, Facebook profillal is rendelkeznek már. Miért ne lehetne csatlakozniuk, hogy tudatosan, direkt kommunikáljanak leendő vevőikkel?