Spanyol thrillertől a fesztiválnyertes művészfilmig, a vérbő romkomtól pedig iPhone-nal forgatott nem-filmig, rendkívül változatos darabokat tartogat nekünk a november. Ha valaki a hideg, nyirkos ősz elől a mozitermek nagy, barátságos vásznai elé menekülne, a következőket ajánljuk.

1/9

Szerelem

Michael Haneke, az osztrák sztárrendező filmjei rendkívüli kegyetlenségük miatt váltak kultikussá, most azonban a Funny Games és a Rejtély alkotója egy meglepően visszafogott és gyengéd, ám nem kevésbé megrázó munkát tett le az asztalra az időskori szerelemről és egy házasság utolsó szakaszáról. Miután a feleség stroke-ot kap, jobb felére lassan teljesen lebénul, s noha a férj odaadóan ápolja, az átalakult viszonyból fakadó feszültségek többé nem leplezhetők. Két legendás francia színész megformálásában követjük végig azt a szerelmet, melyben a legnagyobb szerepet immár a gondoskodás játssza.
Premier: november 1.

2/9

Reality

Idén a Cannes-i Filmfesztiválon a Zsűri Nagydíját zsebelte be a Big Brother műsorba jelentkező nápolyi halkofa története. A híres-hírhedt Gomorra című film rendezőjének, Matteo Garronenek újabb kíméletlenül éleslátó alkotása a kegyetlen valóságról a napfényes Itáliában.
Premier: november 8.

3/9

Hisztéria

Könnyed, humoros hangvételben fogalmazó film a 19. század végének társadalmáról, a korabeli orvoslásról, a „nők betegségéről”, a hisztériáról, s mintegy mellékesen, a vibrátor feltalálásáról. A felvetett témákat bár egytől egyig felszínesen érinti, a szórakoztató tálalásnak köszönhetően üdítően vicces zsánerdarabot kapunk, Tanya Wexler rendezésében.
Premier: november 8.

A kétezres évek második felének meghatározó ifjúsági regénysorozatából készült széria befejező etapjában már csak a mindent eldöntő, végső összecsapás maradt hátra. A Chris Weitz által rendezett tinirománc beteljesülésében vámpírok és vérfarkasok vállvetve küzdenek meg az ellenséggel, hogy olyan örök értékeket védjenek, mint a szeretet, a család és az összetartozás.
Premier: november 15.

Az iráni filmművészet nemzetközileg elismert, jeles alakját, Jafar Panahit hazájában rendszerellenes tevékenység vádjával börtönbüntetésre ítélték és eltiltották a filmkészítéstől. A jelenleg házi őrizetben lévő kiváló rendezőről a legnagyobb titokban, egy iPhone-nal és egy kicsiny digitális kamerával készített filmet egy tortában csempészték be a Cannes-i Filmfesztiválra. Ez valóban nem egy film, hanem felbecsülhetetlen értékű dokumentum, mely elkötelezettségével és szenvedélyes mozgókép-szeretetével megrázta az egész filmvilágot.
Premier: november 15.

A dánok is elkészítették nagy, reprezentatív kosztümös filmjüket a történelmi múlt egy dicsőséges pillanatáról. A felvilágosodás korában, VII. Keresztély uralkodása alatt titkos afférok, politikai és szerelmi intrikák szövevényes hálóján keresztül láthatatlan erők gyakoroltak hatalmat a királyra, hogy az ország felvirágoztatásával Európa egyik vezető hatalmává tegyék Dániát. A Nikolaj Arcel által rendezett film nagy sikert aratott a Berlini Filmfesztiválon, s már az esélyesek között van a következő évi idegen nyelvű Oscar-díj elnyerésére is.
Premier: november 22.

Izgalmas együttműködésben készített a távoli jövőben játszódó fantasyt Tom Tykwer német midcult-rendező és a Mátrix-trilógiát jegyző Wachowski testvérek. Az azonos című könyvből készült történet arra a jól ismert alaptézisre épít, miszerint minden mindennel összefügg, az emberi sorsok egymással láthatatlanul összefonódnak az egész világon, s múltunk összes apró momentuma rendkívüli hatással van a jövőnk alakulására.
Premier: november 22.

Az idei Titanic Filmfesztivál nyertes darabja ez a svéd-dán-finn koprodukcióban készült Ruben Östlund dráma, melyben bevándorló szülők kiskamasz gyerekei módszeresen fosztják ki jómódban élő svéd családok tőlük alig fiatalabb csemetéit. A rendkívül erős témafelvetés mellett kimért és távolságtartó fogalmazásmódja miatt is figyelemre méltó alkotás a Play, mely gyermekhősökön keresztül mutatja be a skandináv bezzegország rejtett oldalát, az elharapódzó társadalmi konfliktusokat és a mindennapokat megmételyező erkölcsi dilemmákat.
Premier: november 22.