A kiállított darabok jelentős részét magánszemélyek által felajánlott tárgyak adják, melyeken keresztül a látogatók különböző migrációs történetekkel ismerkedhetnek meg az ’50-es évektől napjainkig. A kiállítás célja, hogy közelebb hozza egymáshoz ezeket a történeteket, és bemutassa, hogy a migráció, a vándorlás egy történelmen, kultúrákon, valláson és népeken átívelő közös realitás.

A kiállítás három különböző főbb narratíva mentén kívánja bemutatni Magyarország migrációs élményeit és tapasztalatait:


  • 1956 menekültjei: 1956-ban elmenekülő honfitársaink történetein keresztül kívánjuk bemutatni Magyarországot, mint menekülteket kibocsátó országot, illetve a menekülés és az újrakezdés nehézségeit és realitását. Bepillantást engedünk a máig külföldön élő, illetve az itthon maradt családtagok életébe és személyes történeteibe, hogy jobban megértsük a menekülés mögött húzódó okokat, illetve a menekülés közben és azóta átélt élményeiket, Magyarországhoz fűződő viszonyukat. A kiállítás részeként összegyűjtük azokat a híres honfitársainkat is, akik Magyarországtól távol, külföldön alkottak maradandót akár a művészetek, akár a tudomány, akár a sport terén.

  • A Magyarországra érkező, illetve az országon áthaladó migráció: A Magyarországon élő bevándorló közösségek élményeit megismerve a látogatók betekintést nyerhetnek a különböző kultúrák találkozásaiba, az Európába irányuló vándorlás valóságába, a magyarországi beilleszkedés kihívásaiba, valamint a köztünk élő külföldi állampolgárok sikereibe és kudarcaiba. Bemutatjuk az országban menedéket kérők és a már menekültként köztünk élők helyzetét, menekülésük okait és körülményeit,csak úgy mint jelenlegi életüket és terveiket személyes történeteiken keresztül.

  • Európai Unión belüli mozgások: A harmadik narratíván belül a Magyarországról az utóbbi években elvándoroltak történetein keresztül szeretnénk bemutatni az Európai Unión belüli migrációt, annak lehetőségeivel, szépségeivel és nehézségeivel együtt.