A kiállítást megnyitja:
Petrányi Zsolt
, művészettörténész.
A Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének osztályvezetője.
Audio performansz:
DJ Bootsie.
Fukui Yusuke
TESLA
-sorozata a 2011-es fukusimai atomkatasztrófával „kezdődött”. A tragédiát követően újra bekövetkezett az a hónapokig tartó alkotói csend, mint az 1995-ös kobei földrengés után. A történtek mindkét esetben olyan „mély aggodalommal” töltötték el a képzőművészt, hogy teljesen meggátolták festészeti és más művészeti törekvéseiben. 1995-ben vegyes technikával elkészített Boksz-objektjeivel, míg 2011-től Nikola Tesla nevével jelzett festménysorozattal dolgozta fel a természet és az ember megbomlott viszonyából következő súlyos problémákat.
Néhány héttel a katasztrófa után, Fukui Yusuke fejében megszületett a „Fukushima Hibrid Power Field” (2011) létrehozásának gondolata. Ez egy napelemekből és szélturbinákból álló land art projekt, amely Japán energiaellátásának 45%-át elő tudná teremteni. A projekt tervezése közben többször „felbukkanó” Nikola Tesla munkássága ismét rávette a művészt az alkotásra.
A
festmények
első, 2011–2013-ban készült csoportja a Tesla-tekercs által létrehozott, villámokra emlékeztető erőtereket jeleníti meg a síkban. A fekete háttér és az abból elővillanó fehér vonalkötegek erős kontrasztot teremtenek.
A sorozat óriás méretű
absztrakt
művekkel zárul (2014–2015), amelyek új anyag- és színhasználattal zökkentik ki a befogadót a „megszokott” magasfeszültség hatása alól. Fukui Yusuke magas fokú társadalmi érzékenysége ritkán érzékelhető közvetlenül a művekből. Az absztrakció és a konceptualitás egyaránt meghatározza művészi önkifejezését.
Fukui TESLA-képei
gondolati és vizuális szinten is egy szisztematikusan felépített, magas minőségű életműről tesznek tanúbizonyságot.
Kultúra
Eventuell 30 – Fókuszban az ékszer- és öltözéktervezők
2024. december 5., csütörtök - 2024. december 20., péntek