A Várfok Galéria következő tárlata egy csoportos kiállítás, amely fő tengelyét a fekete szín kortárs magyar képzőművészetben betöltött helyének színelméleti körüljárása határozza meg a galéria állandó művészkörének alkotásain keresztül.

A kiállítás egy a kultúr-, művelődés-, és művészettörténet izgalmas kérdéskörét – ha úgy tetszik vissza-visszatérő problematikáját - helyezi a középpontba, nevezetesen a feketét - mint szín, mint entitás, mint kollektív tudati tartalom és páratlan gazdagságú szimbolikával telítődött esztétikai jelenséget.

A fekete, mint a legősibb szín (vagy a modern színelméletek szerint egyáltalán nem is szín) az emberiség történetének kezdete óta rengeteg negatív és pozitív konnotációval telítődött, évezredek sora óta rárakódott jelentéseket és asszociációkat hordoz. A világ alfája, a fénysugarakat elnyelő eredendő sötétség, ugyanakkor egyben a termékeny alap is, amelyben kibontakozhat a fény és az élet. Kifejezője a Gonosz démoni birodalmának, az éjszakával az álmok, félelmek és lidércek hozója, nem beszélve a halál, a fájdalom és gyász sötétségéről. Ezzel ellentétben azonban az alázat, egyszerűség, nemesség és elegancia reprezentánsa is, a tér és idő univerzális kitágításának, vagy épp a hiány kifejezésének eszköze.

Kiállító művészek: Aatoth Franyo, Czigány Ákos, Françoise Gilot, Győrffy László, Herman Levente, Jovanovics Tamás, El Kazovszkij, Keserü Károly, Misetics Mátyás, Mulasics László, Nemes Anna, Rozsda Endre, Szirtes János, Ujházi Péter, Várady Róbert

A kiállítás nyitvatartása: 


  • Kedd-szombat: 11 és 18 óra között

  • Technikai okok miatt február 22-24. között a galéria zárva tart