A Capa Központ Bédekker címmel indított programsorozatának célja, hogy fotográfusok és fotográfiával foglalkozó elméleti szakemberek a saját utazásaik során készült képek vetítésével párhuzamosan meséljenek élményeikről.
A bédekker (~útikönyv, útikalauz.) szó személynévből ered. A XIX. század végén Karl Baedeker lipcsei kiadóvállalata jelentetett meg elsőként sorozatban olyan részletes és alapos útikönyveket, melyek minden gyakorlati tudnivalót is tartalmaztak az utakról.
A képes úti napló egyike a legkorábbi fotográfiai műfajoknak, hiszen a fotográfia felfedezése óta az utazásoknak, expedícióknak nélkülözhetetlen kelléke a fényképezőgép. A képes beszámolók nem csupán dokumentációként vagy híradásként szolgáltak, de az idegen tájak, városok, kultúrák, a „Másik” megismerésének lehetőségét is magukkal hozták.
A XXI. században, amikor a digitális technológia révén a világ szinte bármely pontja elérhetővé és megtekinthetővé válik technikai képeken keresztül, különösen fontossá válnak a személyes élmények és beszámolók.
„Beszámoló egy közel három hónapos utazásról Kazakhsztán- és Kirgizisztán-szerte. Autóval. Húszezer megtett kilométer személyes élményei és benyomásai, nem a teljesség, de az érdekesség igényével, erről a két országról, ahol se tengerpart, se pálmafa, mégis egzotikus és izgalmas. Az ismeretlenség ködét próbáljuk oszlatni erről a két kevéssé ismert országról. Ha érdekel, miben testesül meg az isztánizmus, és miben nem, hogy készültünk fel, és hogy jártuk végig ezt a hosszú utat, akkor szívesen látunk vetítéssel egybekötött előadásunkon.”
- Vendégek: Vékony Dorottya és Hernyák Kristóf