1977-ben, a Múzeumok Nemzetközi Tanácsának XI. konferenciáján határoztak arról, hogy minden évben megünneplik a múzeumi világnapot, hogy felhívják a figyelmet a múzeumok fontosságára. 1978. május 18-án rendezték meg először az ünnepet, amin azóta már száznál is több ország közel 30 000 múzeuma vesz részt. Vannak intézmények, amelyek ingyen vagy kedvezményesen látogathatók ilyenkor, és vannak olyanok is, amelyek programokkal készülnek.
Portrék, mesterséges intelligencia, ásatások
Május 18-án a Budapesti Történeti Múzeum összes tagintézményébe ingyenes a belépés. Tehát a Kiscelli Múzeum, az Aquincumi Múzeum, a Vármúzeum, a Fővárosi Képtár és a Budapest Galéria tárlatait nézhetjük meg díjtalanul. A Kiscelli Múzeumban ajánlott most meglátogatni a Valós és mesterséges identitások című kiállítást, ami a portré területén vizsgálja a fotográfia és az AI lehetőségeit, kapcsolódási pontjait, de a III. kerületbe is érdemes ellátogatni, ahol az Aquincum 130 kiállításon a 130 éves múzeum, illetve az ásatások történetét ismerhetjük meg.
A Walter Rózsi-villába is ingyen juthatunk be ezen a napon, ami szerintünk jó alkalom arra, hogy felfedezzük az egyik legszebb budapesti modern villát. Ráadásul az egykori operaénekes otthonában olyan időszaki kiállításokat nézhetünk most meg, mint a Budapest ostroma és a Kaesz otthonok 1925–1960. A villa történetéről itt írtunk hosszabban.

Elveszettnek hitt fotók, vezetések és gyerekprogramok
A Néprajzi Múzeum tematikus élménynappal készül a múzeumozni vágyóknak, ráadásul a világnapon kedvezményes jeggyel (2500 Ft) látogathatók az állandó és az időszaki kiállítások, valamint a programok is. Ezen a napon a Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállításhoz kapcsolódva különleges kulturális időutazáson vehetünk részt, amelynek keretében megtapasztalhatjuk, hogyan gazdagítják tárgyaikkal, kutatásaikkal a mindennapjainkat a múzeumok. A tárlat középpontjában az 1862-es londoni világkiállítás elveszettnek hitt, korabeli magyarországi öltözködést dokumentáló fotói állnak. A programnapon a múzeum kurátori tárlatvezetésekkel készül, amelyeken megismerhetjük a 19. századi ország hangulatát és azt is, mit jelentett akkor egy világkiállítás. Emellett lesz még cianotípia-workshop is, ahol kipróbálhatjuk a napfényt segítségül hívó képkészítési technikát, de korabeli viseletet is magunkra ölthetünk, emellett pedig gyerekprogramok is várják a családosokat.
A Magyar Nemzeti Galéria páros kedvezménnyel várja az érdeklődőket, egy teljesárú jegy vásárlásával két fő tekintheti meg az állandó tárlatot, valamint az Élőhely. Természet- és tájkonstrukciók című kiállítást. Emellett Hunyadi címmel is tartanak tárlatvezetéseket az érdeklődőknek, de angol nyelvű vezetett sétára is lehetőségük lesz a látogatóknak.
(Borítókép: Szabó Gábor – We Love Budapest)