Járókelőként a homlokzatok díszeit bármikor megcsodálhatjuk, de mi a helyzet a zárt ajtók mögött rejtőző kincsekkel? Persze néha mi magunk is besurranunk vagy – miután leküzdöttük a félelmet – becsöngetünk egy-egy bérházba, mert nem bírunk a kíváncsisággal, micsoda izgalmas lépcsőházak rejtőzhetnek a falak mögött. Bódis Krisztián fotóin egy kicsit mindannyian beleshetünk a Báthory utca 7. lépcsőházába, ami akár a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola is lehetne.
Érdemes a Covid-mentes időkben turistákkal tömött Kossuth tér helyett a Szabadság tér felé venni utunkat és elsétálni a Báthory és a Honvéd utca sarkáig. Itt nemcsak a szecessziós Bedő-házat csodálhatjuk meg, hanem érdemes a mellette lévő épületre is rásandítanunk. Ez a neogótikus, csipkével és rózsaablakokkal díszített épület akár egy lovagregény díszlete is lehetne, a Báthory utcából már csak Sir Lancelot és Artúr király hiányzik.

Az 1903-ban épült épület kívülről egy lovagregény díszlete is lehetne

A kovácsoltvas kapu már szecessziós hatásokat mutat

A lovagvárkülső igényesen felújított belsőt rejt
Ha van akkora mázlink, hogy nem kell se ellenséges lovagokkal, se különleges lényekkel megküzdenünk, és átjutunk az íriszekben gazdag kovácsoltvas kapun, akkor már sokkal inkább a Roxfortban érezhetjük magunkat. Vajon ezek a csipkekorlátos lépcsők is képesek arra, hogy hirtelen irányt váltsanak?

A lovagvárkülső igényesen felújított belsőt rejt

A vörösmárvány oszlopokkal tagolt lépcsőforduló

Vajon ezek a lépcsők is szeretnek irányt és helyet változtatni, akárcsak a Roxfortban?
Az 1903-ban épült bérház helyén egykor a hirhedt katonai erőd és az 1848–49-es szabadságharc utáni megtorlások kivégzőhelye, az Újépület északi szárnya állt. Lebontása után az üres telket dr. Virava József ügyvéd vette meg, aki szívesen fektetett épületekbe: a városban 14 bérháza állt, ráadásul a kőbányai Óhegyen is volt egy téglagyára. Az igazán érdekes infókat gyűjtők számára még azt is megsúgjuk, hogy az ő dédunokája Frenreisz Károly és Bujtor István.

A lovagvárkülső igényesen felújított belsőt rejt

Minden apró részletre kiterjedő neogótika

A lovagvárkülső igényesen felújított belsőt rejt.
A faragott kőkorlátokat játékosan megtörik a közéjük helyezett vaspántok. A hullámos, csúcsíves ablakok, a kacskaringós konzolok, a lépcsőforduló vörösmárvány oszlopai tényleg a Roxfort hangulatát adják, akár itt is járhatott volna Harry, Hermione és Ron, miközben a tiltott folyosón lopakodtak vagy a sötét varázslatok kivédése órára siettek.

Csillagvirágos cementlapok a Báthory utcai épületben

Csillagvirágos cementlapok a Báthory utcai épületben

Neogótika a Báthory utcai épületben

Neogótika a Báthory utcai épületben
A Révész Sámuel és Kollár József építészpáros által tervezett sarokház egyik különlegessége a csúcsívben végződő, Róth Miksa által készített üvegmozaik volt, de ez Budapest ostromakor sajnos megsemmisült, és nem állították helyre. A két építész egyébként egészen az I. világháborúig dolgozott együtt, egyik leghíresebb munkájuk a budapesti Központi Zálogház épülete, de emellett közel 150 lakóházat is köszönhetünk nekik.